USG kresy białej

Co to jest kresa biała?

Kresa biała  (linea alba) to splot kolagenowych włókien rozcięgien mięśni skośnych i poprzecznych brzuch ,które leżą od wyrostka mieczykowatego do spojenia łonowego. Pod koniec ciąży kresa przybiera charakterystyczną ciemna barwę. W trakcie ciąży (ale nie tylko) może dojść do jej poszerzenia. Jeśli wspomniana przestrzeń jest powyżej 2-2,5 cm, wówczas mamy do czynienia z  rozstępem mięśni prostych brzucha. Z kolei uszkodzenie kresy białej może prowadzić do groźnej dla zdrowia przepukliny.

Należy pamiętać,ze kresa biała występuje u wszystkich ludzi, jednak nie u każdego jest ona widoczna. bardzo często uwidacznia się u kobiet w ciąży.

 

Dlaczego podczas ciąży dochodzi do powstawania kresy białej?

W czasie ciąży macica kobiety rozrasta się co prowadzi do rozciągania mięśni ściany brzucha. Nie bez znaczenia pozostają także zachodzące w organizmie zmiany hormonalne. Często dochodzi do zmiany kształtu uwypuklenia w linii pośrodkowej brzucha, która wynika z rozejścia mięśni prostych brzucha. Za ciemny kolor kresy białej w ciąży odpowiada zwiększenie się poziomu melanotropinu, która powoduje zwiększenie poziomy melaniny, odpowiadającej za pigmentację skóry i włosów

 

Co sprzyja rozejściu mięśni prostych brzucha?

Wśród czynników predysponujących należy wymienić m.in..:

– wiek matki ( po 35 roku życia)
– mnogie ciąże
– wysoka waga urodzeniowa dziecka
– liczne ciąże
– ponadto nie bez znaczenia jest ułożenie dziecka, w którym dochodzi do silnego uwypuklenia brzucha.

Problem rozstępu mięśni prostych brzucha dotyczy także szczupłych, wiotkich kobiet, które rodzą dzieci w wysoką wagą urodzeniową.  Należy mieć także na względzie, że rozejściu mięśni prostych brzucha sprzyjają nasilone ćwiczenia brzucha wykonywane po I trymestrze ciąży.

Kompleksowa opieka okołoporodowa,
Osteopatia i fizjoterapia okołoporodowa

USG mięśni prostych brzucha (kresy białej) po porodzie

Diagnostyka i rehabilitacja rozejścia mięśni prostych brzucha z wykorzystaniem USG polega na przeprowadzeniu badania ultrasonograficznego, które oceni stopień rozległości problemu. Ponadto zobrazuje czy wszystkie mięśnie wewnętrzne pracują prawidłowo. BAdanie USG kresy białej jest niezwykle istotne ponieważ na jego podstawie możliwe jest wdrożenie najoptymalniejszej terapii.

 

Masaż Kobido Up- jaki jest koszt zabiegu?

Aktualny cennik jak również dostępne pakiety promocyjne można znaleźć na naszej stronie w zakładce cennik.