Uszkodzenie nerwu czuciowego podczas ekstrakcji zęba
Każdy zabieg chirurgiczny, a do takich bez watpienia należy usunięcie zęba obarczony jest ryzykiem komplikacji. Jedną z nich jest możliwość możliwość uszkodzenia nerwu czuciowego . Najczęściej dochodzi do tego podczas ekstrakcji zębów dolnych, zwłaszcza ósemek. Przeważnie uszkodzenia dotyczą nerwu językowego i zębodołowego dolnego, które zaliczamy do nerwów czuciowych. Nerw językowy zaopatruje trzon i koniec języka oraz brodawki grzybowate odpowiadające za wrażenia smakowego. Jeśli chodzi o nerw zębodołowy dolny zaopatruje miazgę zębów żuchwy, błonę śluzową po zewnętrznej stronie wyrostka zębodołowego, a poprzez nerw bródkowy – skórę i błonę śluzową wargi dolnej oraz skórę okolicy bródkowej.
Dolegliwości związane z uszkodzeniem nerwu czuciowego po wyrwaniu zęba
W zależności od stopnia uszkodzenia nerwu, pacjent odczuwa różne dolegliwości.
Zaburzenia smaku oraz niewrażliwość czuciowa języka towarzyszą uszkodzeniom nerwu językowego. Uszkodzenie nerwu zębodołowego dolnego z kolei manifestuje się jako zaburzenia czucia w obszarze dolnej wargi.
Niejednokrotnie pacjenci z uszkodzonym nerwem czuciowym zgłaszają odczucie mrowienia, lub pieczenia.
Uszkodzenie nerwu czuciowego po wyrwaniu zęba- leczenie
Jeśli zaobserwowałaś/eś u siebie podobne objawy po wyrwaniu zęba (lub innym zabiegu w obrębie twarzy) zalecamy aby skonsultować je z lekarzem dentystą, który zaleci odpowiednie postępowanie i ewentualnie zasugeruje odpowiednie witaminy.
W przypadku braku przeciwwskazań warto skorzystać z laseroterapii, laserem wysokoenergetycznym HIL. Seria zabiegów pozwoli przyspieszyć powrót do zdrowia.
Laser wysokoenergetyczny HIl w Warszawie, gdzie wykonać zabieg?
W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo Med. oferujemy Państwu kompleksową rehabilitację i konsultacje specjalistyczne. Mamy w naszej ofercie również zabiegi z zakresu fizykoterapii, w tym laser wysokoenergetyczny HIL.
Rezerwacja wizyt odbywa się pod numerem 506-459-870