Fizjoterapia metodą Bobath

Rozwój małego dziecka

W rozwoju dziecka począwszy od momentu zapłodnienia aż do osiągnięcia pełnej dojrzałości biologicznej wyróżnia się wiele złożonych etapów zaprogramowanych i uwarunkowanych przez czynniki genetyczne, hormonalne i środowiskowe.

Warto mieć na uwadze że rozwój dziecka przebiega najszybciej w pierwszych trzech latach życia, ze szczególnym uwzględnieniem pierwszych 12 miesięcy. Jest to okres ogromnych możliwości wykorzystania potencjału genetycznego dziecko, ale tez czas niezwykłej podatności na działanie czynników środowiskowych. Mózg jest wówczas najbardziej podatny na kształtowanie zarówno przez doświadczenia fizyczne, społeczne, poznawcze i emocjonalne. Czynniki genetyczne odgrywają ważną rolę w rozwoju układu nerwowego. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę, że w miarę postępu rozwoju mózgu coraz większego znaczenia nabierają czynniki środowiskowe, które znacznym stopniu determinują różnicowanie neuronów, budowaniu sieci dendrytów, formowaniu połączeń synaptycznych czy apoptozie, determinując ostatecznie kształt i funkcjonowanie systemu nerwowego. Zjawisko to określamy mianem plastyczności mózgu.

Wiedza na temat prawidłowego rozwoju dziecka jest szczególnie cennym narzędziem.  Dlatego też każdy rodzic powinien uważnie obserwować swoje dziecko i na bieżąco wychwytywać niepokojące objawy.

Na co zatem zwrócić uwagę ?

Przede wszystkim uwagę rodzica powinny wzbudzić opóźnienia lub brak kontroli głowy. Ponadto alarmującym symptomem są niewłaściwe ruchy innych części ciała. Dziecko układa się nieprawidłowo, najczęściej asymetrycznie, nadmiernie prostując się lub zginając. Zaburzenia napięcia mięśni może przyjmować postać wzmożonego lub osłabionego napięcia. O problemie szerzej pisaliśmy tutaj. Warto też mieć na uwadze, że nieprawidłowość stanowią także opóźnienie w ustępowaniu reakcji odruchowych oraz ich dłuższe trwanie niż wynika to z fizjologii. Do niepokojących zachowań należą także sytuacje, w których dziecko: nie chwyta zabawek, nie lubi leżeć brzuszku, nie czworakuje, nie obraca się w plecków na brzuszek i odwrotnie.

Wyżej wymienione sytuacje to przykłady nieprawidłowości, które należy niezwłocznie skonsultować z fizjoterapeutą dziecięcym. Jak już wspomnieliśmy okres pierwszych 12 miesięcy to czas dynamicznych zmian zachodzących u niemowlaka. Nie ma tu miejsca na zaniedbania ponieważ skutki mogą być katastrofalne w kontekście dalszego rozwoju dziecka. Jeśli rodzic nie jest pewien czy rozwój jego dziecka przebiega poprawnie warto aby umówił się na wizytę kontrolną do fizjoterapeuty pracującego metodą Bobath. Fizjoterapeuta nie tylko zbada Twoje dziecko, ale również udzieli instruktażu co do codziennej pielęgnacji dziecka tak abyś nawet przy wykonywaniu codziennych czynności tj. np. przewijanie wspierał rozwój Maluszka.

 

Terapia niemowląt metoda Bobath

W myśl założeń metody Bobath, zadaniem fizjoterapeuty dziecięcego jest wsparcie rozwoju pacjentów z zaburzeniami ruchowymi na tyle, na ile pozwalają uszkodzenia.

W przypadku niemowląt, wcześniaków i małych dzieci o sukcesie terapii decyduje wczesne rozpoczęcie możliwie najwcześniej, jak to możliwe. Celem terapii jest usprawnienie napięcia mięśniowego, eliminacja nieprawidłowych odruchów,

Co istotne terapia metodą Bobath pozwala hamować nieprawidłowe wzorce ruchowe, stymuluje porażoną stronę, przyczynia się do poprawy napięcia mięśniowego,

Istotnym aspektem terapii jest to, że podczas rehabilitacji metodą Bobath  fizjoterapeuta ćwiczy całe ciało dziecka, a nie wyłącznie jego poszczególne części. W procesie rehabilitacji metoda Bobath istotną role odgrywa codzienna praca z dzieckiem. Z tego też względu fizjoterapeuta instruuje także rodziców, aby mogli kontynuować ćwiczenia w warunkach domowych.

 

Podstawę cele terapii metodą Bobath

Rodzaj terapii dobierany jest indywidualnie, uwzględniając możliwości i potrzeby dziecka. Generalnie koncepcja Bobath opiera się dbałości o jakość  ruchu. Z tego względu celem terapii jest wspomaganie przebiegu i osiągnięcie ruchu jak najbardziej zbliżonego do prawidłowego. Ponadto istotna role odgrywa wpływanie na napięcie mięśniowe (zmniejszanie wzmożonego i zwiększanie obniżonego napięcia),

Finalnie celem terapii jest eliminowanie nieprawidłowych reakcji odruchowych.

Terapia metodą Bobath 

Drogi Rodzicu, pamiętaj, że rozwój każdego dziecka przebiega bardzo indywidualnie i jest zróżnicowany.  Z tego też względu nie powinno się porównywać własnych dzieci z innymi, a podane kryteria traktować orientacyjnie. Pamiętaj, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć dlatego też regularnie odwiedzaj gabinet fizjoterapeuty dziecięcego.

Gabinet fizjoterapeuty NDT Bobath warto odwiedzić  nawet jeśli na pierwszy rzut oka rodzic nie zauważa niepokojących sygnałów. Niektóre symptomy na początku są na tyle subtelne, że tylko doświadczony specjalista jest w stanie je w porę wychwycić

 

Rehabilitacja dzieci metoda Bobath gdzie szukać pomocy?

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo Med oferujemy kompleksową rehabilitacje i porady specjalistów dla całej rodziny. Zapewniamy także terapię metoda NDT Bobath prowadzoną przez doświadczoną fizjoterapeutkę specjalizującą się w pracy z najmłodszymi pacjentami. Ponadto oferujemy Państwu integrację sensoryczną oraz osteopatię dla dzieci i niemowląt.

Rezerwacja wizyt odbywa się pod numerem 506-459-870.

 

Terapia niemowląt metodą NDT Bobath- cena

Aktualny cennik dostępny jest na naszej stronie. Zapytaj nas o pakiety promocyjne.

 

W jaki sposób mogę umówić dziecko na terapią metoda Bobath?

Nasze Centrum czynne jest od poniedziałku do piątku do 8.00-20.00. Zapisy przyjmujemy pod numerem 506-459-870.

Więcej informacji na temat naszych usług oraz rezerwacja wizyt dostępne pod numerem 506-459-870. Zapraszamy do kontaktu