Bruksizm rehabilitacja

BRUKSIZM

Bruksizm określany jest jako stereotypowa, nadmierna aktywność mięśni żwaczy polegająca na zgrzytaniu zębami i ich zaciskaniu w nocy, w trakcie snu, oraz bardzo mocne zaciskanie zębów w ciągu dnia. Pojawia się zazwyczaj u osób narażonych na silny stres, u osób z wadą zgryzu lub zaburzeniami napięcia czy zaburzeniami układu nerwowego.

Choć problem dotyczy wielu osób etiopatologia bruksizmu pozostaje nadal niejasna. Rozpoznanie i leczenie bywa niekiedy znacznie utrudnione z powodu nakładania się objawów bruksizmu na inne schorzenia.

OBJAWY BRUKSIZMU

Pierwsze objawy zazwyczaj są niezauważalne przez osoby dotknięte bruksizmem. Polegają one na nocnym, najczęściej nieodczuwalnym zgrzytaniu zębami, dlatego problem zauważają osoby trzecie, partnerzy lub bliscy.

Następstwem zgrzytania zębami są zmiany w jamie ustnej – starte zęby, zmieniony kształt, zmieniona struktura błony śluzowej, o czym najczęściej informuje nas dentysta. Natomiast objawy, które najczęściej rozpoznaje się samemu to ból głowy i szczęki, szum w uszach oraz nadwrażliwość zębów przez pościerane szkliwo. Do innych objawów zalicza się między innymi: bóle pleców, bóle karku, bóle uszu, wzrost napięcia obręczy barkowej, częste krwawienie podczas mycia zębów.

PRZYCZYNY BRUKSIZMU

Etiopatogeneza bruksizmu nadal pozostaje niejasna. Związana jest z zaburzeniami miejscowymi, zmianami w obrębie układu nerwowego i w zakresie neurotransmiterów oraz czynnikami psychicznymi.

Do przyczyn miejscowych zaliczamy między innymi nieprawidłowy rozwój jamy istnej, wady zgryzu, dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych. Nieprawidłowości te wywołują zwiększone pobudzanie skurczu mięśni żwaczy i w konsekwencji pojawienie bruksizmu.

Wśród przyczyn bruksizmy istotna role odgrywają także czynniki psychiczne. Na tle nerwowym osoba dotknięta przypadłością nieświadomie i mimowolnie zgrzyta zębami w nocy lub za dnia nie panuje nad mocnym zaciskaniem zębów.

Problem może też leżeć w wadzie zgryzu. Kiedy w trakcie snu zęby nie układają się w prawidłowy sposób, szczęka próbuje odnaleźć odpowiednie ułożenie w wyniku czego

zęby trą się o siebie wzajemnie niszcząc swoją budowę.

Przyczyną może być też wzmożone napięcie lub problemy występujące w układzie nerwowym.

KONSEKWENCJE BRUKSIZMU

Nieleczona przypadłość bruksizmu może pociągać za sobą wiele przykrych konsekwencji. Są to między innymi:

 

  • starte zęby, starte szkliwo, ubytki w zębach a nawet utrata uzębienia
  • obniżanie się dziąseł
  • zmiany w błonie śluzowej jamy ustnej, zgrubienia
  • doprowadzenie do stanów zapalnych
  • zwyrodnienia stawów
  • zaburzenia słuchu
  • zaburzenia równowagi
  • wstrząs septyczny
  • zakażenie ogólnoustrojowe
  • dolegliwości bólowe zlokalizowane w obrębie twarzy, mięśni żwaczy, szyi, pleców, gardła oraz ramion (aż u 86 % chorych)
  • bóle okolicy stawu skroniowo-żuchwowego
  • szumy uszne- problem zgłaszany przez 65 % chorych

 

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że bruksizmowi towarzyszą nocne wybudzenia, które z kolei odpowiedzialne są za występowanie u 80 % pacjentów nadmiernej senności w ciągu dnia, spowolnienia ruchowego oraz deficytu uwagi.

Bruksizm negatywnie wpływa na pracę całego organizmu, dlatego nie należy bagatelizować pierwszych symptomów i jak najszybciej rozpocząć leczenie.

 

osteopatia stomatologiczna warszawa
Leczenie bruksizmu jest wielokierunkowe. Jednym z etapów jest wizyta u osteopaty

 Leczenie bruksizmu

Leczenie pacjentów dotkniętych bruksizmem jest wielokierunkowe. Istotna role odgrywa poprawa warunków zgryzowych w tym eliminacja nawet najmniejszych nieprawidłowości w obrębie zgryzu. Stomatolog zaproponuje odpowiednie postępowanie np. szyny zgryzowe, właściwe procedury protetyczne czy też odbudowa ubytków powstałych na skutek bruksizmu.

 

Bruksizm- wizyta u osteopaty

Skuteczne leczenie bruksizmu nie może się odbyć bez odpowiedniej rehabilitacji. W tym celu należy odwiedzić fizjoterapeutę specjalizującego się w terapii stawów skroniowo-żuchwowych (osteopatia stomatologiczna).

Podczas wizyty fizjoterapeuta (osteopata) przeprowadza wnikliwy wywiad z pacjentem w celu zlokalizowania pierwotnej przyczyny problemu. Program terapii dobiera indywidualnie do potrzeb pacjenta. Ocenie zostaje poddany zakres ruchu w stawie a także napięcia w mięśniach i więzadłach. Rehabilitacja może obejmować pracę nad przywróceniem właściwych funkcji w miejscu występowania dolegliwości bólowych. W tym miejscu sprawdzają się odpowiednie techniki manipulacyjne. Terapia manualna wykonywana przez fizjoterapeutę/ osteopatę ma również na celu zniwelowanie napięć występujących w mięśniach skroniowych i żwaczy.

 

osteopata warszawa
Jednym z etapów rehabilitacji bruksizmu jest zastosowanie technik osteopatii czaszkowo-krzyzowe

 

W leczeniu bruksizmu oraz innych dolegliwości związanych ze stawami skroniowo-żuchwowymi zastosowanie ma także terapia czaszkowo-krzyżowa. Podczas rehabilitacji fizjoterapeuta może także pracować nad punktami spustowymi np. Stosując kompresje ischemiczną czy pozycyjne rozluźnianie.

Przy rehabiliacji bruksizmu warto zwrócić uwagę na mięśnie szyi i obręczy barkowej- w szczególności gdy pacjent skarży się na piski i szumy uszne oraz mocny ból na poziomie stawów skroniowo-żuchwowych.

 

Rehabilitacja bruksizmu w Warszawie- gdzie szukać pomocy?

 

Problemu ze stawem skroniowo- żuchwowych dotyczą Ciebie? Doświadczasz bólu czy nadmiernego napięcia mięśni okolicy stawu czy skroni, odczuwasz trzaski podczas otwierania czy zamykania żuchwy?  Odwiedź nasze Centrum i uzyskaj właściwa pomoc! Rezerwacja wizyt pod numerem 506-459-870.

Adres: Romera 10 lok. B2. Ursynów

Czeka na Ciebie doświadczony zespół fizjoterapeutów i osteopatów, którzy napewno pomogą pozbyć się niechcianych dolegliwości.

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med ul. Romera 10/B2

* rehabilitacja * osteopatia * fizjoterapia uroginekologiczna* fizjoterapia dzieci i niemowląt* ortopedia * terapia Orthokine* ortopedia dziecięca * dietetyka * fizykoterapia * diagnostyka USG * fala uderzeniowa * masaż pneumatyczny BOA MAX *

Zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870 www.osteopatia-warszawa.pl