Fizjoterapia uroginekologiczna

Co to jest fizjoterapia uroginekologiczna

Fizjoterapia uroginekologiczna jest formą postępowania w przypadkach związanych z dysfunkcjami na poziomie układu moczowego, płciowego i pokarmowego. Wśród najczęściej stosownych metod rehabilitacji należy wymienić pracę nad mięśniami dna miednicy oraz terapią wisceralną, ale nie tylko. Fizjoterapia uroginekologiczna to szeroki dział i tak naprawdę metodę terapii dobiera się w zależności od problemu zgłaszanego przez pacjentkę.

 

Rodzaje problemów, z którymi możesz zgłosić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego to m.in.:

Problemy układu pokarmowego

  • nietrzymanie gazów, stolca
  • zaparcia
  • hemoroidy
  • ból przy wypróżnianiu
  • szczelina odbytu, wypadający odbyt

Problemy układu płciowego i moczowego

  • bolesne współżycie (dyspereunia), brak czucia
  • bolesne miesiączkowanie
  • obniżenie ścian pochwy, narządów miednicy mniejszej
  • wspomagająco przy leczeniu niepłodności
  • rehabilitacja po zabiegach w obrębie miednicy
  • częstomocz, nokturia, ból mikcji
  • zaleganie moczu w pęcherzu
  • nietrzymanie moczu

Opieka okołoporodowa, osteopatia dla kobiet w ciąży i po porodzie

  • rehabilitacja kresy białej wraz z diagnostyką USG
  • rehabilitacja (mobilizacja) blizn po operacjach w tym po cesarskim cięciu i episiotomii (rehabilitacja blizny po nacięciu krocza)
  • zespoły bólowe w ciąży i po porodzie np. bóle kręgosłupa, rwa kulszowa, zespół mięśnia gruszkowatego, zespół cieśni nadgarstka, bóle ze strony spojenia łonowego, bóle głowy i migreny i inne.
  • Przygotowanie do porodu, przygotowanie mięśni dna miednicy, nauka swobodnego oddychania
  • Profilaktyka poporodowa
  • Usuwanie zastojów mleka w piersiach
Jednym z częstszych problemów związanych w laktacją jest zastój mleka w piersiach. Z pomocą przychodzi nam odpowiednio zaplanowana fizjoterapia.

Kiedy powinnam zgłosić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego

Wizyta u fizjoterapeuty specjalizującego się w dolegliwościach kobiecych wskazana jest wszystkim kobietom, które chcą w sposób świadomy nauczyć się pracy z własnym ciałem, pracy z dnem miednicy a także tym paniom, które doświadczają jakichkolwiek problemów natury uroginekologicznej. Fizjoterapeuta uroginekologiczny pomoże Ci zarówno w dolegliwościach bólowych jak również w przypadku problemów takich jak nietrzymanie moczu, bolesne współżycie itp.

Z pomocy fizjoterapeuty warto skorzystać również w okresie planowania ciąży oraz okresie okołoporodowym i poporodowym.

Jak przebiega wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego

Pierwsze spotkanie trwa 45 minut. Na wizycie fizjoterapeuta sprawdza dokładnie zgłaszane przez pacjentkę dolegliwości, skupiając się nie tylko na ich objawach ale również poszukując źródła takiego stanu. Ważnym etapem jest przygotowanie odpowiedniego zestawu ćwiczeń do samodzielnej pracy w domy oraz w razie potrzeby skorygowanie codziennych nawyków.

Jeśli chodzi o sposoby rehabilitacji to tak naprawdę dysponujemy szerokim arsenałem technik terapii manualne,  a w razie potrzeby również wspomagająco fizykoterapią. Rodzaj terapii dobierany jest w zależności od problemu. Fizjoterapeuta może na przykład zastosować terapię wisceralną (trzewną) jeśli dolegliwości dotyczą układu pokarmowego. Może również skupić się na pracy powięziowej czy z tkankami miękkimi jeśli natura problemu wymaga tej formy rehabilitacji. W przypadku pacjentów borykających się z migrenami i bólami głowy fizjoterapeuta może wspomagająco przeprowadzić terapią kranio-sakralną (czaszkowo-krzyżową) i suchą igłoterapię.

Praca z blizną np. po cesarskim cięciu najczęściej przybiera formę mobilizacji zaś wspomagająco stosuję się laseroterapię ( terapia laserem wysokoenergetycznym HIL).  W razie potrzeby na miejscu możemy wykonać diagnostykę USG, np. do oceny stopnia rozejścia spojenia łonowego czy kresy białej.

 

Fizjoterapia uroginekologiczna- jakie są koszty wizyty

Aktualny cennik naszych usług dostępny jest tutaj

Zachęcamy do kontaktu w przypadku wątpliwości

 

Fizjoterapia uroginekologiczna w Warszawie- gdzie szukać pomocy

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo Med oferujemy Państwo kompleksową rehabilitację i porady specjalistów. Nasze Centrum jest czynne od poniedziałku do piątku od 8.00-20.00

Zachęcamy do kontaktu pod numerem 506-459-870.

Częstomocz w ciąży

Wiele kobiet w ciąży zauważa, że częściej chodzi do toalety w obecnym stanie. Ok, w pierwszym trymestrze, kiedy zachodzą zmiany hormonalne zapotrzebowanie na wizyty w łazience mogą być faktycznie częstsze (również w nocy), jednak później wszystko powinno się unormować i właściwie nie powinnaś odczuwać specjalnej różnicy w tym temacie z okresu sprzed ciąży. Co jednak w sytuacji kiedy częstomocz nie ustępuje? W takiej sytuacji warto porozmiawiać o problemie z fizjoterapeutką uroginekologiczną. Być może problemem jest niewłaściwa postawa, w wyniku której pęcherz jest podrażniany.

Pamiętajcie, że częstomocz o ile często pojawia się u kobiet w ciąży jest problemem, na który skarżą się również panie, które jeszcze nie rodziły lub od porodu upłynęło już trochę czasu.

Niezależnie od tego czy jesteś w ciąży czy też nie przyjdź do nas i porozmawiaj o swoim problemem z naszym zespołem

Nietrzymanie moczu

„Mój problem jest dość wstydliwy, myślałam, że przyjdzie samo, ale niestety nie ustępuje. Nie mogę utrzymać moczu przy kichaniu czy kiedy kaszlę”.

Problem nietrzymania moczu to krępująca przypadłość, o której kobiety niechętnie mówią.  Utrzymują temat w tajemnicy i cierpią z jego powodu niejednokrotnie wiele lat. Odbija się to na sferze psychicznej i społecznej. Nie jesteś sama i problem nie dotyczy tylko Ciebie! Tak naprawdę nietrzymanie moczu to częsta przypadłość występująca u kobiet w ciąży czy po porodzie a nawet u kobiet, które w ogóle nie rodziły.

Przyczyn może być wiele, dlatego proces rehabilitacji dostosowany jest indywidualnie do pacjentki.

Sprawdź jak możemy Ci pomóc.

Rozejście mięśni prostych brzucha

Jeśli zauważyłaś, że kiedy kładziesz się na łóżku to na środku brzucha powstaje wybrzuszenie? Prawdopodobnie mamy do czynienia z rozejściem mięśnia prostego brzucha. Nie pozwól aby ten stan się pogorszył. Już w trakcie ciązy możemy bezpiecznie pracować z kresa białą i niwelować negatywne skutki rozjeścia. Po ciąży zaś możemy wprowadzać określone ćwiczenia a także zbadać stopień rozejścia mięśni za pomocą USG.

Hemoridy

Człowiekiem jestem i nic, co ludzkie, nie jest mi obce” /Jan Kochanowski/

Pamiętacie ten piękny cytat?

Hemoroidy, nietrzymanie gazów, stolca,moczu? Bolesne współżycie? Brak satysfakcji ze zbliżenia? To przykłady tematów, które dla wielu z Was stanowią temat tabu. Nie poruszają tego problemy w rozmowie z przyjaciółkami, mamą, partnerem, lekarzem, fizjoterapeutą. Co gorsze, wiele kobiet przyjmuje, że „tak musi być”, albo „przejdzie samo”. Ale nie przechodzi/ Problem narasta, staje się przyczyną stresu, napięć między partnerami, kłopotów o podłożu psychologicznym.

Nie wstydź się poprosić o pomoc specjalistę. Wiemy jak Ci pomoc i wiemy jak zadbac o to, aby wizyta przebiegała w sposób komfortowy dla Ciebie.

Dyspareunia

Problem, z którym boryka się ok 25 % kobiet po porodzie i aż 75 % z nich nie odczuwa satysfakcji ze stosunku.

Wiele z nich nadal myśli, „że tak musi być”, albo „ samo przejdzie”. Problem narasta, staje się przyczyną stresu, napięć między partnerami, kłopotów o podłożu psychologicznym.

Tworzy się tak zwane błędne koło. Współżycie nie musi być bolesne! W tym miejscu warto skorzystać z pomocy fizjoterapeutki uroginekologicznej, która najpierw zbada, jak pracują Twoje mięśnie dna miednicy, oceni ich napięcie, wskaże przyczynę wystąpienia dolegliwości i nauczy Cię jak samodzielnie można sobie pomóc.

Anorgazmia

Jesteś po porodzie i niepokoi Cię fakt, że coś odbiera Ci komfort w trakcie stosunku? „Coś” odbiera Ci przyjemność ze zbliżenia, co w konsekwencji przeradza się w stres przed współżyciem. Nie jesteś sama- problem dotyczy wielu kobiet po porodzie. Badania dowodzą, że ok 25 % pacjentek po porodzie odczuwa ból, aż zaś 75% pytanych nie odczuwa satysfakcji ze współżycia.

Jakie są przyczyny tego stanu?

Powodów bólu jest wiele ale najczęściej jako „winowajcę” wskazujemy bliznę (po nacięciu krocza, po cesarskim cięciu) oraz niewydolne mięśnie dna miednicy. Dyspareunia, czyli bolesne współżycie to nie tylko problem kobiet po porodzie. Panie, które jeszcze nie rodziły również borykają się z problemem. Wśród przyczyn wymienia się m.in. endometriozę, nadmierne napięcie mięśni.

Niezależnie od przyczyny problemu bolesnego współżycia nie należy bagatelizować. Odwiedź nasze Centrum i daj sobie pomóc. Czeka na Ciebie mgr Joanna Wawdejuk, fizjoterapeutka uroginekologiczna, która zaplanuje odpowiednie postępowanie rehabilitacyjne.

Mobilizacja blizny po cesarskim cięciu

Często trafiają do nas pacjentki, które nie wiedzą, co robić z blizną po cesarskim cięciu. Niestety często kobieta po porodzie zostaje wypisana ze szpitala jedynie z instrukcją dotyczącą higieny i pielęgnacji rany pooperacyjnej. Niestety wiele młodych mam nie zostaje poinformowanych na temat dbania o blizne po cc, jak również na temat konsekwencji jakie niesie za sobą zaniedbanie rehabilitacji takiej blizny.

Pamiętaj- blizna po cc- ale nie tylko, po każdym innym zabiegu to nie tylko efekt natury estetycznej.

 

Zaniedbana blizna może nieść za sobą szereg poważnych konsekwencji takich jak m.in. dolegliwości bólowe w podbrzuszu, kręgosłupa, miednicy, bioder, ograniczenie ruchomości, uczucie ciągnięcia w okolicy blizny, krocza a nawet ud, dolegliwości ze strony p. Moczowego np. częstomocz, bolesne współżycie, zaburzenia czucia obszaru blizny i tkanek wokół, wzmożone dolegliwości bólowe podczas miesiączki.

 

Im bardziej zaniedbany stan blizn tym większe dolegliwości. Analogicznie- im starsza blizna tym dłuższy proces rehabilitacji i powrotu do formy.

 

Dlatego nie czekaj- delikatną pracę z blizną można rozpocząć nawet jeśli są wokół niej szwy. W dalszym etapie z powodzeniem można zastosować laser wysokoenergetyczny, który przyspieszy proces regeneracji tkanek i zmniejszy widoczność blizny.

Usuwanie zastojów mleka w piersiach

Zastój mleka w piersiach

Z zastojem mleka w piersiach mamy do czynienia wówczas kiedy piersi są nabrzmiałe, obolałe, twarde i wyjątkowo tkliwe. Niektóre kobiety odczuwają zwiększoną ciepłotę ciała w obrębie chorej piersi, niejednokrotnie nawet zwiększoną temperaturę całego ciała. Ponadto kobiety borykające się z zastojem mleka w piersiach skarżą się na gorsze samopoczucie. Pierwsze problemy laktacyjne mogą pojawić się już w kilka dni po porodzie, na początku manifestując się jako nieznaczna, zazwyczaj kilkudniowa tkliwość piersi. W kolejnym etapie może dojść nawet do zaprzestania karmienia. Problemu zastoju pokarmu w piersiach nie należy bagatelizować i od razu skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który może uchronić Cię przed dalszymi, przykrymi konsekwencjami nieprawidłowości.

Kilka słów na temat laktacji

Proces wytwarzania pokarmu regulowany jest na zasadzie dwóch odruchów nerwowo-hormonalnych: prolaktynowego i oksytocynowego. Ssanie piersi przez niemowlę powoduje pobudzenie zakończeń nerwowych nerwów czuciowych, które znajdują się w skórze brodawki. Te bodźce kierowane sa do płata przysadki mózgowej, gdzie uwalniana jest prolaktyna. Pobudza ona pęcherzyki mleczne w celu wytworzenia pokarmu. Na zasadzie drżenia brodawki działa także odruch oksytocynowy. Pobudzone zostają zakończenia nerwowe znajdujące się w skórze otoczki i brodawki. Mechanizm działania jest podobny jak w przykładzie powyżej- bodziec dociera di przysadki mózgowej, tam uwalniana jest oksytocyna. Jej rolą jest skurcz mięśni wokół przewodów i pęcherzyka co wpływa na wydostawanie się pokarmu.

 

Jakie czynniki mogą powodować zastój pokarmu?

Najczęstszą przyczyną zastoju pokarmu w piersiach jest zwiększająca się sekrecja mleka i przekrwienie piersi, do którego dochodzi w 2-6.dobie po porodzie.

Jako podłoże problemu wskazuje się także niedostateczne udrożnienie przewodów wyprowadzających, które prowadzą do akumulacji pokarmu lub zachwiania równowagi pomiędzy produkcją mleka a zapotrzebowaniem noworodka na pokarm.

Warto zwrócić także uwagę na sytuację, w której niemowlak nie radzi sobie z odpowiednim chwytem piersi i nie opróżnia jej w pełni. Wśród innych przyczyn występowania zastoju w piersiach wyróżniamy przemęczenie, stres, niewłaściwą bieliznę oraz uraz piersi.

Należy także wspomnieć o sytuacji odstawienia maluszka od piersi. Zastój mleka w piersi może wystąpić kiedy mama decyduje się na zakończenie karmienia we wczesnym połogu lub robi to bez uprzedniego przygotowania.

Zastój mleka w piersi objawy

Sytuacja zastoju pokarmu w piersi może przydarzyć się każdej kobiecie. Poniżej przedstawiamy najczęstsze objawy:

  • obrzmiałe, przepełnione piersi;
  • bolesność piersi, wzmożona tkliwość;
  • chora pierś może być cieplejsza, niejednokrotnie obserwuje się podwyższoną temperaturę ciała
  • pogorszenie samopoczucia
  • wyczuwalne guzki, zgrubienia

Co zrobić w sytuacji kiedy pojawi się zastój pokarmu?

Jeśli doświadczyłaś opisanych wyżej dolegliwości to znaczy, że najprawdopodobniej wystąpił u Ciebie zastój pokarmu. Należy zatem jak najszybciej uporać się z tą przykrą dolegliwością, jednocześnie zachowując spokój. Wskazana jest tutaj wizyta u fizjoterapeuty i wdrożenie odpowiedniej procedury rehabilitacyjnej, mającej na celu uśmierzenie bólu. Ponadto odpowiednia rehabilitacja wpływa na zlikwidowanie uczucia obrzmienia i twardości a także likwiduje problem z zastojem. Oprócz terapii manualnej, fizjoterapeutka może zastosować specjalne oklejanie elastycznymi tape-ami

Co istotne, fizjoterapeutka na wizycie poinstruuje Cię w jaki sposób możesz prowadzić bezpieczny automasaż tak aby nie dopuścić do powstawania tego typu problemów.

Zastój pokarmu w piersi- gdzie szukać pomocy?

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo Med oferuje rehabilitacją i osteopatię a także porady lekarzy specjalistów z dziedziny ortopedii i traumatologii.

Zajmujemy się kompleksową rehabilitacją kobiet oraz fizjoterapią okołoporodową. Pomagamy m.in. w przypadku zastoju mleka w piersi, problemów związanych z układem płciowym i moczowym np. przy nietrzymaniu moczu, wypadaniu narządów, bolesnym współżyciu i wielu innych problemach.

Zadzwoń i umów wizytę- telefon 506-459-870.

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med ul. Romera 10/B2

* rehabilitacja * osteopatia * fizjoterapia uroginekologiczna* fizjoterapia dzieci i niemowląt* ortopedia * terapia Orthokine* ortopedia dziecięca * dietetyka * fizykoterapia * diagnostyka USG * fala uderzeniowa * masaż pneumatyczny BOA MAX *

 

Rehabilitacja blizny po nacięciu krocza

Rehabilitacja blizny po nacięciu (szyciu) krocza

Niezależnie od rodzaju ingerencji chirurgicznej, każdy zabieg może znacząco wpłynąć na komfort kobiety. Wśród najczęściej podejmowanych zabiegów wyróżnia się m.in. zabieg episiotomii czyli nacięcia krocza, laparoskopię, plastykę krocza, operacyjne leczenie nietrzymania moczu, zabiegi związane z wypadaniem narządów lub interwencje chirurgiczne podejmowane z przyczyn onkologicznych.

Niejednokrotnie w wyniku podjętych działań chirurgicznych dochodzi do pogorszenia doznań w sferze seksualnej u kobiety. Najczęściej mamy do czynienia z dyspareunią czyli bólem podczas współżycia lub brak czucia.

Blizna po episiotomii

Pacjentki, które rodziły siłami natury często zgłaszają się do nas po pomoc z powodu bólu podczas współżycia. Powodem takiego stanu jest blizna po nacięciu krocza. Dla wielu pań temat blizny po nacięciu czy też pęknięciu kroczu jest wstydliwy. Co gorsze dla znacznej części kobiet jest on.. niewarty uwagi. Należy mieć na uwadze, że każda blizna stanowi dla naszego organizmu różnego rodzaju ograniczenia.

Szerzej na temat blizny pisaliśmy tutaj. W tym miejscu chcemy zwrócić Twoją uwagę na to, że niezależnie od tego jak wygląda Twoja blizna, zawsze powinnaś skonsultować ją z fizjoterapeutka uroginekologiczną i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednią rehabilitację (mobilizację) blizny.

 

Jakie są inne przyczyny dolegliwości bólowych przy współżyciu?

Poród z użyciem próżnociągu

Oprócz blizny po nacięciu (szyciu) krocza, z problemem dyspareunii zmagają się pacjentki, u których podczas porodu konieczne było zastosowanie próżnociągu. Po takiej procedurze pojawia się wiele drobnych blizn w pochwie, dochodzi do podrażnienia pęcherza co w konsekwencji prowadzi do przykrych dolegliwości takich jak ból przy współżyciu, zaleganie moczu, częstomocz, naglące parcia.

Podobnie jak w przypadku rehabilitacji blizny po szyciu krocza, tutaj też koncentrujemy się na mobilizacji blizny. Dodatkowo rehabilitacją obejmujemy podstawy pęcherza wraz z odpowiednim treningiem i inne procedury dobierane indywidualnie do pacjentki.

Poród siłami natury w pozycji horyzontalnej

Podczas takiego porodu dochodzi do zwiększenia nacisku na dźwigacz odbytu, co z kolei powoduje jego rozciągnięcie i rozsunięcie guzów kulszowych. W konsekwencji pacjenta będzie miała szerszą pochwę a przez to osłabione czucie podczas stosunku. Interwencja fizjoterapeutyczna ma na celu skorygowanie postawy i codziennych nawyków mogących pogłębiać ten stan. Ponadto rehabilitacje podejmujemy w celu wzmocnienia mięśni dna miednicy. Należy mieć na uwadze, że zaniedbania na tym poziomie mogą skutkować nie tylko wspomnianymi bólami przy współżyciu ale również bolesną defekacją.

 

Fizjoterapia pacjentem po zabiegach onkologicznych

Operacje onkologiczne, bez znaczenia czy było to usunięcie macicy, przydatków czy też warg sromowych wymagają odpowiednio ukierunkowanej rehabilitacji uroginekologicznej. Każda operacja przeprowadzona w obrębie narządów płciowych stanowi poważną ingerencję w organizm kobiety. Z tego tez względu każda z pań po tego typu zabiegach powinna zostać objęta właściwą rehabilitacją ginekologiczną. Należy zwrócić uwagę, że pacjentki po zabiegach ginekologicznych zmagają się szeregiem dolegliwości, do których należy m.in. ból brzucha, kręgosłupa, okolicy miednicy. Ponadto kobiety po tego typu zabiegach narażone są na liczne dolegliwości ze strony układu moczowego, płciowego oraz pokarmowego.

 

Jak należy przygotować się do wizyty u fizjoterapeutki uroginekologicznej

Jakakolwiek procedura rehabilitacyjna poprzedzona jest szczegółowym wywiadem medycznym. W tyle celu powinnaś być przygotowana na szereg pytań, które pomogą fizjoterapeutce odnaleźć źródło problemu i zaplanować odpowiednią rehabilitację.

Przykładowe kwestie, o które może zapytać Cię fizjoterapeutka to czy:

  • rodziłaś, a jeśli tak to w jakiej pozycji i jak przebiegał poród
  • przy porodzie była konieczność użycia kleszczy, próżnociągu,
  • była konieczność nacięcia krocza, cewnikowania
  • w przypadku dyspereunii, czy ból towarzyszy samej penetracji czy pojawia się po wejściu do pochwy
  • jak wyglądają kwestie związane z samą mikcją oraz czy występują problemy z zaparciami.

Pytania te, choć dla wielu Pań mogą wydawać się kłopotliwe, są kluczowe w ocenie czy ból dotyczy cewki moczowej, podstaw pęcherza, blizny po episiotomii czy pozostałych mięśni dna miednicy.

Fizjoterapeutka uroginekologiczna przeprowadzi także badanie palpacyjne przez pochwę lub dotyczące powłok brzucha w celu zweryfikowania swojej diagnozy.

 

obniżenie ścian pochwy
wkrótce tekst