Asymetria głowy u niemowląt
Sama w sobie nie jest chorobą, nie mniej jednak zaniedbany problem może być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem. Asymetria (lub jej podejrzenie) jest bardzo częstym powodem, dla którego rodzice zgłaszają się do naszych fizjoterapeutów. Często tez pytacie Państwo kiedy należy przyjść do fizjoterapeuty dziecięcego w przypadku asymetrii lub jej podejrzenia. Odpowiedz- od razu. Fizjoterapeuta oceni na wizycie, czy na tym etapie rozwoju dziecka jest to stan fizjologiczny i główka “sama się wyrówna”, a w razie potrzeby wdroży odpowiednią procedurę rehabilitacyjną i podpowie jak samodzielnie pracować z dzieckiem aby proces remodelowania główki odbywał się możliwie najsprawniej.
Główka dziecka, tak jak i u dorosłego człowieka, jest bardzo ważnym elementem, ponieważ to z niej swoje ujścia mają nerwy wpływające na sprawność twarzy, gardła, języka, nerwu błędnego. Napięcia w tej okolicy powodują problemy z jedzeniem, ssaniem, upośledzeniem tkanek ucha środkowego. Nieprawidłowe napięcie może też skutkować problemami z kręgosłupem, jamą brzuszną, klatką piersiową. Natomiast silna kompresja żeber i przepony prowadzi do zbyt częstego ulewania (refluks).
Przyczyny występowania asymetrii główki u niemowląt
Przyczyn może być wiele. Niewątpliwie jednym z czynników predysponującym do występowania asymetrii głowy posłużyć utrudniony, przedłużający się poród, podczas którego zaszła konieczność użycia kleszczy lub pompy próżniowej. Kolejnym czynnikiem jest także nieodpowiednia ilość wód płodowych a także rozmiar samego dziecka.
Zazwyczaj główka sama wyrównuje swój kształt, jednak gdy asymetrie utrzymują się przez dłuższy czas, a wypukłe lub wklęsłe miejsca stale się utrzymują, należy wybrać się do osteopaty dziecięcego gdyż konsekwencją tych zmian mogą być nieprawidłowości o podłożu fizjologicznym i fizycznym. Asymetria główki może powodować też opóźnienie psychomotoryczne oraz wady postawy.
Niezależnie od przyczyny jeśli zauważyłaś u swojej pociechy asymetrię/ zniekształcenie główki nie zwlekaj i zgłoś się po poradę do specjalisty fizjoterapeuty dziecięcego
Objawy asymetrii główki:
- spłaszczona głowa dziecka
- asymetria twarzy
- tendencja do leżenia tylko na jednej stronie (przekłada się to też na patrzenie w jednym kierunku czy władanie do buzi tylko jednej rączki i stopy)
- trudności z leżeniem prosto
- opadająca na jedną stronę główka
Rehabilitacja w przypadku asymetrii główki
Rehabilitacja niemowląt polega na skontrolowaniu prawidłowego rozwoju dziecka, na zmniejszeniu napięcia, oraz redukcji nieprawidłowości, do jakich doszło w związku z ułożeniem dziecka wewnątrz macicy lub przy porodzie. Warto pamiętać, że poród jest dla dziecka ogromnym stresem i niemałym wysiłkiem – próbując dostosować się do kształtu macicy dziecko musi się sporo nagimnastykować, przybierając różne pozycje, zwroty, dopasowując objętość barków.
Kiedy jeszcze warto udać się z niemowlakiem do fizjoterapeuty dziecięcego?
Do fizjoterapeuty dziecięcego warto udać się na kontrolę zaraz po narodzinach, w celu skontrolowania prawidłowości rozwoju dziecka. Wizyta konieczna jest także w sytuacji gdy u malucha zaobserwujemy takie objawy jak:
- kolki
- trudności z jedzeniem i ssaniem
- zaparcia
- asymetria główki
- wzmożone napięcie
- zaburzenia snu
- ból brzucha
- refluks
- bóle głowy
- zez
- ból kończyn
- w przypadku urazów
Rehabilitacje asymetrii głowy- cena
Aktualny cennik wizyty u fizjoterapeuty dziecięcego dostępny jest w zakładce Cennik
Rehabilitacja niemowląt w Warszawie- gdzie zgłosić się po pomoc?
W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med zajmujemy się kompleksową rehabilitacją dzieci już od momentu narodzi aż do momentu wejścia w dorosłe życie. Rehabilitację dzieci i niemowląt prowadzimy w oparciu o nowoczesne, uznawane na całym świecie- a co najważniejsze bezpieczne metody fizjoterapii: osteopatię, metodę Bobath, integrację sensoryczną . W celu rezerwacji wizyty zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870.