Rehabilitacja sportowców, dorosłych, dzieci i niemowląt
Neuromobilizacje – Należące do metod specjalnych w rehabilitacji i wykorzystywane przez osteopatów, rehabilitantów i fizjoterapeutów. Są to techniki manualnej mobilizacji układu nerwowego. Zaliczane do bardzo delikatnej terapii tkanek miękkich (tkanki okołonerwowe i nerwowe). Jest to subtelna praca polegająca na wprowadzeniu ruchu w układzie nerwowym poprzez manewry manualne.
Mają one na celu przywrócić prawidłową neuromechanikę czyli zdolność układu nerwowego do zmian mechanicznych zachodzących w ciele, oraz usprawnić mechanizmy fizjologiczne. Innymi słowy przywrócić prawidłową plastyczność tkanki nerwowej i jej otoczenia. Neuromobilizacje wykonywane są najczęściej na nerwach długich, czaszkowych, rdzeniu kręgowym, splotach i zwojach. Techniki te ze względu na swoją precyzje aplikacji i delikatność w zasadzie nie mają przeciwskazań do ich wykonania.
Neuromobilizacje są wykonywane niekiedy jako jedyna forma terapii bądź bardzo istotny element całościowego podejścia, najczęściej wykonywane są:
- w celu normalizowania napięcia nerwów obwodowych,
- praca na nerwach czaszkowych w celu uzyskania wpływu na układ współczulny i przywspółczulny,
- uwalnianie uciśniętych splotów i nerwów obwodowych,
- po porażeniach nerwu twarzowego,
- w neuralgii nerwu trójdzielnego,
- zespół cieśni nadgarstka,
- rwa kulszowa, rwa udowa, rwa barkowa,
- bóle kręgosłupa lędźwiowego,
- bóle kręgosłupa szyjnego,
- bóle kręgosłupa piersiowego,
- fibromialgia,
- bóle głowy,
- zaburzenia czucia,
- stany po zabiegach/rekonstrukcjach na nerwach długich (zeszycia, przeszczepy).