Terapia metodą Bobath- aktywność na piłce

Terapia metodą Bobath

W dzisiejszym artykule przedstawiamy Państwu przykładowe ćwiczenia zaczerpnięte z metody Bobath, które (w przypadku braku przeciwwskazań) warto wdrożyć do codziennej aktywności Twojego dziecka. Jak już wielokrotnie pisaliśmy o powodzeniu terapii decyduje systematyczność rodziców w codziennej pracy z dzieckiem. Podczas wizyty fizjoterapeuta metody Bobath dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń uwzględniając umiejętności psychoruchowe dziecka. Jednym z ćwiczeń, które fizjoterapeuta może zalecić jest aktywność na piłce. Poniżej przedstawiamy opis ćwiczenia. Jednocześnie podkreślamy, że wpis ma wyłącznie charakter informacyjny i nie może zastąpić konsultacji ze specjalista.

 

Metoda Bobath – ćwiczenia na piłce

Terapia metodą Bobath to nie tylko zabiegi wykonywane w gabinecie fizjoterapeuty. To także samodzielna praca rodziców z dzieckiem przy okazji codziennych czynności. Nie wymaga ona specjalnego zaangażowania czy specjalistycznych przyrządów. Stosuje się je podczas codziennych czynności takich jak przewijanie, kąpiel, zabawa, czy poprawne noszenie. Plan ćwiczeń dostosowany jest do możliwości niemowlaka z respektowaniem rytmu dnia dziecka.  Ciekawym ćwiczeniem i jednocześnie wartościowym doświadczeniem dla Twojego maluszka jest aktywność na piłce. Dzięki takim ćwiczeniom wspomaga się rozwój dzieci. Metoda ta stymuluje unoszenie i utrzymywanie główki, a także przygotowuje do zmiany pozycji, pełzania, czworakowania oraz siadania. Fizjoterapeuci zalecają ją szczególnie u dzieci, którzy nieco wolniej się rozwijają niż ich rówieśnicy.

Poniżej podajemy przykładowe ćwiczenie z piłką.

 •  Piłkę należy napompować do 2/3 objętości, zwracając uwagę aby nie była zbyt twarda.
 • Zwróć uwagę aby dziecko oswoiło się z piłką. Nie umieszczaj go od razu na niej, daj czas na zapoznanie się z nowym przedmiotem. Na początku ułóż je na brzuszku – w takiej pozycji czuje się ono najbezpieczniej.
 • Utrzymaj piłkę tak, aby się nie przesuwała.
 • Kiedy dziecko oswoi się z piłką, zacznij delikatnie manewrować ją na boki.
 • Podobne ćwiczenie wykonaj na boku dziecka i na jego pleckach.
Aktywność na piłce dostarcza dziecku nowych bodźców czuciowo-ruchowych, stabilizuje ciało a także normalizuje napięcie mięśniowe

Jakie są zalety ćwiczeń na piłce według metody Bobath?

 • rozwijają reakcje równoważne dziecka
 • stymulują aktywność maluszka
 • dostarczają dziecku nowych bodźców czuciowo – ruchowych
 • wyzwalają automatyczne reakcje postawy
 •  koordynują i stabilizują ciało
 • normalizują napięcie mięśniowe
 • poprawiają i rozwijają ruchomość
 • poprawiają symetrię ułożenia tułowia/ główki

Terapia Metodą Bobath-cele

Fizjoterapia z wykorzystaniem metody NDT Bobath jest metodą rehabilitacji przeznaczoną dla dzieci i niemowląt. Szczególnie polecana jest dla wcześniaków,  niemowlaków i dzieci z: zaburzonym napięciem mięśniowym, asymetrią ciała, problemami ruchowymi, uszkodzeniami splotu barkowego, uszkodzeniami mózgu, zespołami genetycznymi oraz po przebytych urazach mózgowo-czaszkowych.

Rehabilitacja dzieci metoda Bobath Warszawa-gdzie szukać pomocy?

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo Med oferujemy kompleksową rehabilitacje i porady specjalistów dla całej rodziny. Zapewniamy także terapię metoda NDT Bobath prowadzoną przez doświadczoną fizjoterapeutkę specjalizującą się w pracy z najmłodszymi pacjentami. Rezerwacja wizyt odbywa się pod numerem 506-459-870.