Drenaż limfatyczny

  • Drenaż limfatyczny

 

Drenaż limfatyczny jest jedną z metod leczenia fizykalnego. Praca manualna terapeuty pozwala na usprawnienie krążenia limfy przeciwdziałając powstawaniu chorób wywołanych jej zastojem, jak również likwidując obrzęki zastoinowe, zapalne, chłonne i onkotyczne. Drenaż limfatyczny pozwala także na usprawnienie przepływu limfy po przebytych chorobach zakaźnych i nowotworowych, przyspieszając tym samym powrót do zdrowia.
Drenaż limfatyczny ma również zastosowanie z kosmetyce.
W wyniku stymulacji odpowiednich punktów na ciele poprawia się odżywienie skóry a praca komórek staje sie lepsza. Ponadto poprawie ulega regulacja krążenia krwi jak i funkcjonowanie organów wewnętrznych. Drenowana skóra jest jędrna i bardziej elastyczna. Poprawia się metabolizm tkanki tłuszczowej oraz przemiana materii w partiach skórnych, podskórnych oraz w mięśniach. Drenaż limfatyczny odziałuje także na usprawnienie przepływu chłonki w układzie limfatycznym. Z tego względu jest często wybieranym zabiegiem jeśli chodzi o zapobieganie cellulitu.

Jak wygląda drenaż limfatyczny

Jak już zostało wspomniane drenaż limfatyczny wykonywany jest za pomocą rąk terapeuty. Tempo masażu jest bardzo wolne, zaś techniki wykonywane są bardzo płynnie i delikatnie. Zabieg wykonuje wykwalifikowany fizjoterapeuta.
Aby drenaż był przeprowadzony skutecznie i bezpiecznie, musi być wykonany przez osobę z odpowiednim wykształceniem z zakresu technik drenażu, bardzo dobrze znającą anatomię a także fizjologię układu chłonnego. Umiejętne wykonanie zabiegu prowadzi do zwiększenia zdolności transportowej układu chłonnego, a przez to zredukowania obrzęku, rozluźnia tkanki i zmniejsza dolegliwości.

Drenaż limfatyczny wykonywany jest zgodnie z kierunkiem przepływu limfy. W zależności od wskazań zabieg może obejmować wybrany fragment ciała np. Brzuch, kończyny dolne, kończyna górna po mastektomii.
W zależności od okolicy zabieg trwa od 45 minut do nawet 120.

Przeciwwskazania do drenażu limfatycznego

  •  ciąża
  •  stany zapalne
  •  rany, uszkodzenia na skórze
  •  zaawansowana miażdżyca naczyń
  • gorączka
  • wady serca
  • zapalenie żył, świeże zakrzepy
  • zakrzepica żył głębokich
  • wady serca

Wskazania do drenażu (masażu) limfatycznego

  • zespół ciężkich nóg
  •  cellulit
  •  chęć poprawy napięcia skóry
  •  profilaktyka żylakowa
  •  obrzęk tłuszczowy
  •  detoksykacja organizmu

Przykładowy przebieg terapii/ masażu limfatycznego

 

Drenaż limfatyczny kończyny dolnej
Co do zasady zabieg wykonujemy w dwóch fazach: faza 1- ułożenie pacjenta na grzbiecie, faza 2- ułożenie na brzuchu. Takie postępowanie pozwala na dokładne opracowanie całej kończyny dolnej.

Masaż limfatyczny fizjoterapeuta rozpoczyna od ogólnego przegłaskania całej kończyny. Procedurę rozpoczyna od palców a kończy w okolicy stawu biodrowego. Po kilkakrotnym przegłaskaniu kończyny przechodzi do opracowania poszczególnych obszarów kończyny dolnej.
Drenaż pachwiny jest jednym z elementów terapii. Celem drenażu tej okolicy jest udrożnienie węzłów chłonnych pachwinowych. W tej sekcji fizjoterapeuta może zastosować techniki głaskania, rozcierania kolistego, rozcierania spiralnego, uciski. Drenaż uda- kolejny etap terapii. Techniki podobnie jak wyżej. Opracowanie rozpoczynamy do okolicy stawu klanowego, przechodząc w stronę stawu biodrowego.. Trzeci etap obejmuje drenaż stawu kolanowego. Zabieg dzielimy na opracowanie w pasmach podłużnych (podudzie) oraz pasmach poprzecznych w kierunku dołu podkolanowgo. Kolejne etapy, które wykonuje fizjoterapeuta to drenaż pachwinowy, podudzia, stawu skokowego, śródstopia, palców.

 

Drenaż limfatyczny- cennik

Koszt wizyty w zależności od obszaru i czasu trwania zabiegu wynosi od 160 do 250 zł.
Czas trwania zabiegu wynosi od 45 do 90 minut- w zależności od obszaru ciała,

 

Drenaż limfatyczny w Warszawie- gdzie wykonać zabieg

 

Drenaż limfatyczny możecie wykonać Państwo w Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med przy ulicy Romera 10 lok B2. Zabiegi wykonuje mgr Mateusz Budlewski.

Jesteśmy czynni od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00 oraz w wybrane soboty.
W celu umówienia wizyty na badanie zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870..