Na czym polega terapia metodą NDT Bobath?
Celem terapii niemowląt metodą NDT Bobath jest wspieranie i stymulowanie rozwoju maluszka poprzez eliminowanie niewłaściwych odruchów a także stymulację prawidłowego napięcia mięśniowego. Terapia jest przy tym przyjazna i bezpieczna dla dziecka zaś zakres i rodzaj terapii zmienia się wraz z pojawieniem się kolejnych umiejętności psychoruchowych dziecka.
Warto zwrócić uwagę, że terapia według koncepcji Bobath jest szczególnie przydatne w rehabilitacji niemowląt i dzieci, z uwagi na fakt, że ćwiczenia mogą z powodzeniem stanowić element codziennej aktywności bez zaburzania interakcji matka−dziecko. Prawidłowo wykonywana pielęgnacja, karmienie, noszenie dziecka oraz zabawa z maluszkiem są naturalnym sposobem utrwalania wzorców ruchowych wspomaganych przez fizjoterapeutę. Ponadto podczas wizyt w gabinecie rodzice otrzymują odpowiedni instruktaż do samodzielnej pracy z dzieckiem w warunkach domowych.
Metoda NDT-Bobath przykładowe kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy codziennej pielęgnacji dziecka
Odpowiednia pielęgnacja dziecka odgrywa istotną rolę w jego rozwoju. Nieprawidłowości na tym etapie mogą mieć poważne konsekwencje dla dalszego rozwoju maluszka. Z tego względu zaleca się aby po urodzeniu świeżo upieczeni rodzice odwiedzili fizjoterapeutę specjalizującego się w terapii metodą Bobath. Podczas takiej wizyty specjalista zbada Twoje dziecko, oceni jego rozwój, w razie potrzeby zaleci odpowiednie ćwiczenia. co istotne podpowie w jaki sposób pielęgnować dziecko (instruktaż).
Poniżej przedstawiamy niektóre kwestie, na które należy zwracać uwagę:
- Podnosząc dziecko, rodzice powinni zwracać uwagę na to, aby dziecko nie odginało się do tyłu. Dzięki temu w ciele dziecka nie zostanie wytworzony niewłaściwy system odgięć, uzyska ono natomiast silny przód.
- Istotne jest aby przy noszeniu dziecka nie pozwalać mu się odginać i rozkładać na boki. Dzięki temu wytworzy się w nim również silny przód i długi tył.
- Zwróć uwagę na postawę dziecko przy odbijaniu po jedzeniu – podczas tej czynności ciało dziecka nie powinno odginać się i kierować do tyłu, powinno kierować się do przodu i mieć podwiniętą miednicę, co kolei spowoduje utworzenie lepszego rozkładu napięcia.
- Jeśli rozważasz tzw. chustonoszenie skorzystaj z porady specjalisty. Nie bazuj wyłącznie na wiedzy z Internetu. Warto aby odpowiednio przeszkolona osoba zademonstrowała Ci prawidłowe techniki wiązania (motania) chusty i w razie potrzeby wyeliminowała błędy. Prawidłowo zawiązana chusta zapewni bezpieczeństwo i wygodę Twojemu dziecku .

Kiedy należy odwiedzić gabinet fizjoterapeuty NDT Bobath?
Poniżej przedstawiamy czynniki alarmujące, po zauważeniu których niezwłocznie rodzic powinien umówić wizytę u specjalisty metody Bobath. Przede wszystkim stany kiedy dziecko nie unosi głowy, odmawia leżenia na brzuchu, nie chwyta zabawek, nie obraca się z pleców na brzuch i odwrotnie, nie podpiera się, nie siada, nie czworakuje.
Ponadto Twoją czujność powinny wzbudzić sytuacje nadmiernego odginania się i prężenia. Również preferowanie jednej strony jest objawem nieprawidłowości, którą należy skorygować.
Jak wygląda terapia metoda Bobath
O przebiegu terapii szerzej pisaliśmy tutaj
Rehabilitacja dzieci metodą Bobath gdzie szukać pomocy?
W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo Med oferujemy kompleksową rehabilitacje i porady specjalistów dla całej rodziny. Zapewniamy także terapię metoda NDT Bobath prowadzoną przez doświadczoną fizjoterapeutkę specjalizującą się w pracy z najmłodszymi pacjentami.
Rezerwacja wizyt odbywa się pod numerem 506-459-870.