Jak dbać o serce? Na czym polega rehabilitacja kardiologiczna?
Dzisiejszy wpis poświęciliśmy tematyce kardiologicznej, a dokładnie kwestiom związanym z odpowiednią dbałością o serce, chorobami serca i układu krwionośnego a także wyjaśniamy na czym polega rehabilitacja kardiologiczna.
Kilka słów na temat serca
Serce to jeden z najważniejszych organów, jego praca trwa cały czas i polega na pompowaniu krwi do naczyń krwionośnych. lewą
Serce to narząd mięśniowy wielkości pięści. Zlokalizowany jest w centrum klatki piersiowej. Szpiczasty koniuszek serca jest nieco odgięty w stronę, zaś szersza podstawa serca znajduje się tuż za mostkiem. Innymi słowy- serce to odwrócony stożek, który koniuszkiem skierowany jest do dołu, zaś podstawa ku górze. Serce leży po stronie brzusznej, pomiędzy płucami. Koniuszek spoczywa na przeponie.
Anatomicznie serce zamknięte jest w osierdziu, wewnątrz którego znajduje się warstwa jasnego płynu osierdziowego, które nawilża zewnętrzną powierzchnię serce podczas jego pracy.
Wszystkie główne naczynia krwionośne wychodzą z podstawy serca. Aorta oraz pień płucny kierują krew z serca odpowiednio do tkanek i płuc. Żyły główne i żyły płucne oddają krew do serca.
Serce dostarcza każdej komórce w naszym ciele krew zawierającą witaminy, mikroelementy, hormony, dzięki czemu pozostałe narządy mogą wykonywać swoją pracę. Ten ważny organ sprawia, że krew cały czas, bez przerwy krąży w naszym organizmie, bez czego nie moglibyśmy żyć. Dlatego tak ważne jest, aby szczególnie dbać o zdrowe serce.
Choroby kardiologiczne
Choroby układu krążenia oraz choroby serca (choroby kardiologiczne) stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w krajach rozwiniętych, w tym także w Polsce. Dotykają szczególnie mężczyzn po 40. roku życia znajdujących się w tzw. grupie ryzyka.
Najczęściej występujące choroby układu krążenia to:
- zawał mięśnia sercowego,
- choroba wieńcowa lub niedokrwienna,
- miażdżyca,
- udar mózgu,
- niewydolność serca.
Wśród czynników ryzyka, przyczyniających się do ich rozwoju, wymienić można niewłaściwy tryb życia (stosowanie używek, nadwagę, brak aktywności fizycznej), predyspozycje genetyczne , współwystępowanie niektórych chorób (nadciśnienie tętnicze, cukrzyca).
Co zatem możemy zrobić, aby utrzymać ten organ jak najdłużej sprawny i zdrowy?
Dieta
Serce w ciągu jednego dnia kurczy się około 100 tysięcy razi i pompuje 7 tysięcy litrów krwi. Aby zapewnić mu odpowiednie warunki do tak ciężkiej pracy ważna jest optymalna, zbilansowana dieta.
Dieta jest głównym elementem zapobiegania chorób serca. Warto włączyć do niej warzywa i owoce bogate w witaminy oraz kwas foliowy, ryby zawierające kwasy omega-3 oraz omega-6, tłuszcze nienasycone (oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej z wiesiołka, olej słonecznikowy), orzechy. Wbrew sprzecznym informacją do diety kardiologicznej warto włączyć jaja kurze. Są one bowiem doskonałym źródłem białka, witamin, lipidów (w tym fosfolipidów, które obniżają stężenie cholesterolu całkowitego) oraz składników mineralnych. Warto jednak zadbać o odpowiedni dobór jaj i spożywać produkty pochodzące z gospodarstw ekologicznych lub z wolnego wybiegu. Kolejnym produktem, na który należy zwrócić uwagę jest błonnik pokarmowy.
Składniki błonnika rozpuszczalnego wiążą w jelicie cienkim cholesterol i kwasy żółciowe, co sprzyja ich wydalaniu z organizmu i prowadzi do obniżenia stężenia cholesterolu we krwi. Jest to ważne w leczeniu i zapobieganiu miażdżycy i chorobom serca. Szczególnie polecamy produkty z jęczmienia i owsa (otręby, płatki, kasze), nasiona roślin strączkowych, orzechy oraz oczywiście warzywa i owoce.
Resweratrol
Resweratrol silny antyoksydant, który wykazuje działanie prozdrowotne. W naszym organizmie działa przeciwnowotworowo oraz aktywuje sirtuiny (białka uznane przez naukowców za ważny czynnik opóźniający procesy starzenia). Co istotne chroni także nasze serce- zapobiega utlenianiu się złego cholesterolu, chroniąc przed odkładaniem się blaszki miażdżycowej w tętnicach. Co więcej, hamuje powstawanie groźnych zakrzepów, które mogą z kolei być przyczyną udaru lub też zawału. Kolejnym prozdrowotnym działaniem resweratotrolu jest zwiększanie poziomu azotu, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i spadku ciśnienia tętniczego.
W jakich produktach znajdziemy reseratrol?
Ten silny antyoksydant występuję w czerwonym winie. Dzieje się tak, ponieważ wspomniany alkohol produkowany jest z winogron, które są bogatym źródłem tego przeciwutleniacza.
Ponadto resweratrol znajdziemy w produktach takich jak aronie, jagody, orzeszki ziemne, kakao, żurawinie, morwie.
Wielu z nas w codziennej diecie pomija czosnek, a to poważny błąd, bowiem wykazuje on silne działanie prozdrowotne. Czosnek potrafi redukować stężenie cholesterolu, triglicerydów, ciśnienia tętniczego krwi a także działa przeciwnowotworowo i przeciwbakteryjnie. Należy jednak pamiętać, że aby uwolnić z czosnku zdrowotne związki należy go zmiażdżyć!
Jakich produktów powinniśmy unikać w naszej codziennej diecie?
Przede wszystkim soli kuchennej , która przyczynia się do wzrostu ciśnienia tętniczego, tłustych mięs, produktów wysoce przetworzonych, potraw zawierających wysoki poziom cholesterolu. Ponadto należy pamiętać, że nadużywanie alkoholu, palenie papierów i stosowanie używek poważnie zagraża Twojemu zdrowiu, z tego tez względu rzeczy te powinny być kategorycznie wyeliminowane.
Aktywność fizyczna
Regularny wysiłek wizyczny, dopasowany do wieku oraz indywidualnych możliwości obniża ciśnienie krwi oraz opóźnia występowanie nadciśnienia tętniczego. Warto spacerować, jeździć na rowerze, pływać – jest tyle możliwości, że na pewno każdy znajdzie aktywność dla siebie. Czas jaki w ciągu dnia na sport powinny poświęcić dzieci i młodzież wynosi 60 minut dziennie, natomiast osoby dorosłe i starsze powinny właczyć do każdego dnia wysiłek fizyczny trwający minimum 30 minut.
Rzuć palenie papierosów
Każdy wie, że palenie papierosów jest niezdrowe i wiążę się z możliwością wystąpienia wielu chorób. A jaki ma wpływ na serce?
Palenie papierosów 4 – krotnie zwiększa ryzyko zawału serca. Na skutki palenia papierosów narażony jest układ krążenia, palenie papierosów podnosi tętnicze ciśnienie krwi, oraz przyspiesza akcję serca, prowadzi do takich chorób jak miażdżyca.
Na temat szkodliwego działania papierosów pisaliśmy w poście z dn. 28.10.19
Rehabilitacja kardiologiczna
Jak już zostało wspomniane choroby serca i układu krążenia są jedną z pierwszych przyczyn zgonów oraz plasują się wysoko na liście przyczyn nabywania niepełnosprawności. Dlatego też kluczowym czynnikiem w procesie powrotu do sprawności jest odpowiednio wcześnie podjęta rehabilitacja kardiologiczna.
Czym jest rehabilitacja?
Według definicji WHO „rehabilitacja to kompleksowym i skoordynowanym stosowaniem środków medycznych, socjalnych i wychowawczych i zawodowych w celu przystosowania do nowego życia chorego i umożliwienia mu uzyskania jak największej sprawności.”
Na czym polega kardiologiczna rehabilitacja?
Elementami rehabilitacji kardiologicznej są:
- ocena klinicznego stanu pacjenta
- rehabilitacja w znaczeniu fizycznym to znaczy sukcesywne, kontrolowane dawkowanie wysiłku fizycznego dopasowanego indywidualnie do możliwości chorego
- rehabilitacja psycho-społeczna polegająca na opanowaniu stanów emocjonalnych i stresorodnych
- diagnostyka oraz zwalczanie czynników ryzyka choroby niedokrwiennej serca
- modyfikacja stylu życia, edukacja pacjenta
Rehabilitacja po udarze- (rehabilitacja kardiologiczna)
W wyniku udaru mózgu w chorego występuje szereg objawów w drastycznym stopniu obniżających jego sprawności, samodzielność a także samopoczucie.
Do w/w objawów należy m.in.:
- zanik mowy
- paraliż ciała, niedowład kończyn
- zanik pamięci
- zaburzenia równowagi
- brak koordynacji ruchowej
- charakterystyczna zmiana sylwetki ciała, co z kolei generuje problemy w codziennym funkcjonowaniu chorego a także pogłębianie niewłaściwych wzorców ruchowych
Rehabilitacja po udarze- kiedy podjąć?
Proces rehabilitacji pacjenta po udarze powinien zostać podjęty jak najszybciej- najlepiej jeszcze w szpitalu i kontynuowana pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Celem rehabilitacji jest przywrócenie jak najszybciej funkcji motorycznych i poznawczych osoby chorej a także niwelowanie zagrażających powikłań, do których należy m.in. zachłystkowe zapalenie płuc, zator płucny, odleżyny
Jak długo trwa rehabilitacja po udarze
Czas trwania procesu rehabilitacji uzależniony jest od wielu czynników, do których należy m.in. czas trafienia pacjenta do szpitala, rodzaj i stopień udaru, wiek pacjenta, współistnienie innych chorób, czas podjęcia rehabilitacji.
Im szybciej zostanie podjęta rehabilitacja kardiologiczna, tym lepsze efekty jesteśmy w stanie osiągnąć
Przebieg rehabilitacji kardiologicznej pacjentów po udarze
Rehabilitacja po udarze to złożony proces, dobierany indywidualnie do kondycji pacjenta oraz stopnia udaru jaki dotknął chorego.
Proces powrotu do sprawności może obejmować m.in. usprawniające ćwiczenia oddechowe i krążeniowe, ćwiczenia mające na celu przywrócenie utraconej sprawności ruchowej czy też naukę chodzenia/ przywracanie właściwego wzorca chodu. Ponadto w zależności od potrzeby stosuje się ćwiczenia ogólno-rozwojowe, ćwiczenia manipulacyjne, a także wspomagająco fizykoterapię.
W rehabilitacji po udarze jednym z głównych celów jest przywrócenie sprawności kończyn. W tym miejscu dobrze sprawdza się kinezyterapia, czyli kombinację ćwiczeń ruchowych, oddechowych, ćwiczeń z oporem i w odciążeniu.
Ponadto w rehabilitacji po udarze powszechnie stosuje się metodę PNF, która zakłada m.in. naukę chodu czy przywracanie funkcji mięśni mimicznych.
Rehabilitacja kardiologiczna w Warszawie- gdzie szukać pomocy?
Jeśli chcesz skorzystać z rehabilitacji bądź uzyskać więcej informacji zapraszamy do kontaktu z Centrum Rehabilitacji i Osteopatii OSTEO-MED. Nasze Centrum mieści się w Warszawie na Ursynowie przy ul. Romera 10 lok. B2. Placówka czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00.
Oferujemy kompleksową rehabilitacją po udarze, zawale i innych schorzeniach kardiologicznych.
Rezerwacja wizyt odbywa się pod numer 506-459-870 bądź drogą mailowa na adres: gabinet@osteopatia-warszawa.pl.
Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med ul. Romera 10/B2
* rehabilitacja * osteopatia * fizjoterapia uroginekologiczna* fizjoterapia dzieci i niemowląt* ortopedia * terapia Orthokine* ortopedia dziecięca * dietetyka * fizykoterapia * diagnostyka USG * fala uderzeniowa * masaż pneumatyczny BOA MAX *
Zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870 www.osteopatia-warszawa.pl