Dysplazja u niemowląt – USG stawów biodrowych

Pierwsze badanie USG stawów biodrowych Twojego dziecka

O prawidłowy rozwój narządu ruchu dziecka należy dbać od momentu jego narodzin. Pierwsze badanie stawów biodrowych wykonuje się zaraz po urodzeniu dziecka. Jeśli neonatolog nie wykryje nic niepokojącego kolejne badanie przeprowadza ortopeda w 5-6 tygodniu życia dziecka.

W trakcie wizyty ortopeda zbada Twoje dziecko. Sprawdzi czy nie ma objawów niestabilności, ograniczeń w odwodzeniu nóżek, a także oceni czy kończyny są tej samej długości.  Ortopeda wykona także badanie USG stawów biodrowych maluszka. Wizyta taka jest konieczna, aby w odpowiednim momencie wykryć niepokojące objawy tak jak np. dysplazja stawów biodrowych.

Na czym polega dysplazja stawów biodrowych?

Dysplazja stawów biodrowych to schorzenie, z którym rodzi się sześć na sto dzieci. Częściej dotyczy dziewczynek niż chłopców. Z problemem mamy do czynienia, kiedy głowa kości udowej nie leży centralnie w panewce lub tez kiedy panewka jest niewykształcona. W takiej sytuacji staw biodrowy nie może się właściwie rozwijać, jest niestabilny co generuje ryzyko podwichnięcia lub zwichnięcia

Badanie USG stawów biodrowych u niemowląt- dlaczego należy je wykonywać?

Pełna diagnostyka stawów biodrowych opiera się o badanie manualne oraz badanie USG. Badanie USG stawów biodrowych jest bardzo ważne bowiem ok. 7% dysplazji stanowią tzw. „dysplazje nieme”, których lekarz ortopeda nie jest w stanie wykryć w badaniu.

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med dysponuje nowoczesnym aparatem USG Alpinion, właściwym do badania noworodków, niemowląt oraz małych dzieci. Badania wykonuje dr Wojciech Żakiewicz.

Jak wygląda badanie USG stawów biodrowych

Badanie jest zupełnie bezbolesne, bezinwazyjne i nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Lekarz ortopeda nakłada specjalny żel, który ułatwia przechodzenie fal dźwiękowych.  Następnie ortopeda przykłada głowicę aparatury USG do miejsca, na które wcześniej nakładany był żel. Fale dźwiękowe wytwarzane przez  urządzenie odbijają się od ciała, a następnie przetwarzane są na obrazy, widoczne na ekranie.

Całe badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a rodzice mogą w nim uczestniczyć.

USG stawów biodrowych cena

Aktualny cennik dostępny jest w zakładce “Cennik”

USG stawów biodrowych dziecka w Warszawie

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med oferujemy Państwu konsultacje ortopedy dziecięcego wraz z badaniem USG bioderek. Wizyty przeprowadza dr Wojciech Żakiewicz ortopeda, traumatolog, chirurg. Dr Żakiewicz przyjmuje we wtorki. Ponadto oferujemy  kompleksową rehabilitacją dzieci już od momentu narodzi aż do momentu wejścia w dorosłe życie. Rehabilitację dzieci i niemowląt prowadzimy w oparciu o nowoczesne, uznawane na całym świecie- a co najważniejsze bezpieczne metody fizjoterapii: osteopatię, metodę Bobath, integrację sensoryczną. Nasi specjaliści są absolwentami licznych szkoleń i kursów poświęconych rehabilitacji dzieci i niemowląt.

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med
Ul. Romera 10 lok B2
Tel: 506-459-870.