Mobilizacja blizny po cesarskim cięciu

Mobilizacja blizny po cesarskim cięciu

Wielokrotnie zdarza nam się spotykać kobiety, które po porodzie zostały wypisane ze szpitala jedynie z instruktażem dotyczącym higieny rany pooperacyjnej. Niestety wciąż wiele młodych mam nie jest informowanych na temat zasad dbania o bliznę po cesarskim cięciu jak również na temat konsekwencji jej zaniedbania.

Jak wygląda zabieg cesarskiego cięcia

Po pierwsze kobieta musi być znieczulona. Najczęściej jest to znieczulenie podpajęczynówkowe czyli zaaplikowane w plecy. Kobieta odczuwa dotyk ale nie odczuwa bólu, pozostaje w pełni świadoma tego co się wokół niej dzieje.

Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach tego typu znieczulenie może być niemożliwe i lekarz musi zaordynować zabieg pod narkozą.

Kolejną procedura jest cewnikowanie pęcherza moczowego. Istnieje wiele technik cesarskiego cięcia i o jej zastosowaniu decyduje lekarz. W trakcie operacji lekarz wykonuje poprzeczne nacięcię o długości około 15 cm na wysokości około 2 palców nad górnym brzegiem spojenia łonowego. Nacina także znajdującą się pod skórą tkankę podskórną, rozchyla jej brzegi. W kolejnym etapie nacina powięź. Dochodzimy do mięśni , które są rozchylane na boki. Dalej napotykamy otrzewną ,którą należy „rozerwać” palcami. Kolejny etap obejmuje delikatne wydobycie dziecka.

W kolejnym etapie należy zatamować krwawienie i zaszyć macicę, a następnie „zamknąć” jamę brzuszną.

Po zabiegu powstaje blizna, która gdy zaniedbana nie pozostaje obojętna dla zdrowia i funkcjonowania kobiety.

Jakie są konsekwencje zaniedbania blizny po cc

Zaniedbana blizna po operacji (jakiejkolwiek w obrębie jamy brzusznej) może dawać następujące dolegliwości:

  • dolegliwości bólowe w podbrzuszu,
  • ból w okolicy biodra, miednicy
  • ból kręgosłupa
  • zmiany postawy a także wzorca chodu
  • zaburzenie czucia obszaru blizny
  • dolegliwości p. moczowego (w tym częstomocz, nocturia), a także układu pokarmowego np. zaparcia, niedrożność jelit
  • bolesne współżycie
  • wzmożone dolegliwości bólowe podczas miesiączki

 

Blizna po operacji to nie tylko defekt estetyczny. To poważna kwestia, o którą należy odpowiednio zadbać pod okiem doświadczonego specjalisty.

Kiedy zgłosić się na mobilizację blizny po cc?      

Co do zasady prace z blizną można rozpocząć od razu po zabiegu,nawet jeśli jeszcze są szwy. Oczywiście rodzaj terapii dostosowany jest do etapu, na którym znajduje się blizna oraz jej stanu. Ilość wizyt i częstotliwość spotkań dobierana jest indywidualnie. Bardzo ważną rolę w procesie rehabilitacji blizny po cc odgrywa samodzielna praca z blizną, dlatego nauczymy Cię jak możesz w warunkach domowych przeprowadzać auto-rehabilitację.

 

Jak przebiega rehabilitacja

Na spotkaniu, które zazwyczaj trwa 45 minut ocenimy stan Twojej blizny. Zwrócimy uwagę na jej elastyczność, przesuwalność. Rodzaj technik dobierany jest w zależności od stanu blizny. Praca z blizną może obejmować mobilizację blizny. Bardzo ważną rolę odgrywa także terapia wisceralna (trzewna), dzięki której możemy redukować napięcia narządów wewnętrznych. Podczas spotkania nauczymy Cie jak samodzielnie pracować z blizną, tak aby proces gojenia przebiegał możliwie jak najszybciej. W rehabilitacji blizny doskonale sprawdza się laseroterapia dlatego też w przypadku braku przeciwwskazań do zabiegu, zaproponujemy Ci wspomagająco terapię laserem wysokoenergetycznym HIL.

Podczas wizyty zwrócimy uwagę na stan Twojej kresy białej. To kolejny bardzo ważny temat, o którym niestety niejednokrotnie zapomina się w profilaktyce okołoporodowej. O rozejściu kresy białej pisaliśmy szerzej tutaj: Rehabilitacja kresy białej

 

Mobilizacja blizny po cc- koszty

Aktualny cennik naszych usług dostępny jest tutaj

Zachęcamy do kontaktu w przypadku wątpliwości

https://osteopatia-warszawa.pl/cennik/

 

Mobilizacja blizny po cc w Warszawie- gdzie szukać pomocy

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo Med oferujemy Państwo kompleksową rehabilitację i porady specjalistów. Oferujemy także fizjoterapię uroginekologiczną oraz opiekę okołoporodową. Oferujemy także mobilizację blizny po zabiegu szycia krocza oraz po zabiegach onkologicznych w obrębie miednicy np. usunięciu macicy. Zachęcamy do kontaktu pod numerem 506-459-870.

Pomagamy w dolegliwościach m.in.

  • bóle kręgosłupa, karku, szyi
  • dyskopatie
  • bóle i zawroty głowy, migreny
  • dolegliwości ze strony stawów skroniowo-żuchwowych (osteopatia stomatologiczna)
  • rwa kulszowa, rwa ramienna
  • ostroga piętowa
  • zespół cieśni nadgarstka
  • porażenie nerwu twarzowego
  • nietrzymanie moczu, gazów, stolca, częstomocz, hemoroidy
  • mobilizacja blizn w tym po cesarskim cięciu, i inne.

 

Rehabilitacja kobiet w ciąży

Osteopata dziecięcy

Rehabilitacja ruchowa dla dzieci

Osteopata dla noworodka

Rehabilitacja kręsogłupa

Terapia manualna

Fizjoterapia

Rehabilitacja funkcjonalna

Ortopedia i traumatologia, chirurgia, chirurgia kolana

Poradnia preluksacyjna

Diagnostyka USG