Zespół kanału nadgarstka

Zespół kanału nadgarstka

ZKN to szereg objawów klinicznych, które spowodowane są uciskiem  nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Do najbardziej charakterystycznych objawów schorzenia zaliczamy drętwienie palców, dolegliwości bólowe dłoni, ograniczona sprawność ręki. Ból często pojawia się w nocy.

Kilka słów na temat anatomii

Nerw pośrodkowy jest jednym z trzech nerwów obwodowych, które czuciowo i ruchowo unerwiają rękę. Zapewnia on czucie w okolicy promieniowej dłoni, powierzchni dłoniowej kciuka, palca wskazującego, środkowego a także połowy palca czwartego.

Jak dochodzi do ucisku nerwu pośrodkowego? Otóż przez kanał nadgarstka przechodzi dziewięć ścięgien mięśni zginaczy palców oraz wspomniany nerw pośrodkowy. Struktury te są ciasno ułożone w związku z tym jakiekolwiek zmiany anatomiczne takie jak pogrubienia więzadeł, przerost lub obrzęk pochewke ścięgnistych czy też inne nieprawidłowości mogą prowadzić do wzrostu ciasnoty w kanale. W wyniku tego powstaje ucisk nerwu pośrodkowego, który w początkowej fazie powoduje przejściowe zaburzenia przewodnictwa w mielinowych włóknach nerwowych, co pacjent odczuwa jako objawy drętwienia, cierpnięcia w obszarze dłoni.  Z uwagi na fakt, że nerw jest niezwykle wrażliwą strukturą, przedłużający się ucisk może doprowadzić do zmian niedokrwiennych w nerwie w wyniku upośledzenia przepływu krwi.  W dalszej konsekwencji stan ten prowadzi do obumierania aksonów oraz zanik czucia w obszarze unerwianym przez wspomniany nerw a w dalszym etapie wtórny zanik mięśni, które sa unerwiane przez nerw pośrodkowy.

Zespół kanału nadgarstka- objawy

Do najbardziej charakterystycznych objawów ZKN zaliczamy:

  • drętwienie w zakresie kciuka, palca wskazującego, środkowego oraz IV palca
  • ból dłoni zwłaszcza w nocy
  • odczucie obrzmienia palców
  • upośledzenie sprawności ręki
  • mogą także pojawić się objawy bólowe o charakterze strzelającym od ręki do ramienia i łopatki

Pacjentów borykających się z zespołem kanału nadgarstka możemy podzielić na trzy grupy:

Do pierwszej zaliczamy osoby, które mają najlżejsze objawy takie jak niestałe  drętwienia i mrowienia, a także ból w obszarze unerwianym przez nerw pośrodkowy. Dolegliwości często pojawiają się w nocy wybudzając chorego ze snu.  Objawy nasilają się w miarę upływu czasu.

W drugiej grupie znajdują się chorzy, których dolegliwości przybierają stały charakter. Ponadto pacjenci z tej grupy wykazują osłabioną sprawność ręki. Niejednokrotnie skarżą się na piekący ból podczas używania ręki.

Pacjenci, u których dolegliwościom towarzyszy zanik mięśni kłębu oraz znaczące osłabienie sprawności ręki klasyfikują się do trzeciej grupy.

Przyczyny zespołu kanału nadgarstka

 

Przyczyny schorzenia są różne. Mogę wykazywać pochodzenie zapalne, nowotworowem urazowe, zwyrodnieniowe a także endokrynne.

Wśród chorób zapalnych (o charakterze ogólnym), które przyczyniają się do powstawania zgrubień, które zajmują przestrzeń kanału wymieniamy między innymi:

  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • kolagenozy
  • sarkoidozę
  • dnę
  • polimialgię reumatyczną

Nie bez znaczenia pozostają także czynniki endokrynne, wśród których wymieniamy m.in. cukrzycę otyłość, stosowanie antykoncepcji i inne.

 

Zespół kanału nadgarstka w ciąży

Problem często dotyka także kobiety w ciąży. Najczęściej pojawia się w okolicy 26 tygodnia na skutek zatrzymania wody w nadgarstku co może być przyczyną obrzęku torebki stawowej.  W tym miejscu doskonale sprawdza się rehabilitacja, dzięki której możemy zniwelować dokuczliwe dolegliwości.

Zespół kanału nadgarstka- diagnoza i leczenie

Podstawowym badaniem przedmiotowym w ocenie ZKN jest badanie czucia. Ortopeda dokonuje także oceny czynności ruchowej sprawdzając siłę mięśniową. Istotną rolę odgrywa także  badanie USG nadgarstka dające pełny obraz problemu.

Lekarz ortopeda po wnikliwym zbadaniu pacjenta podejmuje decyzję co do dalszego postępowania. Leczenie zachowawcze polega na wdrożeniu odpowiedniej rehabilitacji (terapii manualnej) i ewentualnie fizykoterapii. W niektórych przypadkach może okazać się, że jedynym rozwiązaniem pozostaje zabieg (operacja). Sprawdź; Chirurgia ręki

Zespół kanału nadgarstka koszty leczenia

Jeśli chodzi o konsultację z lekarzem ortopeda (chirurg ręki) koszt wizyty wynosi 260 zł wraz z badaniem USG. Rehabilitacja w zależności od czasu trwania kosztuje od 120 zł. Jeśli chodzi o koszty zabiegów operacyjnych dobierane są indywidualnie.

 

Zespół kanału nadgarstka gdzie leczyć w Warszawie

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo Med oferujemy Państwu kompleksową opiekę. Konsultacje ortopedyczne przeprowadza dr Sebastian Witkowski chirurg ręki w czwartki. Jeśli chodzi o rehabilitację wizyty realizujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00. Więcej informacji dostępne pod numerem 506-459-870.