Jak pracuje osteopata? Czym jest osteopatia?

Co to jest osteopatia?

 

Osteopatia to system diagnozy klinicznej i terapii manualnej, który głównie koncentruje się na zależnościach występujących pomiędzy określonymi elementami ciała i funkcjami przez nie pełnionymi. Medycyna osteopatyczna pozwala rozwiązywać problemy związane z zaburzeniami funkcjonowania systemu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego. W osteopatii nie stosuje się leków. Osteopata za pomocą badania i terapii manualnej przeprowadza diagnozę oraz proces leczenia pacjenta. Diagnostyka osteopatyczna opiera się na takich samych procedurach jak diagnostyka ogólnolekarska. Zawiera dokładny wywiad lekarski, analizę posiadanych wyników badań dodatkowych oraz dotychczasowego leczenia. W następnej kolejności osteopata przechodzi do badania klinicznego i w przypadku braku przeciwwskazań przystępuję do leczenia osteopatycznego.

Osteopatia opiera się na twierdzeniu, że organizm ludzki stanowi całość zarówno na płaszczyźnie strukturalnej jak i duchowo-psychicznej. Osteopata zatem patrzy na organizm w sposób holistyczny- całościowy. Osteopatia jest bezpieczną, bezinwazyjną i co najważniejsze skuteczną metodą pracy z pacjentem. Co ważne tak naprawdę istnieje minimalna ilość przeciwwskazań do tego typu zabiegu.

 

Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, to w myśl doktryny osteopatii konieczny jest dobrostan zarówno ciała jak i umysłu. Organizm każdego człowieka dąży do zdrowia i posiada zdolność autoregulacji oraz przywracania stanu homeostazy. Niekiedy mogą wystąpić tak zwane dysfunkcje osteopatyczne czyli czynniki zakłócające wspomniane procesy. W takiej sytuacji pacjent odczuwa ból, dyskomfort, a w niektórych sytuacjach nawet upośledzenie funkcjonowania określonych struktur.

W jaki sposób osteopata bada pacjenta?

 

Osteopata bada pacjenta za pomocą precyzyjnego badania palpacyjnego w celu określenia, która tkanka odpowiada za objawy. W kolejnym etapie osteopata przechodzi do badania funkcjonalnego określonej tkanki aby sprawdzić czy faktycznie jest ona źródłem bólu. Bardzo często bowiem zdarza się, że przyczyna dolegliwości bólowych tkwi w pewnej odległości od jej umiejscowienia. Osteopata diagnozuje ruchomość, napięcia i konsystencje tkanek.

 

Z jakimi dolegliwościami możesz zwrócić się o pomoc do osteopaty?

 

Najczęściej spotykane przypadki w leczeniu osteopatycznym to m.in.:

 • bóle kręgosłupa
 • bóle stawów
 • bole mięśni
 • bóle głowy (migreny, napięciowe bóle głowy, zawroty głowy)
 • dyskopatia
 • rwa kulszowa
 • wady postawy
 • zaburzenia układu pokarmowego
 • zespół napięcia przedmiesiączkowego
 • wzmacnianie odporności
 • urazy sportowe

 

Jak pracuje osteopata?

 

Osteopatia to medycyna manualna, tak więc w terapii osteopata wykorzystuje własne ręce do odpowiedniej stymulacji organizmu ludzkiego. Za pomocą rąk osteopata wychwytuje drobne zmiany w konsystencji tkanek oraz zmiany w ich naturalnej ruchomości. Osteopata stosuje szereg technik, do których należą m.in. manipulacje, mobilizacje, techniki powięziowe. Techniki terapii manualnej hamują patologiczne napięcia na stawach, więzadłach, mięśniach, pracuję również na organach wewnętrznych, strukturach czaszkowych

 

Potrzebujesz pomocy specjalisty medycyny osteopatycznej? Umów wizytę do naszych osteopatów! Zapraszamy do Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med ul. Romera 10 B2, Ursynów, tel: 506-459-870

.