Terapia niemowląt metodą NDT Bobath

Na czym polega terapia niemowląt metodą NDT Bobath?

Terapia niemowląt metodą NDT Bobath została stworzona w latach 40 XXw. przez małżeństwo Bertę i Karla Bobath. Od tego czasu fizjoterapeuci na całym świecie stosują ją z powodzeniem zarówno w odniesieniu do dzieci jak i osób dorosłych. Celem terapii niemowląt metodą NDT Bobath jest wspieranie i stymulowanie rozwoju maluszka poprzez eliminowanie niewłaściwych odruchów a także stymulację wpłaciwego napięcia mięśniowego. Jednocześnie jest przyjazna i bezpieczna dla dziecka a zakres i rodzaj terapii zmienia się wraz z pojawieniem się kolejnych umiejętności psychoruchowych dziecka.

Co istotne  praca według koncepcji Bobath jest szczególnie przydatne w rehabilitacji niemowląt i dzieci, z uwagi na fakt, że ćwiczenia mogą z powodzeniem stanowić element codziennej aktywności bez zaburzania interakcji matka−dziecko. Prawidłowo wykonywana pielęgnacja, karmienie, noszenie dziecka oraz zabawa z maluszkiem są naturalnym sposobem utrwalania wzorców ruchowych wspomaganych przez fizjoterapeutę. Ponadto podczas wizyt w gabinecie rodzice otrzymują odpowiedni instruktaż do samodzielnej pracy z dzieckiem w warunkach domowych.

Terapia niemowląt metodą NDT Bobath- założenia

W czasie terapii fizjoterapeuta dba o to aby dostarczyć dziecku  właściwych doznań czuciowych i ruchowych. Fizjoterapeuta NDT Bobath ćwiczy całe ciało dziecka, a nie tylko poszczególne części ciała. Dzięki temu dostarcza pacjentowi odpowiednich doznań czuciowo ruchowych, a dziecko jest dynamicznie aktywizowane.

Pomoc przy wykonywaniu ruchów powinna być taka, by zapewniała maksymalny i aktywny ruch małego pacjenta, a jednocześnie nie wywoływała jego nieprawidłowych reakcji, niepokoju czy bólu.

Nadrzędnym celem rehabilitacji metodą Bobath  jest nauczenie dziecka jak największej samodzielności. Należy pamiętać, że w zależności od problemu proces rehabilitacji wymaga zindywidualizowanego podejścia oraz współpracy wielu terapeutów różnych specjalności.

Dla kogo wskazana jest rehabilitacja metoda Bobath?

Metoda terapeutyczna NDT Bobath ma szerokie zastosowanie. Dedykowana jest szczególnie niemowlętom, które urodziły się przedwcześnie. Ponadto stosuje się ją u pacjentów z różnego rodzaju deficytami neurologicznymi np. mózgowym porażeniem dziecięcym, czy tez schorzeniami nerwowo-mięśniowymi. Dodatkowo sprawdza się także w korygowaniu nieprawidłowości ortopedycznych oraz ogólnorozwojowych. Często stosowana u pacjentów z niewłaściwym napięciem mięśniowym (wzmożone napięcie, obniżenie) a także u maluszków, które wykazują asymetryczne ułożenie ciała. 

 Jeśli więc zauważasz, że Twoje dziecko nie:

unosi głowy, 

lubi leżeć na brzuchu, 

chwyta zabawek,

obraca się z pleców na brzuch i odwrotnie,

podpiera się,

siada,

czworakuje,

A także:

odgina się i pręży, 

preferuje jedną stronę ciała,

zaciska piąstki, 

jest niespokojne lub mało ruchliwe, 

ma asymetrię

to ten rodzaj terapii będzie dla niego wskazany.

 

Jak wygląda terapia niemowląt metodą NDT Bobath?

Rehabilitacja powinna być prowadzona przez doświadczonego fizjoterapeutę, który specjalizuje się w rehabilitacji najmłodszych pacjentów. Podczas terapii metod Bobath stosuje się techniki, które w zależności od problemu zmniejszają zbyt duże napięcie mięśniowe lub odwrotnie- zwiększają w przypadku gdy mamy do czynienia ze zbyt niskim napięciem. Ponadto założeniem rehabilitacji jest eliminowanie odruchów patologicznych i wyzwalanie tych, które są fizjologiczne (lub możliwie jak najbardziej do nich zbliżone). Istotnym aspektem terapii jest przenoszenie nabytych umiejętności na aktywność dnia codziennego. Niewątpliwie istotnym atutem rehabilitacji metodą Bobath jest to, że wiele ćwiczeń może łatwo włączyć w codzienny rozkład dnia maluszka np. podczas wspólnej zabawy, czy przy czynności przebierania. Podczas wizyty fizjoterapeuta kładzie duży nacisk na instruktaż dotyczący codziennej pielęgnacji dziecka i w razie stwierdzenia nieprawidłowości koryguje je. W codziennym kontakcie z małym dzieckiem wszystkie czynniki odgrywają kluczową rolę- sposób w jaki podnosimy i nosimy dziecko, jaką pozycję przyjmuje podczas karmienia, jak na co dzień dziecko leży. Wszystko to wpływa na układ napięć małych pacjentów, ich właściwy rozwój i komplikacje z nim związane. 

Nie ma jednego schematu rehabilitacji-fizjoterapeuta opracowuje plan terapii indywidualnie dla każdego dziecka oraz dostosowuje go do jego możliwości i potrzeb. Podczas pracy fizjoterapeuta NDT Bobath zwraca uwagę na poczucie bezpieczeństwa, motywowanie do ćwiczeń, a także sposoby utrwalania nowo nabytych umiejętności. 

 

Rola rodziców w fizjoterapii niemowląt

Jak już wspominaliśmy o sukcesie rehabilitacji metoda NDT Bobath decyduje systematyczność w wykonywaniu zleconych ćwiczeń. Rehabilitacja dzieci nie kończy się z chwilą zamknięcia drzwi gabinetu fizjoterapeuty- wręcz przeciwnie, dopiero się rozpoczyna. Ćwiczenia z dzieckiem w domu nie wymagają specjalnego zaangażowania czy specjalistycznych przyrządów. Stosuje się je podczas codziennych czynności takich jak przewijanie, kąpiel, zabawa, czy poprawne noszenie. Plan ćwiczeń dostosowany jest do możliwości niemowlaka z respektowaniem rytmu dnia dziecka. 

 

rehabilitacja dzieci ursynów
Terapia niemowląt metodą NDT Bobath jest szczególnie polecana do dzieci, które urodziły się przedwcześnie

Rehabilitacja dzieci metoda Bobath gdzie szukać pomocy?

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo Med oferujemy kompleksową rehabilitacje i porady specjalistów dla całej rodziny. Zapewniamy także terapię metoda NDT Bobath prowadzoną przez doświadczoną fizjoterapeutkę specjalizującą się w pracy z najmłodszymi pacjentami. 

Rezerwacja wizyt odbywa się pod numerem 506-459-870.

 

Terapia niemowląt metodą NDT Bobath- cena

Aktualny cennik dostępny jest na naszej stronie. Zapytaj nas o pakiety promocyjne.

 

W jaki sposób mogę umówić dziecko na terapią metoda Bobath?

Nasze Centrum czynne jest od poniedziałku do piątku do 8.00-20.00. Zapisy przyjmujemy pod numerem 506-459-870.

Więcej informacji na temat naszych usług oraz rezerwacja wizyt dostępne pod numerem 506-459-870. Zapraszamy do kontaktu.