Na czym polega Zespół De Quervaina?
Zespół De Qureveina jest jednostką chorobową z grupy entezopatii, opisaną po raz pierwszy w roku 1985. Obejmuje zapalenie pochewki ścięgnistej pierwszego przedziału prostowników ścięgna prostownika krótkiego i ścięgna mięśnia odwodziciela długiego kciuka. Choroba częściej dotyka kobiet zazwyczaj pomiędzy 25 a 50 rokiem życia. Zespół De Quervaina nazywany jest również „kciukiem matki”, ponieważ problem dotyka głównie matki na skutek wielokrotnego podnoszenia dziecka i przybierania charakterystycznej pozycji rąk przy tym.
Przyczyny występowania Zespołu De Quervaina
Do patologii dochodzi najczęściej w wyniku przewlekłego podrażnienia pochewki ścięgnistej, która odpowiada na zaistniały stan obrzękiem, wysiękiem, przekrwieniem a w dalszej konsekwencji włóknieniem, które generuje pogrubienie ścian i zwężenie jej światła.
Na rozwój patologii narażone są między innymi osoby, których codzienna praca (aktywność) wymaga powtarzania określonych ruchów np. fryzjerzy, tenisiści, czy wspomniane wyżej mamy małych dzieci. Coraz częściej obserwuje się, że częste pisanie SMS-ów predysponuje do rozwoju choroby de Querveina.
Jakie są objawy Zespołu De Querveina
Pacjenci borykający się z Zespołem De Querveina skarzą się na przewleły ból, który manifestuje się po promieniowej stronie nadgarstka, przy zaciskaniu pięści i często odczuwany jest najsilniej przy wykonywaniu ruchy chwytania lub szczypania.
Wśród dodatkowych objawów Zespołu De Querveina wyróżniamy:
- Obrzęk
- Tkliwość w okolicy kciuka
- Zmniejszenie siły chwytu i zakresu ruchu
- Niejednokrotnie trzaski oraz skrzypienia podczas wykonywania ruchów
- Objawy „palca trzaskająego”
Zespół De Quervaina rehabilitacja
W początkowej fazie choroby stosuje się zazwyczaj działanie profilaktyczne, niemniej jednak w niektórych przypadkach konieczne jest rozwiązanie operacyjne.
W zależności od stopnia zaawansowania problemy procedura rehabilitacyjna może składać się z terapii manualnej, odpowiednich ćwiczeń oraz wspomagająco fizykoterapii. Dobre efety w rehabilitacji przynosi również zastosowanie suchej igłoterapii. W określonych przypadkach fizjoterapeuta może zalecić wykonanie zabiegu fali uderzeniowej.
Zespół De Quervaina – rehabilitacja ma na celu zmniejszenie nacisku na ścięgna, złagodzenie objawów oraz wzmocnienie mięśni nadgarstka i ręki. Ponadto celem fizjoterapii jest przywrócenie siły chwytu oraz utraconego zakresu ruchu a także przeciwdziałanie nawrotom choroby.
Celem rehabilitacji przy zespole De Quervaina jest m.in. złagodzenie objawów bólowych oraz wzmocnienie mięśni i przywrócenie utraconego zakresu ruchu i siły.
Zespół De Quervaina rehabilitacja- jakie są koszty wizyty
Aktualny cennik naszych usług dostępny jest tutaj
Zachęcamy do kontaktu w przypadku wątpliwości
https://osteopatia-warszawa.pl/cennik/
Rehabilitacja w Warszawie- gdzie szukać pomocy
W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo Med oferujemy Państwo kompleksową rehabilitację i porady specjalistów. Nasze Centrum jest czynne od poniedziałku do piątku od 8.00-20.00
Zachęcamy do kontaktu pod numerem 506-459-870.
Inne usługi, z których możesz skorzystać w naszym Centrum
Oprócz fizjoterapii dorosłych oferujemy także rehabilitację dzieci i niemowląt wraz z poradnią preluksacyjną (USG stawów biodrowych). Nasz zespół pomaga także pacjentom po operacjach (rehabilitacja ortopedyczna), a także oferuję rehabilitację neurologiczna i reumatologiczną. Dodatkowo możecie Państwo skorzystać u nas z porad specjalisty ortopedy chirurga wraz z diagnostyką USG.
Pomagamy w dolegliwościach m.in.
- bóle kręgosłupa, karku, szyi
- dyskopatie
- bóle i zawroty głowy, migreny
- dolegliwości ze strony stawów skroniowo-żuchwowych (osteopatia stomatologiczna)
- rwa kulszowa, rwa ramienna
Ponadto możecie się do nas Państwo zgłosić w przypadku następujących dolegliwości:
- ostroga piętowa
- zespół cieśni nadgarstka
- porażenie nerwu twarzowego
- nietrzymanie moczu, gazów, stolca, częstomocz, hemoroidy
- mobilizacja blizn w tym po cesarskim cięciu, i inne.
Rehabilitacja ruchowa dla dzieci
Rehabilitacja kręsogłupa
Fizjoterapia
Rehabilitacja funkcjonalna
Ortopedia i traumatologia, chirurgia, chirurgia kolana