USG tarczycy

W jakim celu wykonuje się badanie USG tarczycy?

 

USG tarczycy pozwala stwierdzić stopień powiększenia tarczy, obecność guzków i innych zmian w tym gruczole. Powodem nieprawidłowości może być niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy oraz choroba Hashimoto. Co istotne, badanie USG  pozwala także zobrazować także otaczające ją narządy.

Badanie USG tarczycy pozwala na ocenę nie tylko wielkości tarczycy ale także struktury. Podczas badania lekarz może także ustalić ogniska zmian w miąższu. Należy pamiętać, że zmiany te mogę przybierać formę guzków, ale nie tylko. Mogą to być bowiem także  zwapnienia, cysty czy torbiele.  Badanie USG z elastografią tarczycy pozwala określić czy mamy do czynienia z twardym czy z miękkim guzkiem. Więcej na temat badania a także szczegółowych wskazań znajdziecie w naszym poprzednim wpisie.


Przebieg badania

 

Badanie tarczycy przy pomocy USG przebiega szybko (trwa nie więcej niż 10 minut), bezinwazyjnie i bezboleśnie. Tarczyca znajduję się z przodu, w dolnej części szyi, dlatego aby umożliwić nałożenie specjalnego żelu do USG i aby przeprowadzić badanie, pacjent może zostać poproszony o zdjęcie biżuterii, lub górnej części garderoby, jeśli uniemożliwia dostęp do tej okolicy.
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, ale warto zabrać ze sobą wyniki badań poziomu hormonów tarczycy i TSH.

Czym jest tarczyca?



Tarczyca to niewielki, nieparzysty gruczoł dokrewny (tzn.wydzielania wewnętrznego) bardzo istotny dla pracy naszego organizmu. Rolą gruczołów dokrewnych jest wydzielanie hormonów i kontrolowanie ich pracy w prawie wszystkich komórkach. Tarczyca jest jednym z głównych hormonów dokrewnych, dlatego tak bardzo ważne jest, aby jej działania przebiegały prawidłowo. Tarczyca u człowieka znajduję się z przodu, w dolnej części szyi. Zbudowana jest z dwóch płatów połączonych ze sobą wąską cieśnią, przez co kształtem przypomina motyla. Zdarza się, że występuje jeszcze jeden, trzeci płat zwany piramidowym.

Rola tarczycy w organizmie

 

Zadaniem tarczycy jest wydzielanie hormonów trójjodotyroniny (T3), które mają wpływ na funkcjonowanie układu rozrodczego, układu pokarmowego, układu nerwowego, układu krążenia, metabolizmu tłuszczów, węglowadanów i białek oraz tyroksyny (T4), która bierze udział w różnych przemianach metabolicznych, a jej niedobór powoduje niedoczynność tarczycy oraz zmniejszenie poziomu przemiany materii. Dodatkowo tyroksyna pobudza utlenianie w komórkach, reguluje laktację oraz pośrednio reguluje płodność. Tyreotropina (TSH), bezpośrednio oddziałowuje i stymuluje pracę tarczycy do produkcji T3 i T4 i jest wydzielana przez przysadkę mózgową.
Prawidłowe działanie tarczycy zależy od odpowiedniego poziomu jodu oraz TSH. Medyczne określenie prawidłowego stężenienia hormonów tarczycy i TSH nazywane jest eutyreozą.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy spowodowana jest zbyt małą produkcją hormonów, w stosunku do potrzeb organizmu, często toważyszą je takie objawy jak:

  • zmęczenie
  • depresja
  • wzrost wagi
  • zaparcia
  • sucha skóra i włosy

 

Zdarza się, że niedoczynność tarczycy przebiega bezobjawowo. Dzieje się tak, gdy mamy do czynienia z łagodną niedoczynnością tarczycy, która może nie dawać żadnych niepokojących sygnałów. Jeśli problem nie zostanie zdiagnozowany i nie rozpocznie się odpowiedniego leczenie tarczyca może rozwijać się dalej, czego skutkiem mogą być choroby serca czy niepłodność.

 

Przyczyny niedoczynności tarczycy

Do jednych z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy zalicza się chorobę Hashimoto, czyli przewlekłe zapalenie tarczycy, które wywołane jest atakiem własnych komórek odpornościowych. Stan zapalny powoli uszkadza tarczycę, przez co ta powoli zmniejsza ilość produkowanych hormonów.

Do innych przyczyn zalicza się:
– operacje całkowitego lub częściowego usunięcia tarczycy
– niedobór jodu
– niedoczynność uwarunkowana genetycznie

 

Nadczynność tarczycy

Przyczyną problemu jest zbyt dużym wydzielaniem hormonów. Nadczynność tarczycy często objawia się zaburzeniami miesiączkowania, spadkiem masy ciała, wzmożoną potliwością, bezsennością, częstym uczuciem gorąca. Mogą też występować biegunki, nerwowość oraz drżenie rąk.

Jakie są przyczyny nadczynności tarczycy?

Wśród przyczyn wyróżnia się między innymi:
– chorobę Gravesa i Basedowa (choroba ta charakteryzuje się tym, że własne przeciwciała działają pobudzająco na tarczycę, przez co wydziela więcej hormonów)

  • guzki tarczycy
  • silny stres
  • ciąża
  • zaburzenia pracy hormonów
  • ostre lub przewlekłe choroby zakaźne
  • zaczerwienienia w okolicach twarzy i szyi

 

USG tarczycy- cena

Badanie kosztuje 130 zł.

USG tarczycy w Warszawie- gdzie wykonać badanie?

USG tarczycy możecie wykonać Państwo w Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med. Badanie przeprowadza lek. Marek Tomaszewski. W celu umówienia wizyty na badanie zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870.

badanie USG tarczycy

Przebieg badania USG tarczycy

 

 .