Zgaga- rola osteopaty w terapii problemów trzewnych

Zgaga- rola osteopaty w terapii problemów trzewnych

Dzisiejszy wpis postanowiliśmy poświęcić dolegliwościom trzewnym, z którymi boryka się wiele osób. Skupimy się na zgadze. Przedstawimy przyczyny jej występowania, sposoby radzenia sobie z dyskomfortem, a także wyjaśnimy na czym polega rola osteopaty i medycyny osteopatycznej w terapii dysfunkcji trzewnych.

Zgagą określamy pieczenie w przełyku oraz w okolicy mostka, wywołane refluksem żołądkowo-przełykowym (proces cofania się soków żołądkowych do przełyku).

Przyczyny występowania zgagi

Przyczyny zgagi mogą być różne. Do głównych przyczyn należy choroba refluksowa, polegająca na cofaniu się pokarmu do przełyku.

Zwieracz przełyku, który działa prawidłowo rozkurcza się umożliwiając ujście pokarmu z przełyku do żołądka, po czym kurczy się, uniemożliwiając cofanie się treści żołądkowej.

Nieprawidłowo działający zwieracz, który rozkurcza się, a następnie nie wraca do poprzedniej, skurczonej formy skutkuje cofaniem się treści pokarmowych do przełyku, co powoduje zgagę.

 

Jakie są inne przyczyny nieprawidłowego funkcjonowania zwieracza przełyku?

Wśród głównych czynników, mogących negatywnie wpływać na rolę zwieracza wymienia się brak aktywnego trybu życia, nadwagę i otyłość, niewłaściwą dietę. Kolejną przyczyną są również nadmierne napięcia w obrębie organów wewnętrznych o czym piszemy w dalszej części tekstu.

 

Objawy zgagi

 

Zgaga charakteryzuje się uczuciem palenia w klatce piersiowej oraz przełyku, jednak najczęściej bolesna okolica znajduję się na poziomie mostka promieniując do gardła.

Tkliwość pojawia się zaraz po spożyciu posiłku, w czasie schylania się bądź w pozycji leżącej.

 

Zgaga u kobiet w ciąży

Zgaga jest częstą dolegliwością występującą w trakcie ciąży. W pierwszym trymestrze powodem zgagi jest to, że kobiecy organizm produkuje w tym czasie dużo progesteronu oraz estrogenów (są to hormony żeńskie), które wpływają na poluźnianie się zwieracza przełyku, co powoduje cofanie się treści pokarmowej do przełyku.

W kolejnych trymestrach ciąży występowanie zgagi wiąże się ze zwiększeniem się macicy, która naciska na żołądek przez co popycha treści pokarmowe w stronę przełyku.

Sposoby na zgagę

 • zaprzestanie palenia wyrobów tytoniowych
 • ograniczenie spożywania alkoholu
 • dbanie o zdrową i zbilansowaną dietę
 • utrzymywanie prawidłowej masy ciała
 • aktywny tryb życia
 • zminimalizowanie stresu

Ponadto aby zniwelować ryzyko pojawienia zgagi zaleca się:

 • nieprzejadanie się
 • wyrobienie nawyku przyjmowania mniej obfitych posiłków, za to dostarczanych częściej (pięć razy dziennie)
 • przyjmowanie pokarmu w pozycji wyprostowanej
 • dokładnie przeżuwać pokarm przed połknięciem
 • unikać napojów gazowanych
 • często przyjmować płyny takie jak woda, herbaty ziołowe
 • ulgę może przynieść leżenie w pozycji z uniesioną głową (najlepiej unieść zagłówek łóżka o ok. 20cm)
 • ograniczenie schylania się

UWAGA

Jeżeli objawy zgagi pojawiają się raz, lub dwa razy w tygodniu należy skonsultować się z lekarzem. Nieleczona zgaga może prowadzić do powikłań takich jak przełyk Barretta (choroba błony śluzowej przełyku) lub do wystąpienia raka przełyku.

Rola osteopaty w terapii funkcjonalnych zaburzeń trawienia

Powyżej przedstawiliśmy sprawdzone sposoby, które pacjenci borykający się z problemem zgagi powinni podjąć. Należy jednak mieć na uwadze, że dopóki nasze organy wewnętrzne pozostają w nadmiernym napięci, dopóty wyżej wymienione metody będą w najlepszym wypadku przynosiły chwilową ulgę. Co zatem powinniśmy zrobić?Wskazana w tym miejscu jest wizyta u osteopaty, który zaproponuje pacjentowi terapię wisceralną (terapię trzewną). Osteopata poprzez zastosowanie odpowiednich technik terapii manualnej przywróci odpowiednie napięcie organów wewnętrznych tj. Przełyk, żołądek, dwunastnica jak również połączeń z innymi narządami.

Organy wewnętrzne będące w nadmiernym napięciu nie są w stanie właściwie wykonywać swojej pracy, co manifestuje się m.in. refluksem, zgagą czy dolegliwościami bólowymi.

osteopatia dzieci warszawa
Osteopatia wisceralna pozwala przywrócić odpowiednie napięcie w obrębie organów wewnętrznych

Kiedy jeszcze wskazana jest wizyta u osteopaty na terapię wisceralną?

 

Wizyta u osteopaty zalecana jest w przypadku gdy cierpisz m.in. z powodu:

 • Nawracających bólów brzucha o różnej przyczynie
 • Wzdęć, zaparć, nawracających biegunek
 • Szeroko pojętych problemów z trawieniem
 • Kolki (również u niemowląt
 • Problemów z niewydolną wątroba.

Ponadto terapia osteopatyczne wskazana jest również przy stanach po usunięciu woreczka żółciowego oraz problemów z oddychaniem.

Osteopatia trzewna- cena wizyty

Pierwsza wizyta u osteopaty (fizjoterapeuty) kosztuje 160 zł. Czas trwania ok 45 min.

Fizjoterapia trzewna dzieci i niemowląt: pierwsza wizyta: 160 zł.

Starosłowiański Masaż Brzucha ( 60 minut) – 190 zł.

Zapytaj nas o pakiety promocyjne

 

Osteopatia wisceralna w Warszawie- gdzie szukać pomocy?

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med oferuje Państwu kompleksową rehabilitację i konsultacje specjalistyczne. W naszej ofercie znajdziecie Państwo również terapię wisceralną, starosłowiański masaż brzucha, osteopatię dla kobiet w ciąży i po porodzie. Ponadto oferujemy również rehabilitację niemowląt i dzieci, wskazaną m.in. w przypadku dokuczliwych kolek.

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med. mieści się przy ul. Romera 10 (Warszawa Ursynów). Jesteśmy czynni od poniedziałku do piątku od 8.0-20.00. Rezerwacji wizyt możecie dokonywać pod numerem 506-459-870

 

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med ul. Romera 10/B2

* rehabilitacja * osteopatia * fizjoterapia uroginekologiczna* fizjoterapia dzieci i niemowląt* ortopedia * terapia Orthokine* ortopedia dziecięca * dietetyka * fizykoterapia * diagnostyka USG * fala uderzeniowa * masaż pneumatyczny BOA MAX *

Zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-87