Ból kręgosłupa w ciąży

 Ból kręgosłupa w ciąży

Ból kręgosłupa w ciąży to najczęściej występująca niedogodność w czasie ciąży.  Skarży się na niego od 50-80 % kobiet.
Ból odcinka lędźwiowo krzyżowego jest niejednokrotnie pierwszym objawem zmian zachodzących w organizmie kobiety będącej w ciąży. Ból niejednokrotnie obejmuje także odcinek szyjny i piersiowy kręgosłupa. Dzieje się tak za sprawą  zmiany środka ciężkości ciała, a także szeregu zmian hormonalnych zachodzących w ciele kobiety. Wśród przyczyn bólu kręgosłupa w ciąży nie należy pomijać także faktu pogłębienia lordozy lędźwiowej oraz kifozy piersiowej a także nadmiernie rozciągniętych mięśni brzucha. Nie bez znaczenia pozostaje również zwiększenie przodopochylenia miednicy, zmiękczenie struktur włóknistych organizmu a także zmniejszenie elastyczności więzadeł międzykręgowych.

 

 

rehabilitacja w ciąży

Jak dbać o kręgosłup w czasie ciąży?

O sprawność fizyczną warto zadbać już przed ciążą. Wskazane jest regularnie pracować nad mięśniami brzucha i pleców, które przecież odgrywają istotną rolę dla utrzymania właściwej postawy ciała. Silny, elastyczny i sprężysty układ kostno-szkieletowy łatwiej dostosuje się do warunków ciąży.

W trakcie ciąży przyszła mama powinna być pod stałą kontrolą lekarza. Powinna również kontrolować przyrost wagi. Ważną kwestią jest również dbałość o aktywność fizyczną- w sytuacji gdy nie ma przeciwwskazań do ćwiczeń. Fizjoterapeuta na pewno podpowie Ci, które ćwiczenia są wskazane, a które należy wyeliminować. Podczas ciąży powinnaś zwracać szczególną uwagę na właściwą postawę ciała i unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów i ich dźwigania.
W trakcie ciąży przyszła mama powinna zrezygnować z noszenia wysokich obcasów, bowiem dodatkowo obciążają one kręgosłup.

W jaki sposób może Ci pomóc fizjoterapeuta/ osteopata?

Kobiety będące w ciąży, które zmagają się z bólem pleców powinny skorzystać ze specjalnego masażu dla ciężarnych.
W zależności od Twojego stanu osteopata/ fizjoterapeuta zastosuje bezpieczną terapię manualną, terapię trzewną, masaż, taping.  Ponadto dobierze zestaw ćwiczeń, których celem będzie rozluźnianie nadmiernego napięcia mięśni a także wzmocnienie osłabionych struktur. Osteopata/ fizjoterapeuta pokaże Ci również pozycje przeciwbólowe a także nauczy jak wykonywać codzienne czynności w sposób bezpieczny i komfortowy.

Ból pleców w trakcie ciąży dotyczy Ciebie? A może masz inne dokuczliwe objawy jak np. drętwienia rąk, nudności, zgada?
 
Jeśli tak, to zapraszamy Cię do Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med gdzie czeka na Ciebie doświadczony zespół osteopatów i fizjoterapeutów. Rezerwacja wizyt odbywa się pod numerem 506-459-870

 

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med ul. Romera 10/B2

* rehabilitacja * osteopatia * fizjoterapia uroginekologiczna* fizjoterapia dzieci i niemowląt* ortopedia * terapia Orthokine* ortopedia dziecięca * dietetyka * fizykoterapia * diagnostyka USG * fala uderzeniowa * masaż pneumatyczny BOA MAX *

Zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-87