Co to jest fizjoterapia uroginekologiczna
Fizjoterapia uroginekologiczna jest formą postępowania w przypadkach związanych z dysfunkcjami na poziomie układu moczowego, płciowego i pokarmowego. Wśród najczęściej stosownych metod rehabilitacji należy wymienić pracę nad mięśniami dna miednicy oraz terapią wisceralną, ale nie tylko. Fizjoterapia uroginekologiczna to szeroki dział i tak naprawdę metodę terapii dobiera się w zależności od problemu zgłaszanego przez pacjentkę.
Rodzaje problemów, z którymi możesz zgłosić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego to m.in.:
Problemy układu pokarmowego
- nietrzymanie gazów, stolca
- zaparcia
- hemoroidy
- ból przy wypróżnianiu
- szczelina odbytu, wypadający odbyt
Problemy układu płciowego i moczowego
- bolesne współżycie (dyspereunia), brak czucia
- bolesne miesiączkowanie
- obniżenie ścian pochwy, narządów miednicy mniejszej
- wspomagająco przy leczeniu niepłodności
- rehabilitacja po zabiegach w obrębie miednicy
- częstomocz, nokturia, ból mikcji
- zaleganie moczu w pęcherzu
- nietrzymanie moczu
Opieka okołoporodowa, osteopatia dla kobiet w ciąży i po porodzie
- rehabilitacja kresy białej wraz z diagnostyką USG
- rehabilitacja (mobilizacja) blizn po operacjach w tym po cesarskim cięciu i episiotomii (rehabilitacja blizny po nacięciu krocza)
- zespoły bólowe w ciąży i po porodzie np. bóle kręgosłupa, rwa kulszowa, zespół mięśnia gruszkowatego, zespół cieśni nadgarstka, bóle ze strony spojenia łonowego, bóle głowy i migreny i inne.
- Przygotowanie do porodu, przygotowanie mięśni dna miednicy, nauka swobodnego oddychania
- Profilaktyka poporodowa
- Usuwanie zastojów mleka w piersiach

Kiedy powinnam zgłosić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego
Wizyta u fizjoterapeuty specjalizującego się w dolegliwościach kobiecych wskazana jest wszystkim kobietom, które chcą w sposób świadomy nauczyć się pracy z własnym ciałem, pracy z dnem miednicy a także tym paniom, które doświadczają jakichkolwiek problemów natury uroginekologicznej. Fizjoterapeuta uroginekologiczny pomoże Ci zarówno w dolegliwościach bólowych jak również w przypadku problemów takich jak nietrzymanie moczu, bolesne współżycie itp.
Z pomocy fizjoterapeuty warto skorzystać również w okresie planowania ciąży oraz okresie okołoporodowym i poporodowym.
Jak przebiega wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego
Pierwsze spotkanie trwa 45 minut. Na wizycie fizjoterapeuta sprawdza dokładnie zgłaszane przez pacjentkę dolegliwości, skupiając się nie tylko na ich objawach ale również poszukując źródła takiego stanu. Ważnym etapem jest przygotowanie odpowiedniego zestawu ćwiczeń do samodzielnej pracy w domy oraz w razie potrzeby skorygowanie codziennych nawyków.
Jeśli chodzi o sposoby rehabilitacji to tak naprawdę dysponujemy szerokim arsenałem technik terapii manualne, a w razie potrzeby również wspomagająco fizykoterapią. Rodzaj terapii dobierany jest w zależności od problemu. Fizjoterapeuta może na przykład zastosować terapię wisceralną (trzewną) jeśli dolegliwości dotyczą układu pokarmowego. Może również skupić się na pracy powięziowej czy z tkankami miękkimi jeśli natura problemu wymaga tej formy rehabilitacji. W przypadku pacjentów borykających się z migrenami i bólami głowy fizjoterapeuta może wspomagająco przeprowadzić terapią kranio-sakralną (czaszkowo-krzyżową) i suchą igłoterapię.
Praca z blizną np. po cesarskim cięciu najczęściej przybiera formę mobilizacji zaś wspomagająco stosuję się laseroterapię ( terapia laserem wysokoenergetycznym HIL). W razie potrzeby na miejscu możemy wykonać diagnostykę USG, np. do oceny stopnia rozejścia spojenia łonowego czy kresy białej.
Fizjoterapia uroginekologiczna- jakie są koszty wizyty
Aktualny cennik naszych usług dostępny jest tutaj
Zachęcamy do kontaktu w przypadku wątpliwości
Fizjoterapia uroginekologiczna w Warszawie- gdzie szukać pomocy
W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo Med oferujemy Państwo kompleksową rehabilitację i porady specjalistów. Nasze Centrum jest czynne od poniedziałku do piątku od 8.00-20.00
Zachęcamy do kontaktu pod numerem 506-459-870.