USG stawów biodrowych (dzieci)

Dysplazja stawów biodrowych

Dysplazja to wrodzona anomalia w stawie biodrowym.  Anatomicznie staw biodrowy jest stawem kulistym Jeśli funkcjonuje prawidłowo zaokrąglona głowa kości udowej spoczywa w panewce kości biodrowej.  W łagodnych postaciach dysplazji głowa kości udowej delikatni się porusza w panewce do przodu i do tyłu powodując niestabilność. W bardziej zaawansowanych  stadiach głowa kości udowej może znaleźć się całkowicie poza panewką.  W wielu jednak przypadkach można ją tam ponownie wprowadzić. Najpoważniejszy stan zachodzi kiedy głowa kości udowej nie sięga nawet do panewki kości udowej, czyli miejsca, w którym powinnna być stabilnie osadzona.

Im wcześniejsze wykrycie niestabilności stawu biodrowego tym krótsze i łatwiejsze leczenie. Odpowiednio dobrane postępowanie ortopedyczne pozwala uniknąć wielu problemów w życiu późniejszym. Początkowo dysplazja stawu biodrowego nie daje objawów bólowych. Należy jednak pamiętać, że nieleczona prowadzi do upośledzenia funkcji stawu biodrowego. Dzieci z nieleczoną dysplazją mają nogi o nierównej długości, co z kolei prowadzi do wykształcenia się niewłaściwego wzorca chodu, bólów w biodrze oraz obniżenia zdolności ruchowych.  Wczesne wykrycie wady i szybkie rozpoczęcie właściwego leczenia daje perspektywę wyleczenia wady prawie we wszystkich przypadkach.

asymetria rehabilitacja warszawa

Czynniki wpływające na powstawania rozwojowych dysplazji stawu biodrowego (okres wewnątrzmaciczny)

  • czynniki mechaniczne: położenie miednicowe, duża masa dziecka, małowodzie, pierwsza ciąża, ułożenie płodu plecanie do lewego boku matki;
  • czynniki hormonalne;
  • czynniki genetyczne

Badania USG stawów biodrowych

USG bioderek dziecka jest kluczowym badaniem, które pomaga w wykrywaniu nieprawidłowości w rozwoju stawu biodrowego.  Zaleca się aby pierwsza wizyta odbyła się w okresie pomiędzy 4-6 tygodniem życia dziecka. W określonych przypadkach, gdy zachodzi podejrzenie dysplazji biodrowej  lekarz ortopeda może zalecić wykonanie badania już w 2-3 tygodniu. W późniejszym etapie badanie wykonywane jest w formie kontrolnej.

W jakim celu wykonujemy badanie USG stawów biodrowych?

USG stawów biodrowych u niemowląt umożliwia ocenę wyglądu panewki, głowy kości udowej a także ich wzajemnego położenia względem siebie. Pozwala to także  na wykluczenie potencjalnego zwichnięcia lub podwichnięcia stawu.

Badanie USG bioderek jest badaniem bezinwazyjnym i bezbolesnym dla dziecka. Nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań.

 

USG stawów biodrowych ursynów

USG stawów biodrowych cena

Sprawdź zakładkę Cennik, aby poznać aktualne koszty,

USG stawów biodrowych w Warszawie- gdzie wykonać badanie?

USG bioderek  możecie wykonać Państwo w Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med. Badanie przeprowadza doktor Wojciech Żakiewicz ortopeda i traumatolog, chirurg. W celu umówienia wizyty na badanie zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870..