Dysplazja stawu biodrowego rehabilitacja

Dysplazja stawu biodrowego u noworodków i niemowląt

 

Stawy biodrowe noworodka i niemowlaka są delikatne i niestabilne. W związku z fizjologiczną niedojrzałością różnych elementów anatomicznych stawu, tworzące je kości można stosunkowo łatwo przesuwać względem siebie. Gdy kości tracą ze sobą właściwy kontakt, staw nie rozwija się prawidłowo.

Dysplazja stawu biodrowego to wada rozwojowa stawu biodrowego, w której obserwuje się nieprawidłowe, patologiczne relacje pomiędzy głową kości udowej a panewką stawu biodrowego. Dysplazja powstaje na skutek zaburzenia rozwoju w okresie płodowym, okołoporodowym oraz noworodkowym i niemowlęcym. Wada może przyjmować różne formy, od dysplazji samej panewki, przez podwinięcie aż do całkowitego zwichnięcia głowy kości udowej z panewki.

 

Przyczyny rozwoju dysplazji stawu biodrowego

 

W zaburzonym rozwoju stawu biodrowego biorą udział czynniki:

  • mechaniczne
  • hormonalne
  • genetyczne

Czynniki ryzyka rozwojowej dysplazji stawu biodrowego

  • położenie miednicowe
  • płeć żeńska
  • dodani wywiad rodzinny
  • deformacja kończyn dolnych
  • efekty ciasnoty wewnątrzmacicznej

 

Objawy dysplazji stawu biodrowego u dziecka

Dysplazja stawu biodrowego objawia się jako:

  • niestabilność biodra, czyli przesuwaniem się kości udowej poza granice stawu.  Stan ten powoduje  wyczuwalne w kilku pierwszych tygodniach życia dziecka przeskakiwanie w stawie biodrowym podczas odwiedzenia i przywiedzenia nóżek
  • ograniczenie odwiedzenia nóżek w biodrach (czyli trudności w ich odchyleniu na boki) pojawiające się po okresie noworodkowym

rehabilitacja stawów biodrowych      Rehabilitacja dziecka z dysplazją stawu biodrowego

USG stawów biodrowych u niemowląt

 

Objawy wskazujące na dysplazję stawu biodrowego powinien zauważyć lekarz w trakcie obowiązkowego badania bioder na oddziale noworodkowym oraz podczas okresowych wizyt profilaktycznych w 1. roku życia. W ocenie stanu bioderek dziecka wykorzystuje się badanie USG.

Badanie USG zrewolucjonizowane dotychczasowe możliwości  badania stawu biodrowego zwłaszcza w grupie noworodków. USG stało się rutynowo używanym narzędziem w badaniach przesiewowych dysplazji stawu biodrowego. Podczas badania USG możliwe jest uwidocznienie struktur chrzęstnych stawu: głowy, szyjki, krętarza większego kości udowej oraz elementów chrzęstnych tworzących część stropu panewki.

Jeżeli pediatra lub lekarz rodzinny podczas badania dziecka po urodzeniu  lub podczas wizyty kontrolnej stwierdzi wyraźne objawy dysplazji biodra, to – nie czekając na wykonanie USG – powinien od razu skierować dziecko do ortopedy dziecięcego (do tzw. poradni preluksacyjnej), aby jak najszybciej rozpocząć skuteczne leczenie. Jeśli natomiast wynik badania lekarskiego jest niejednoznaczny i lekarz ma wątpliwości, może skierować dziecko nabadanie USG lub od razu do ortopedy, który zweryfikuje podejrzenia lekarza Twojego malucha i zdecyduje, jak należy dalej postępować.

W razie wskazań do badania USG bioder pierwszą wiarygodną ocenę można przeprowadzić około 6. tygodnia życia dziecka.  Badanie USG stawów biodrowych jest w zupełności bezpieczne i bezbolesne. Nie trzeba się do niego w żaden sposób przygotowywać.

Dysplazja stawu biodrowego rehabilitacja

Celem rehabilitacji rozwojowej dysplazji jest uzyskanie koncentrycznej repozycji lub inaczej koncentrycznego ( tak aby środek głowy znajdował się w środku panewki) ustawienia głowy kości udowej w panewce stawu biodrowego. Program leczenia uzależniony jest od stopnia zaawansowania dysplazji stawu biodrowego oraz wieku dziecka. Program leczenia wraz z rehabilitacją ustala lekarz ortopeda oraz fizjoterapeuta dziecięcy.

W przypadku stwierdzonej dysplazji konieczne jest niezwłoczne podjęcie rehabilitacji. Zignorowana lub przeoczona dysplazja stawu biodrowego daje znać o sobie w okresie pokwitaniowym, pojawia się wówczas zmęczenie, dolegliwości bólowe kolana, później biodra. U kobiet często występują dolegliwości bólowe tuż po urodzeniu pierwszego dziecka. Jest to wynik powstających wcześnie zmian zwyrodnieniowych biodra na tle przetrwałej dysplazji. Należy także mieć na uwadze fakt, że znacznie przeoczona dysplazja u dziecka może nie mieć wystarczającego potencjału do rehabilitacji i może wymagać postępowania operacyjnego.

Rehabilitacja dysplazji stawu biodrowego w Warszawie

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med zajmujemy się kompleksową rehabilitacją dzieci i niemowląt. Rehabilitację dzieci i niemowląt prowadzimy w oparciu o nowoczesne, uznawane na całym świecie- a co najważniejsze bezpieczne metody fizjoterapii: osteopatię, metodę Bobath, integrację sensoryczną Nasi specjaliści są absolwentami licznych szkoleń i kursów poświęconych rehabilitacji dzieci i niemowląt. Oferujemy także porady ortopedów dziecięcych wraz z diagnostyką USG.

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med ul. Romera 10/B2

* rehabilitacja * osteopatia * fizjoterapia uroginekologiczna* fizjoterapia dzieci i niemowląt* ortopedia * terapia Orthokine* ortopedia dziecięca * dietetyka * fizykoterapia * diagnostyka USG * fala uderzeniowa * masaż pneumatyczny BOA MAX *

Zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870 www.osteopatia-warszawa.pl

 

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med
Ul. Romera 10 lok B2
Tel: 506-459-870

 .