Dzieci i niemowlęta

Osteopata dla dzieci i niemowląt to specjalista, który wykazuje się niezwykle delikatnymi i bezinwazyjnymi metodami leczenia. Poród to bardzo stresujący moment w życiu każdej kobiety. Nie należy jednak zapominać, że narodziny to także poważny stres dla noworodka. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, iż w momencie narodzin u noworodka poziom adrenaliny jest 20 krotnie wyższy niż u osoby dorosłej w czasie zawału. W trakcie porodu na ciało dziecka oddziałują ogromne siły kompresyjne kiedy to macica wypycha dziecko w stronę kanału rodnego. W tym czasie dziecko musi obrócić się, odpowiednio skręcić aby przecisnąć się między kośćmi miednicy matki w kierunku wyjścia. Wówczas główka noworodka ulega wielu naciskom i dochodzi do wielu zniekształceń oraz asymetrii.

W ciągu pierwszych dni życia dziecka wyrównuje się na skutek ziewania, ssania oraz płaczu. Niestety zdarza się jednak, że proces remodelowania główki dziecka zostaje zatrzymany. Do najczęstszych przyczyn tego zjawiska zaliczamy przedłużający się lub utrudniony poród np. z użyciem kleszczy, pompy próżniowej, cesarskie cięcie, mała ilość wód płodowych, duży rozmiar dziecka lub ciąża mnoga. Również nieprawidłowe ułożenie dziecka w czasie ciąży nie pozostaje bez znaczenia w jego późniejszym życiu. Nie należy bagatelizować tego faktu, bowiem nieprawidłowości te w konsekwencji mogą prowadzić do wielu zmian zarówno na podłożu fizjologicznym jak i fizycznym.

Podstawa czaszki pełni niezwykle istotną rolę, bowiem stanowi miejsce, z którego uchodzą nerwy wpływające na właściwe funkcjonowanie języka, twarzy, gardła oraz nerwu błędnego, który unerwia m.in. trzewia. Nieprawidłowości, napięcia i zablokowania kości, tworzących podstawę czaszki, powodują kłopoty m.in. ze ssaniem i jedzeniem. Ponadto nieuwolnione napięcie w obrębie uszu dziecka jest przyczyną upośledzenia tkanek ucha środkowego, co zwiększa skłonności dziecka do nawracających i bolesnych zapaleń ucha środkowego. Jeśli w trakcie porodu dojdzie do uciśnięcia kości skroniowej może to skutkować np. powstaniem zeza, bowiem ucisk tej strefy może upośledzić funkcje nerwy zaopatrującego mięsień odwodzący oka. Napięcia okołoporodowe w obrębie kości twarzy z kolei mogą prowadzić do licznych zaburzeń zgryzu.

Należy pamiętać także, że wyżej wymienione czynniki odpowiadają nie tylko za nieprawidłowe napięcia i kompresje czaszki, ale także oddziałują na kręgosłup, jamę brzuszną oraz klatkę piersiową noworodka. Silna kompresja żeber oraz przepony może skutkować m.in. upośledzeniem drożności przełyku, a także skłonnościami żołądka do nadmiernego ulewania tzn. refluks. Różne napięcia w brzuchu spowodowane są także uciskiem na pępowinie, a także w sytuacji kiedy była ona owinięta wokół szyi dziecka.

Rola osteopaty w leczeniu dzieci i niemowląt

Rolą osteopaty dziecięcego jest zmniejszenie napięcia związanego z porodem oraz niwelacja niekorzystnych zmian do jakich doszło w związku z ułożeniem dziecka wewnątrz macicy. Praca osteopaty odgrywa także istotną rolę w przystosowaniu się dziecka do życia poza łonem matki. Pomaga zredukować strukturalne napięcia poprawiając ruch powięziowy w układzie pokarmowym oraz krążenie, a także odblokowując ucisk określonych nerwów.
Leczenie osteopatyczne u niemowląt jest delikatne i bezbolesne, niemniej jednak naznaczone niezwykłą skutecznością. Osteopata stosuje techniki manualne, za pomocą których wywołuje głębokie zmiany w organizmie dziecka. Dzięki takim zabiegom układ mięśniowo- szkieletowy, nerwowy, pokarmowy, immunologiczny pracują w maksymalnie zoptymalizowany sposób.

Najczęstsze problemy występujące u niemowląt, przy których wskazana jest osteopatia to m.in.:

  • problemy z jedzeniem i ssaniem;
  • refluks;
  • kolka;
  • zaparcia;
  • asymetria i zniekształcenia głowy;
  • płaczliwość;
  • nadpobudliwość;
  • zaburzenia snu;
  • kręcz szyi;
  • wzmożone napięcia;
  • nierówna praca rączkami i nóżkami;
Medycyna osteopatyczna znajduje zastosowanie również u dzieci w późniejszym okresie. Dzieci rozwijają się bardzo intensywnie, co powoduje często napięcia spowodowane gwałtownym i niejednokrotnie asymetrycznym wzrostem tkanek i narządów. Ponadto wiek późniejszy to czas kiedy nabyte zmiany i nieprawidłowości ulegają utrwaleniu. Dodatkowo pogłębiane są one poprzez szereg czynników, do których należy m.in. niewłaściwa postawa siedząca przy biurku czy noszenie ciężkich tornistrów. Zaniedbania te często stają się przyczyną wad postawy, co w późniejszym czasie prowadzi do poważnych problemów z kręgosłupem.

Do najczęstszych problemów, w których osteopatia może być pomocna należy m.in.:

  • stany po upadkach, urazach;
  • bolesność pleców, szyi, kończyn;
  • napięciowe bóle głowy, zez;
  • problemy z koncentracją oraz zmniejszona odporność;
  • problemy z zatokami;
  • koślawość stóp i kolan;
  • skolioza;
  • wady postawy;
  • bóle brzucha, refluks;
  • jako terapia wspomagająca przy autyzmie;

Osteopatia niemowląt cena

Aktualny cennik dostępny jest na naszej stronie.  Zapytaj nas o pakiety promocyjne.

Osteopata dziecięcy w Warszawie- gdzie szukać pomocy?

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med zajmujemy się kompleksową rehabilitacją dzieci już od momentu narodzi aż do momentu wejścia w dorosłe życie. Rehabilitację dzieci i niemowląt prowadzimy w oparciu o nowoczesne, uznawane na całym świecie- a co najważniejsze bezpieczne metody fizjoterapii: osteopatię, metodę Bobath, integrację sensoryczną. Nasi specjaliści są absolwentami licznych szkoleń i kursów poświęconych rehabilitacji dzieci i niemowląt. Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med Ul. Romera 10 lok B2 Tel: 506-459-870

Osteopata dla dorosłych

Osteopata dla kobiet w ciąży.