Terapia NDT Bobath

Na czym polega terapia metodą NDT Bobath?

Celem terapii niemowląt metodą NDT Bobath jest wspieranie i stymulowanie rozwoju maluszka poprzez eliminowanie niewłaściwych odruchów a także stymulację prawidłowego napięcia mięśniowego. Terapia jest przy tym przyjazna i bezpieczna dla dziecka zaś zakres i rodzaj terapii zmienia się wraz z pojawieniem się kolejnych umiejętności psychoruchowych dziecka.

Warto zwrócić uwagę, że terapia według koncepcji Bobath jest szczególnie przydatne w rehabilitacji niemowląt i dzieci, z uwagi na fakt, że ćwiczenia mogą z powodzeniem stanowić element codziennej aktywności bez zaburzania interakcji matka−dziecko. Prawidłowo wykonywana pielęgnacja, karmienie, noszenie dziecka oraz zabawa z maluszkiem są naturalnym sposobem utrwalania wzorców ruchowych wspomaganych przez fizjoterapeutę. Ponadto podczas wizyt w gabinecie rodzice otrzymują odpowiedni instruktaż do samodzielnej pracy z dzieckiem w warunkach domowych.

Metoda NDT-Bobath przykładowe kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy codziennej pielęgnacji dziecka

Odpowiednia pielęgnacja dziecka odgrywa istotną rolę w jego rozwoju. Nieprawidłowości na tym etapie mogą mieć poważne konsekwencje dla dalszego rozwoju maluszka. Z tego względu zaleca się aby po urodzeniu świeżo upieczeni rodzice odwiedzili fizjoterapeutę specjalizującego się w terapii metodą Bobath. Podczas takiej wizyty specjalista zbada Twoje dziecko, oceni jego rozwój, w razie potrzeby zaleci odpowiednie ćwiczenia. co istotne podpowie w jaki sposób pielęgnować dziecko (instruktaż).

Poniżej przedstawiamy niektóre kwestie, na które należy zwracać uwagę:

  • Podnosząc dziecko, rodzice powinni zwracać uwagę na to, aby dziecko nie odginało się do tyłu. Dzięki temu w ciele dziecka nie zostanie wytworzony niewłaściwy system odgięć, uzyska ono natomiast silny przód.
  • Istotne jest aby przy noszeniu dziecka  nie pozwalać mu się odginać i rozkładać na boki. Dzięki temu wytworzy się w nim również silny przód i długi tył.
  • Zwróć uwagę na postawę dziecko przy  odbijaniu po jedzeniu – podczas tej czynności ciało dziecka nie powinno odginać się i kierować do tyłu, powinno kierować się do przodu i mieć podwiniętą miednicę, co kolei spowoduje utworzenie lepszego rozkładu napięcia.
  • Jeśli rozważasz tzw. chustonoszenie skorzystaj z porady specjalisty. Nie bazuj wyłącznie na wiedzy z Internetu. Warto aby odpowiednio przeszkolona osoba zademonstrowała Ci prawidłowe techniki wiązania (motania) chusty i w razie potrzeby wyeliminowała błędy. Prawidłowo zawiązana chusta zapewni bezpieczeństwo i wygodę Twojemu dziecku .
Gabinet fizjoterapeuty metody Bobath warto odwiedzić nawet w przypadku kiedy nie zauważasz niepokojących objawów

Kiedy należy odwiedzić gabinet fizjoterapeuty NDT Bobath?

Poniżej przedstawiamy czynniki alarmujące, po zauważeniu których niezwłocznie rodzic powinien umówić wizytę u specjalisty metody Bobath. Przede wszystkim stany kiedy dziecko nie unosi głowy, odmawia leżenia na brzuchu,  nie chwyta zabawek, nie obraca się z pleców na brzuch i odwrotnie, nie podpiera się, nie siada, nie czworakuje.

Ponadto Twoją czujność powinny wzbudzić  sytuacje nadmiernego odginania się i prężenia. Również preferowanie jednej strony jest objawem nieprawidłowości, którą należy skorygować.

Jak wygląda terapia metoda Bobath

O przebiegu terapii szerzej pisaliśmy tutaj

 

Rehabilitacja dzieci metodą Bobath gdzie szukać pomocy?

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo Med oferujemy kompleksową rehabilitacje i porady specjalistów dla całej rodziny. Zapewniamy także terapię metoda NDT Bobath prowadzoną przez doświadczoną fizjoterapeutkę specjalizującą się w pracy z najmłodszymi pacjentami. 

Rezerwacja wizyt odbywa się pod numerem 506-459-870.