Rehabilitacja / fizjoterapia dzieci i niemowląt

Rehabilitacja (fizjoterapia) dzieci i niemowląt Warszawa- Ursynów. Na czym polega i jakie są najczęstsze nieprawidłowości występujące u dzieci.

 

Przyczyn, z którymi rodzice zgłaszają się na rehabilitację do naszego Centrum ze swoimi dziećmi jest wiele. Mogą to być urazy doznane w wyniku wypadku, nieprawidłowości w rozwoju oraz choroby o rozmaitym podłożu.

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med zajmujemy się kompleksową rehabilitacją (fizjoterapią) dzieci już od momentu narodzi aż do momentu wejścia w dorosłe życie.  Rehabilitację dzieci i niemowląt prowadzimy w oparciu o nowoczesne, uznawane na całym świecie- a co najważniejsze bezpieczne metody fizjoterapii. Nasi specjaliści są absolwentami licznych szkoleń i kursów poświęconych rehabilitacji dzieci i niemowląt.

 

Rehabilitacja niemowląt Warszawa-Ursynów

Poród to niezwykle stresujący moment w życiu każdej kobiety- to fakt. Należy jednak pamiętać, że to także niewyobrażalny stres dla noworodka. Podczas narodzin na ciało Twojego dziecka oddziaływują siły kompresyjne podczas wypychania dziecka przez macicę w kierunku kanału rodnego.  To także moment, w którym Twoja pociecha musi się obrócić i odpowiednio ułożyć, tak aby przedostać się między kości miednicy w stronę wyjścia. Mało kto zdaje sobie sprawę, że wtedy właśnie główka noworodka ulega licznym naciskom i dochodzi wówczas do powstawania wielu zniekształceń i asymetrii.

 

Asymetria główki rehabilitacja

Oczywiście w pierwszych dniach życia dziecka główka wyrównuje się, jednak niekiedy proces remodelowania główki zostaje zatrzymany? Dlaczego tak się dzieje u niektórych dzieci? Przyczyn może być wiele. Jako przykład może posłużyć utrudniony, przedłużający się poród, podczas którego zaszła konieczność użycia kleszczy lub pompy próżniowej. Nie bez znaczenia pozostaje także nieodpowiednia ilość wód płodowych oraz rozmiar samego dziecka. Niezależnie od przyczyny jeśli zauważyłaś u swojej pociechy asymetrię/ zniekształcenie główki nie zwlekaj i zgłoś się po poradę do specjalisty fizjoterapeuty dziecięcego. Pamiętaj, że zaniedbania na tym etapie mogą prowadzić do wielu zmian w sferze fizycznej i fizjologicznej dziecka.

Kłopoty z jedzeniem i/ lub ssaniem u dziecka

Czaszka to miejsce, z którego ujście mają nerwy, które odpowiadają  na prawidłowe funkcje gardła, języka, twarzy, nerwu błędnego unerwiającego trzewia. Wszelkie napięcia, nieprawidłowości i zablokowania kości tworzących czaszkę mają konsekwencje w postaci zaburzenia ssania czy jedzenia.

 

Nawracające zapalenie ucha środkowego dziecka

Należy mieć na uwadze, że nagromadzone napięcia w obrębie ucha mogą w konsekwencji upośledzać tkanki ucha środkowego. Rezultatem zaniedbań na tym etapie mogą być problemy w postaci właśnie nawracających, bolesnych zapaleń ucha środkowego.

Zez u dziecka

Zez to choroba polegająca na nierównoległym ustawieniu gałek ocznych. Wiążą się z nią różnego rodzaju zaburzenia widzenia jednoocznego i obuocznego. Niejednokrotnie zdarza się, że w trakcie porodu dojdzie do uciśnięcia kości skroniowej co może skutkować wystąpieniem zeza u dziecka.

 

Zaburzenia zgryzu u dziecka

Wada zgryzu jest zaburzeniem w budowie i w czynnościach narządów jamy ustnej. Zaburzenie może być ograniczone do zębów lub łuków zębowych i ich wzajemnych relacji. Przyczyną zaburzenia zgryzu u Twojego dziecka mogą być m.in. napięcia okołoporodowe w obrębie kości twarzy.

 

Ulewanie, refluks

Ulewanie u dziecka zwykle mija z wiekiem, ale może być uciążliwe.  Dotyczy ono praktycznie każdego niemowlaka. Jeśli jednak ulewanie niemowlaka Cię niepokoi lub Twoje dziecko ulewa z dużą siłą, wówczas niezwłocznie zgłoś się do specjalisty fizjoterapeuty dziecięcego. Przyczyny ulewania u dzieci? Jak widać na powyższych przykładach wymienione wyżej czynniki odpowiadają za wiele nieprawidłowości u dzieci. Pamiętajmy jednak, że skutki zaniedbań w tym obszarze mogą sięgać dalej. Niewłaściwe napięcia oraz kompresje czaszki oddziałują także na klatkę piersiową, kręgosłup oraz jamę brzuszną Twojego dziecka.

 

Syndrom KISS

Czyli zespół braku równowagi kinematycznej spowodowany nadwyrężeniem okolicy podpotylicznej.

Mówiąc ogólnie i w uproszczeniu problém może dotyczyć Górnego Szyjnego Odcinka Kręgosłupa- połączeń stawowych głowy z kręgosłupem szyjnym,

Należy pamiętać, że im dłużej utrzymuje się dysfunkcja w GSzOK, tym bardziej wpływa ona na stan rozwoju struktur zarówno tego regionu, jak i całego organizmu. Problemu nie należy zaniedbywać. Konserkwencje mogą polegać m.in. na : zniekształceniach czaszki (plagiocefalgia), asymetrii twarzy, czy objawiać się jako asymetryczny rozwój stawów biodrowych.