Zastój mleka w piersiach

Zastój mleka w piersiach

Z zastojem mleka w piersiach mamy do czynienia wówczas kiedy piersi są nabrzmiałe, obolałe, twarde i wyjątkowo tkliwe. Niektóre kobiety odczuwają zwiększoną ciepłotę ciała w obrębie chorej piersi, niejednokrotnie nawet zwiększoną temperaturę całego ciała. Ponadto kobiety borykające się z zastojem mleka w piersiach skarżą się na gorsze samopoczucie. Pierwsze problemy laktacyjne mogą pojawić się już w kilka dni po porodzie. Na początku manifestują się jako nieznaczna, zazwyczaj kilkudniowa tkliwość piersi. W kolejnym etapie może dojść nawet do zaprzestania karmienia. Problemu zastoju pokarmu w piersiach nie należy bagatelizować i od razu skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który może uchronić Cię przed dalszymi, przykrymi konsekwencjami nieprawidłowości.

Kilka słów na temat laktacji

Proces wytwarzania pokarmu regulowany jest na zasadzie dwóch odruchów nerwowo-hormonalnych: prolaktynowego i oksytocynowego. Ssanie piersi przez niemowlę powoduje pobudzenie zakończeń nerwowych nerwów czuciowych, które znajdują się w skórze brodawki. Te bodźce kierowane sa do płata przysadki mózgowej, gdzie uwalniana jest prolaktyna. Pobudza ona pęcherzyki mleczne w celu wytworzenia pokarmu. Na zasadzie drżenia brodawki działa także odruch oksytocynowy. Pobudzone zostają zakończenia nerwowe znajdujące się w skórze otoczki i brodawki. Mechanizm działania jest podobny jak w przykładzie powyżej- bodziec dociera di przysadki mózgowej, tam uwalniana jest oksytocyna. Jej rolą jest skurcz mięśni wokół przewodów i pęcherzyka co wpływa na wydostawanie się pokarmu.

 

Jakie czynniki mogą powodować zastój pokarmu?

Najczęstszą przyczyną zastoju pokarmu w piersiach jest zwiększająca się sekrecja mleka i przekrwienie piersi, do którego dochodzi w 2-6.dobie po porodzie.

Jako podłoże problemu wskazuje się także niedostateczne udrożnienie przewodów wyprowadzających, które prowadzą do akumulacji pokarmu lub zachwiania równowagi pomiędzy produkcją mleka a zapotrzebowaniem noworodka na pokarm.

Warto zwrócić także uwagę na sytuację, w której niemowlak nie radzi sobie z odpowiednim chwytem piersi i nie opróżnia jej w pełni. Wśród innych przyczyn występowania zastoju w piersiach wyróżniamy przemęczenie, stres, niewłaściwą bieliznę oraz uraz piersi.

Należy także wspomnieć o sytuacji odstawienia maluszka od piersi. Zastój mleka w piersi może wystąpić kiedy mama decyduje się na zakończenie karmienia we wczesnym połogu lub robi to bez uprzedniego przygotowania.

Zastój mleka w piersi objawy

Sytuacja zastoju pokarmu w piersi może przydarzyć się każdej kobiecie. Poniżej przedstawiamy najczęstsze objawy:

  • obrzmiałe, przepełnione piersi;
  • bolesność piersi, wzmożona tkliwość;
  • chora pierś może być cieplejsza, niejednokrotnie obserwuje się podwyższoną temperaturę ciała
  • pogorszenie samopoczucia
  • wyczuwalne guzki, zgrubienia

Co zrobić w sytuacji kiedy pojawi się zastój pokarmu?

Jeśli doświadczyłaś opisanych wyżej dolegliwości to znaczy, że najprawdopodobniej wystąpił u Ciebie zastój pokarmu. Należy zatem jak najszybciej uporać się z tą przykrą dolegliwością, jednocześnie zachowując spokój. Wskazana jest tutaj wizyta u fizjoterapeuty i wdrożenie odpowiedniej procedury rehabilitacyjnej, mającej na celu uśmierzenie bólu. Ponadto odpowiednia rehabilitacja wpływa na zlikwidowanie uczucia obrzmienia i twardości a także likwiduje problem z zastojem. Oprócz terapii manualnej, fizjoterapeutka może zastosować specjalne oklejanie elastycznymi tape-ami

Co istotne, fizjoterapeutka na wizycie poinstruuje Cię w jaki sposób możesz prowadzić bezpieczny automasaż tak aby nie dopuścić do powstawania tego typu problemów.

 

Zastój pokarmu w piersi- gdzie szukać pomocy?

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo Med oferuje rehabilitacją i osteopatię a także porady lekarzy specjalistów z dziedziny ortopedii i traumatologii.

Zajmujemy się kompleksową rehabilitacją kobiet oraz fizjoterapią okołoporodową. Pomagamy m.in. w przypadku zastoju mleka w piersi, problemów związanych z układem płciowym i moczowym np. przy nietrzymaniu moczu. POnadto nasza fizjoterapeutka uroginekologiczna pomoże Ci w problemach wypadaniu narządów, bolesnym współżyciu i wielu innych problemach.

Zadzwoń i umów wizytę- telefon 506-459-870.

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med ul. Romera 10/B2

* rehabilitacja * osteopatia * fizjoterapia uroginekologiczna* fizjoterapia dzieci i niemowląt* ortopedia * terapia Orthokine* ortopedia dziecięca * dietetyka * fizykoterapia * diagnostyka USG * fala uderzeniowa * masaż pneumatyczny BOA MAX *