Asymetria głowy u niemowląt rehabilitacja

 Asymetria głowy u niemowląt

Rehabilitacja niemowląt polega na skontrolowaniu prawidłowego rozwoju dziecka, na zmniejszeniu napięcia, oraz redukcji nieprawidłowości, do jakich doszło w związku z ułożeniem dziecka wewnątrz macicy lub przy porodzie.

Warto pamiętać, że poród jest dla dziecka ogromnym stresem i niemałym wysiłkiem. Dziecko próbując dostosować się do kształtu macicy musi się sporo nagimnastykować, przybierając różne pozycje, zwroty, dopasowując objętość barków.

Zadaniem osteopaty dziecięcego jest skontrolowanie prawidłowego przebiegu rozwoju fizycznego niemowlaka, oraz korekcja nieprawidłowości i napięć w sposób bezinwazyjny, bezbolesny, ale wysoce skuteczny.

 

Asymetria głowy u niemowląt-przyczyny

Przyczyn może być wiele. Niewątpliwie jednym z czynników predysponującym do występowania asymetrii głowy posłużyć utrudniony, przedłużający się poród, podczas którego zaszła konieczność użycia kleszczy lub pompy próżniowej. Kolejnym czynnikiem jest także nieodpowiednia ilość wód płodowych a także rozmiar samego dziecka.

 

Zazwyczaj główka sama wyrównuje swój kształt, jednak gdy asymetrie utrzymują się przez dłuższy czas, a wypukłe lub wklęsłe miejsca stale się utrzymują, należy wybrać się do osteopaty dziecięcego gdyż konsekwencją tych zmian mogą być nieprawidłowości o podłożu fizjologicznym i fizycznym. Asymetria główki może powodować też opóźnienie psychomotoryczne oraz wady postawy.

Niezależnie od przyczyny jeśli zauważyłaś u swojej pociechy asymetrię/ zniekształcenie główki nie zwlekaj i zgłoś się po poradę do specjalisty fizjoterapeuty dziecięcego

Objawy asymetrii główki:

 • spłaszczona głowa dziecka;
 • asymetria twarzy;
 • tendencja do leżenia tylko na jednej stronie (przekłada się to też na patrzenie w jednym kierunku czy władanie do buzi tylko jednej rączki i stopy);
 • trudności z leżeniem prosto;
 • opadająca na jedną stronę główka;

 

Główka dziecka jest bardzo ważnym elementem, ponieważ to z niej swoje ujścia mają nerwy wpływające na sprawność twarzy, gardła, języka, nerwu błędnego. Napięcia w tej okolicy powodują problemy z jedzeniem, ssaniem, upośledzeniem tkanek ucha środkowego. Nieprawidłowe napięcie może też skutkować problemami z kręgosłupem, jamą brzuszną, klatką piersiową. Natomiast silna kompresja żeber i przepony prowadzi do zbyt częstego ulewania (refluks).

 

USG stawów biodrowych ursynów
Rehabilitacja niemowląt Warszawa

Asymetria głowy- rehabilitacja

Pierwsze niepokojące objawy związane z asymetrią najczęściej zauważają sami rodzice. W zależności od przyczyny asymetrii lekarz może skierować dziecko do lekarza ortopedy, chirurga, neurologa lub do fizjoterapeuty dziecięcego/ osteopaty dziecięcego.

Rehabilitacja głowy prowadzona jest przez fizjoterapeutę dziecięcego, osteopatę i ma na celu skorygowanie ułożenia głowy i całego ciała. Ponadto jej celem jest również  niwelowanie opóźnień na poziomie rozwoju psycho-ruchowego.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo fizjoterapię dziecięcą, osteopatię niemowląt i dzieci, terapię metodą NDT Bobath, integrację sensoryczną.

 

Kiedy jeszcze warto udać się z niemowlakiem do osteopaty?

Do osteopaty warto udać się na kontrolę zaraz po narodzinach, w celu skontrolowania prawidłowości rozwoju dziecka. Wizyta u osteopaty dziecięcego konieczna jest także w sytuacji gdy u malucha zaobserwujemy takie objawy jak:

 

 • kolki
 • trudności z jedzeniem i ssaniem
 • zaparcia
 • asymetria główki
 • wzmożone napięcie
 • zaburzenia snu
 • ból brzucha
 • refluks
 • bóle głowy
 • zez
 • ból kończyn
 • w przypadku urazów

 

Więcej informacji na temat wskazań do rehabilitacji niemowląt znajdziecie w naszym poprzednim wpisie.

rehabilitacja stawów biodrowych
Rehabilitacja niemowlaka z asymetrią głowy. W tego typu przypadkach doskonale sprawdza się terapia osteopatyczna oraz metoda NDT Bobath

 

Rehabilitacja niemowląt w Warszawie- gdzie zgłosić się po pomoc?

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med zajmujemy się kompleksową rehabilitacją dzieci już od momentu narodzi aż do momentu wejścia w dorosłe życie. Rehabilitację dzieci i niemowląt prowadzimy w oparciu o nowoczesne, uznawane na całym świecie- a co najważniejsze bezpieczne metody fizjoterapii: osteopatię, NDT Bobath, Integrację Sensoryczną. W celu rezerwacji wizyty zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870.

 

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med ul. Romera 10/B2

* rehabilitacja * osteopatia * fizjoterapia uroginekologiczna* fizjoterapia dzieci i niemowląt* ortopedia * terapia Orthokine* ortopedia dziecięca * dietetyka * fizykoterapia * diagnostyka USG * fala uderzeniowa * masaż pneumatyczny BOA MAX *

Zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870 www.osteopatia-warszawa.pl

.