Rozwój zdrowego dziecka jest złożonym procesem, w którym w sposób harmonijny pojawiają się określone umiejętności. Rozwój motoryczny i psychiczny są ze sobą ściśle powiązane i wzajemnie na siebie wpływają. Diagnoza musi zatem wiec charakter wielowymiarowy i uwzględniać ocenę dziecko równocześnie we wszystkich strefach. Należy wziąć pod uwagę fakt, że diagnoza dziecka kształtuje się stopniowo wg tempa dojrzewania OUN, dlatego musi być regularnie powtarzana. Odbiegające od normy objawy obserwowane w najmłodszych dzieci mogą być pierwszym sygnałem poważnych zaburzeń. Dlatego też tak ważną role odgrywa umiejętna ich interpretacja i właściwie zaplanowane postępowanie terapeutyczne.
Zaburzenia rozwoju motorycznego:
Zaburzenia tej strefy należy rozpatrywać pod względem ilościowym jak i jakościowym. Najczęściej występujące sygnały alarmowego nieprawidłowego rozwoju motorycznego to:
- Niepoprawna kontrola głowy
Może wynikać z obniżonego napięcia mięśniowego w osi głowa-tułów oraz niewłaściwego rozwoju czynności mięśni zginaczy głowy i szyi. Stałe asymetryczne ustawienie głowy jest zawsze nieprawidłowego- nawet w pierwszych tygodniach życia, kiedy asymetria jest fizjologiczna, dziecko musi umieć spontanicznie odwracać głowę w obie strony. Ograniczenia czynnego i biernego zakresu ruchu szyi jest często wynikiem kręczu mięśniowego. Należy mieć na uwadze fakt, że asymetria może występować od okresu płodowego lub być wynikiem błędów pielęgnacyjnych po porodzie. Asymetria głowy u dzieci z zaburzeniami neurologicznymi może wynikać z wpływu przetrwałego odruchu tonicznego szyjnego asymetrycznego.
- Nieprawidłowa kontrola obręczy barkowej i kończyn górnych
- Nieprawidłowa kontrola tułowia, obręczy biodrowej i kończyn dolnych
Przyczyny powstawania asymetrii głowy
Oczywiście w pierwszych dniach życia dziecka główka wyrównuje się, jednak niekiedy proces remodelowania główki zostaje zatrzymany.
Dlaczego tak się dzieje u niektórych dzieci? Przyczyn może być wiele. Jako przykład może posłużyć utrudniony, przedłużający się poród, podczas którego zaszła konieczność użycia kleszczy lub pompy próżniowej. Nie bez znaczenia pozostaje także nieodpowiednia ilość wód płodowych oraz rozmiar samego dziecka. Niezależnie od przyczyny jeśli zauważyłaś u swojej pociechy asymetrię/ zniekształcenie główki nie zwlekaj i zgłoś się po poradę do specjalisty fizjoterapeuty dziecięcego. Pamiętaj, że zaniedbania na tym etapie mogą prowadzić do wielu zmian w sferze fizycznej i fizjologicznej dziecka.
Konsekwencje asymetrii głowy
Konsekwencją braku utrzymywania głowy w symetrii jest przede wszystkim brak rozwoju symetrycznej pracy kończyn górnych a także niewłaściwy rozwój umiejętności wodzenia wzrokiem. Pozycja dziecka na plecach jest niestabilna co utrudnia wyciąganie rączek i poznawanie własnego ciała. Niedostateczną kontrole głowy dziecko może kompensować niewłaściwym ustawieniem barków co generuje niepoprawny rozwój obręczy barkowej
Asymetria główki u niemowlaka- rehabilitacja
Pierwsze objawy asymetrii najczęściej zauważają sami rodzice. W zależności od przyczyny asymetrii lekarz może skierować dziecko do lekarza ortopedy, chirurga, neurologa lub do fizjoterapeuty dziecięcego.
Rehabilitacja główki prowadzona jest przez fizjoterapeutę dziecięcego, osteopatę i ma na celu skorygowanie ułożenia głowy, całego ciała a także niwelowanie opóźnień na poziomie rozwoju psycho-ruchowego. Ważną rolę w procesie rehabilitacji odgrywa terapia metoda NDT Bobath.
Rehabilitacja niemowląt z asymetria głowy w Warszawie
W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med zajmujemy się kompleksową rehabilitacją dzieci już od momentu narodzi aż do momentu wejścia w dorosłe życie. Rehabilitację dzieci i niemowląt prowadzimy w oparciu o nowoczesne, uznawane na całym świecie- a co najważniejsze bezpieczne metody fizjoterapii: osteopatię, metodę Bobath, integrację sensoryczną Nasi specjaliści są absolwentami licznych szkoleń i kursów poświęconych rehabilitacji dzieci i niemowląt.
Rehabilitacja niemowląt cena
Aktualny cennik znajdziesz w zakładce “Cennik“. Zapytaj nas o pakiety promocyjne..