Nieprawidłowe napięcie mięśniowe u niemowlaka

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe u niemowlaka

Przyczyny nieprawidłowego napięcia mięśni u niemowlaka są bardzo różne i zależą od wielu czynników. Może być to spowodowane niedokrwistością, nadciśnieniem tętniczym. Inną przyczyną  może być następstwo chorób, jakie przebyła matka podczas ciąży czy przedwczesnych skurczów porodowych.

Warto pamiętać, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie i każde z nich potrzebuje innego okresu czasu, aby uczyć się i udoskonalać umiejętności ruchowe. Niekiedy jednak oznaki nieprawidłowego napięcia mogą być trudne do zauważenia.  W związku z tym warto udać się na wizytę kontrolną do fizjoterapeuty, aby móc zorientować się, czy napięcie mięśni i ruchy dziecka są wynikiem nieprawidłowości, czy po prostu maluch potrzebuje więcej czasu na opanowanie dużej motoryki.  Nie należy bagatelizować objawów nieprawidłowości napięcia u niemowląt, gdyż nie leczone mogą doprowadzić do wad postawy, problemów z poruszaniem się, oraz silnych podkurczy mięśni.

 

Wzmożone napięcie (zwane też hipertonią)

Wzmożona napięcie mięśni jest wynikiem nieprawidłowej pracy układu nerwowego. Impulsy nie trafiają tam gdzie powinny, ponieważ przechodzą przez układ nerwowy, zanim trafią do mięśni a układ nerwowy u maluchów dopiero co się kształtuje. Czasem są to też problemy na poziomie czynności mózgu, który jeszcze nie jest w stanie w pełni kontrolować czynności pracy organizmu.

Częstą przyczyną wzmożonego napięcia niemowlaka są komplikacje okołoporodowe, takie jak czasowe niedotlenienie mózgu. Wzmożone napięcie często pojawia się też u wcześniaków, co swoje uzasadnienie ma w tym, że nie mają jeszcze wystarczająco ukształtowanego orgazmu.

Objawy wzmożonego napięcia u niemowląt

Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt objawia się mocnym zaciskaniem piąstek, na tyle mocnym, że trudno rozłożyć dłoń malucha. Problem może stanowić również zmiana pozycji ciała niemowlaka – trudno wyprostować lub zgiąć nóżki, które są bardzo sztywne i często się krzyżują. Inne niepokojące objawy w obrębie motoryki dużej to nie wyciąganie przed siebie rączek malucha, gdy leży na brzuszku i nie unoszenie główki. Można też zaobserwować prężenie się dziecka, oraz wyginania się w łuk na boku na kształt litery C. Dodatkowo maluch ze wzmożonym napięciem ma bardzo niespokojny sen, często dławi się przyjmowanym pokarmem lub go zwraca, w ciągu dnia jest nerwowy, krzykliwy oraz często płacze.

 

Obniżone napięcie mięśniowe (hipotonia mięśniowa)

 Tak jak w przypadku wzmożonego napięcia mięśniowego impulsy mają problem aby dotrzeć do mięśni przez problemy napotkane w układzie nerwowym, który jeszcze nie jest do końca rozwinięty.

Przyczyną obniżonego napięcia mięśniowego mogą być następstwem komplikacji okołoporodowych, wad rozwojowych mózgu, urazów.

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to jedno z częściej występujących nieprawidłowości u małych dzieci. Jedną z metod leczenia jest terapia metodą Bobath

Objawy obniżonego napięcia u niemowląt

Obniżone napięcie mięśniowe sprawia, że niemowlak „przelewa się przez ręce”, jego ciało jest bardzo wiotkie. Charakterystyczne dla dzieci o obniżonym napięciu mięśniowym jest to, że ich ruchliwość jest znacznie zaniżona. Dziecko nie próbuje unosić główki i nóżek, nie bawi się rączkami i nóżkami. Do innych objawów zalicza się: brak chwytania zabawek i przedmiotów, brak skupiania wzroku na osobie absorbującej czymś niemowlaka, przy podnoszeniu za ręce brak stabilizacji i podnoszenia głowy wraz z rękami, niechętnie ssie podczas karmienia oraz krztusi się pokarmem, rzadko płacze, wyjątkiem są momenty zmiany pozycji i przy próbie przewijania.

Wyraźnymi symptomami obniżonego napięcia mięśniowego w perspektywie wieku dziecka są:

 • nie trzymanie główki w wieku ok. 3 miesięcy
 • nie opanowana umiejętność siadania w wieku ok. 6 miesięcy
 • brak umiejętności siadania w wieku ok 9 miesięcy

 

Rehabilitacja niemowląt z nieprawidłowym napięciem mięśniowym

Po zaobserwowaniu pierwszych objawów wzmożonego lub obniżonego napięcia mięśniowego u niemowlaka, należy zgłosić się do fizjoterapeuty w celu uzyskania fachowego obrazu dolegliwości. Fizjoterapeuta  wdroży także odpowiednią rehabilitację. W tym miejscu doskonale sprawdza wie rehabilitacja metoda Bobath a także medycyna osteopatyczna. Warto też profilaktycznie sprawdzać  czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo i bez komplikacji.

Z jakimi jeszcze problemami należy zgłosić się do fizjoterapeuty dziecięcego?

Do fizjoterapeuty dziecięcego wskazane jest umówić wizytę w pierwszych tygodniach życia dziecka, kontrolnie. Fizjoterapeuta sprawdzi czy dziecko rozwija się  prawidłowo, adekwatnie do wieku, skoryguje ewentualne błędy w pielęgnacji (np niewłaściwe trzymanie dziecka itp). Jeśli stwierdzi jakieś nieprawidłowości, np. asymetrię główki czy nieprawidłowe napięcie mięśniowe zaleci odpowiednią rehabilitację.

Oprócz wskazań czysto kontrolnych,  do fizjoterapeuty dziecięcego należy zgłosić się w każdej sytuacji, która wzbudza Twój niepokój. Do przykładowych wskazań i najczęściej występujących problemów wśród mały dzieci zaliczamy m.in.:

 • bolesne kolki,
 • ulewanie, refluks
 • asymetria główki
 • zespół (syndrom) KISS
 • zaparcia
 • kręcz szyi
 • zaburzenia jedzenia/ ssania
 • nierówna praca raczkami i nóżkami

Pamiętaj także, że o ile lekarz nie zalecił inaczej, pomiędzy 6-8 tygodniem życia należy wykonanać badanie USG bioder niemowlaka. W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med badanie wykonuje dr Wojciech Żakiewicz

Rehabilitacja niemowląt w Warszawie- gdzie szukać pomocy?

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo Med Oferujemy Państwu kompleksową rehabilitację i porady specjalistów dla całej rodziny. Mamy wieloletnie doświadczenie w szeroko pojętej rehabilitacji, w tym rehabilitacji niemowląt i dzieci. Rehabilitację dzieci i niemowląt prowadzimy w oparciu o nowoczesne, uznawane na całym świecie- a co najważniejsze bezpieczne metody fizjoterapii: osteopatię, metodę Bobath, integrację sensoryczną

Nasze centrum jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00. Zapraszamy do rezerwacji wizyt pod numerem 506-459-870.

Rehabilitacja niemowląt ze wzmożonym napięciem cena

Aktualne koszty wizyt dostępne są w zakładce Cennik. Zapytaj nas o pakiety promocyjne.