Przygotowanie do porodu- osteopatia

Przygotowanie do porodu- osteopatia

Ciąża to bardzo piękny i szczególny czas w życiu każdej kobiety. Z niecierpliwością wyczekujesz pojawienia się Maluszka na świecie, kupujesz ubranka, zabawki, urządzasz przytulny pokoik. Tylko czy w tym wszystkich nie zapominasz o przygotowaniu swojego ciała tak aby przejść przez poród możliwie jak najbardziej komfortowo zaś jego skutki zredukować do minimum?

 

Najczęściej występujące dolegliwości w czasie ciąży

Wieloletnia współpraca z jedną z najlepszych położnych w Polsce Jeanette Kalytą oraz codzienna praca z kobietami w ciąży pokazuje, że ciąża oprócz tego, że jest pięknym czasem w życiu kobiety to jednocześnie bardzo wymagającym i trudnym. Szereg zmian zachodzących w ciele przyszłej mamy jest często źródłem dolegliwości bólowych i dyskomfortów.

Do najczęstszych problemów, z którymi zmagają się kobiety ciężarne należy m.in.:

Dolegliwości bólowe pleców, pachwin, podbrzusza, spojenia łonowego, rwa kulszowa

Rozejście kresy białej

Rozejście spojenia łonowego

Obrzęki kończyn, drętwienie, mrowienie, zespół cieśni nadgarstka

Problemy z oddychaniem, zgaga, nudności

Częstomocz,

Hemoroidy

Rehabilitacja okołoporodowa- przygotowanie do porodu

Czy należy bać się porodu?

Poród to temat, który wywołuje różne skojarzenia u kobiet. Jedne panie widzą go jako źródło bólu i cierpienia zaś inne mają przekonanie, że będzie pięknie i szybko. Musisz mieć świadomość, że poród to trudny moment. Pamiętaj jednak, że można się do niego odpowiednio przygotować tak aby przebiegał możliwie najlepiej.

 

Jak fizjoterapeuta / osteopata może pomóc Ci przygotować się do porodu

Nauka swobodnego oddychania i rozluźniania mięśni dna miednicy- jedna z najistotniejszych kwestii jeśli chodzi o przygotowanie do porodu. Rozluźnianie mięśni dna miednicy odbywa się za pomocą bezpiecznej i delikatnej terapii manualnej. Jest to bardzo istotny element przygotowania do porodu bowiem nieprawidłowości na tym poziomie zwiększają prawdopodobieństwo uszkodzenia krocza lub generują konieczność jego nacięcia. Podczas wizyty popracujemy także z ewentualnymi napięciami w obszarze kości krzyżowej i ogonowej, tak aby podczas porodu okolice te miały „swobodę” i tym samym nie utrudniały samej akcji porodowej. Taki sam los spotka Twoje więzadła- wszystko po to aby kości obszaru miednicy miały zupełną swobodę pracy.

Często zgłaszają się do nas pacjentki, którym mimo bliskiego terminu porodu dziecko nie zdołało się jeszcze obrócić. Wówczas stosujemy delikatne techniki terapii manualnej mające na celu m.in. wypracowanie przestrzeni dla dziecka i zrównoważenie napięć, które mogą mu utrudniać obrót.

Na wizycie kładziemy duży nacisk także na profilaktykę poporodową. Podpowiadamy na co zwracać uwagę (np. rozejście kresy białej, dbałość o bliznę po cc, itp.)

Ponadto wyposażymy cię w wiedzę na temat naturalnych sposobów łagodzenia bólu porodowego.

 

A po porodzie…

A gdy już będziesz po porodzie zapraszamy Ciebie i Twojego maluszka na kontrolę 🙂 Sprawdzimy czy Twoje ciało zdołało się zregenerować po porodzie, zwrócimy uwagę m.in. na rozejście kresy białej, ewentualna bliznę czy też inne dolegliwości. Na Twojego Maluszka zaś czeka doświadczony fizjoterapeuta dziecięcy, który sprawdzi, czy dziecko rozwija się prawidłowo, czy nie doszło do żadnych asymetrii w ciele, zwróci uwagę na odpowiednie napięcie mięśniowe, podpowie na temat codziennej pielęgnacji. O ile lekarz nie zalecił inaczej (wcześniejszego terminu) pomiędzy 6-8 tygodniem życia dziecka zapraszamy na wizytę w ramach poradni preluksacyjnej (USG stawów biodrowych).

 

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Więcej informacji uzyskasz pod numerem 506-459-870

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med

kompleksowa rehabilitacja, rehabilitacja dzieci i niemowląt, osteopatia, ortopedia, USG.

Ul. Romera 10 lok B2

 

Pomagamy w dolegliwościach m.in.

  • bóle kręgosłupa, karku, szyi
  • dyskopatie
  • bóle i zawroty głowy, migreny
  • dolegliwości ze strony stawów skroniowo-żuchwowych (osteopatia stomatologiczna)
  • rwa kulszowa, rwa ramienna
  • ostroga piętowa
  • zespół cieśni nadgarstka
  • porażenie nerwu twarzowego
  • nietrzymanie moczu, gazów, stolca, częstomocz, hemoroidy
  • mobilizacja blizn w tym po cesarskim cięciu, i inne.

 

Rehabilitacja kobiet w ciąży

Osteopata dziecięcy

Rehabilitacja ruchowa dla dzieci

Osteopata dla noworodka

Rehabilitacja kręsogłupa

Terapia manualna

Fizjoterapia

Rehabilitacja funkcjonalna

Ortopedia i traumatologia, chirurgia, chirurgia kolana

Poradnia preluksacyjna

Diagnostyka USG