Skutki długotrwałej pracy przy komputerze, ćwiczenia

Bóle pleców/ kręgosłupa, odcinka szyjnego, lędźwi- Rehabilitacja

Coraz więcej czasu spędzamy przy komputerze zarówno w pracy jak i w domu. I choć praca przy szklanym monitorze nie wymaga od nas wysiłku fizycznego ( np. podnoszenia ciężarów, przenoszenia przedmiotów itp.) to jest przyczyną wielu dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego. Podczas pracy przy komputerze mamy do czynienia z wysiłkiem statycznym,w którym mięśnie ulegają skurczeniom oraz długotrwale utrzymywane są w stanie napięcia. W konsekwencji dochodzi do ich ucisku na naczynia krwionośne I nerwy obwodowe. Proces ten z kolei powoduje zmniejszenie dopływu krwi do napiętych mięśni oraz ich odzywienie I utlenowienie.

Jak się okazuje ponad połowa stanowisk komputerowych nie spełnia wymogów bezpieczeństwa. Najczęściej mamy do czynienia z nadmiernym zagęszczeniem komputerów w pomieszczeniu oraz ich nieprawidłowym ustawieniu, ale nie tylko. Powszechnie wystepującym błędem jest niedostosowanie wysokości biurka oraz krzesła. Nie bez znaczenia sa tutaj także złe nawyki osób pracujących przy biurku, do których należy m.in. brak, choćby krótkich przerw w trakcie pracy.

Jakie są skutki długotrwałej pracy przy komputerze?

Przede wszystkim dochodzi do statycznego obciążania mięśni stabilizujących kręgosłup w pozycji siedzące, mięśni barków i rąk (obsługiwanie klawiatury), mięśni karku (utrzymywanie głowy). Ponadto w wyniku długotrwałej pracy w wymuszonej pozycji dochodzi także do zwiększenia nacisku i zniekształcenia znajdujących się w niej dysków międzykręgowych.

W rezultacie pod koniec dnia czujemy się zmęczeni, bola nas plecy, nadgarski, doświadczamy bólu karku, a palce dłoni doświadczają nieprzyjemnego drętwienia. Praca przy komputerze nie pozostaje obojet na także na nasze oczy. W wyniku długotrwałej pracy przy monitorze odczuwamy pieczenie i suchość oka.

Przykładem dolegliwości, z która borykają się osoby spędzające na co dzień wiele czasu z komputerem jest łokieć tenisisty, czyli zapalenie nadłykcia.

Łokieć tenisisty spowodowany jest wykonywaniem specyficznych ruchów, podczas których dochodzi do długotrwałego przeciążenia ręki. W rezultacie dochodzi do napięcia mięsni oraz powstawania mikrourazów przyczepu oraz ścięgien, co znacznie osłabia strukturę włókien kolagenowych.

Co możemy zrobić, aby zapobiegać dolegliwościom związanym z długotrwałą pracą przy komputerze?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na właściwe ustawienie krzesła, taka by siedzieć w pozycji wyprostowanej, delikatnie odchylonej do tyłu. Stopy powinny opierać się na podłożu, zaś plecy powinny być podparte. Należy również zwrócić na odległość od monitora- optymalny dystans powinien wynosić długość wyciągniętej ręki. Prezciążeniom kręgosłupa szyjnego możesz zapobiec ustawiając monitor tak, aby jego górna krawędź była na linii wzroku. Zadbaj rówież o właściwe ustawienie monitora oraz klawiatury, taka byś nie musiał/a pracować w wymuszonej, skręconej pozycji. Pamiętaj, monitor powinien stać bokiem do okna. Każde inne ustawienie sprawiają, że światło słoneczne oślepia pracującego, utrudniając tym samym pracę i niekorzystnie wpływając na wzrok.

Jeśli chodzi o dłonie dopilnuj aby klawiatura leżało płasko na blacie. Ważne jest to, aby unikać napięć mięśni poprzez unoszenie dłoni do góry. Dodatkowo zwróć uwagę na ułożenie przedramienia na blacie całą powierzchnią z wyłączeniem łokcia. Chodzi o to aby unikać ucisku na nerw łokciowy. Podczas pracy stosuj krótkie ćwiczenia np. „ wykręcanie żarówek” czy naprzemienne zginanie i prostowanie nadgarstka podczas gdy łokieć pozostaje wyprostowany. Kolejnym powszechnym błędem jest siedzenie z nogami założonymi jedna na drugą. Bezapelacyjnie nalezy wyeliminoać ten nawyk, bowiem pod kolanami znajdują się dwie tętnice, których nacisk wywołuje problemy z krążeniem (np. żylaki).

Ważne jest aby w trakcie pracy robić sobie, nawet krótkie przerwy. Poleca się, aby w ich trakcie wykonywać proste ćwiczenia odciążające ciało. Przykładem takiej gimastyki może być unoszenie bioder na krześle, dzięki czemu wzmacniamy mięśnie przykręgosłupowie, pośladki, grzbiet, ręce oraz nogi oraz przeciwdziała dyskopatii. Nagatywny wpływ pozycji siedzącej na dyski możesz zredukowac prostym ćwiczeniem- stosując przeprosty. W trakcie pracy wykonaj równiez kilka razy przyciąganie głowy do barku.

Zapraszamy,

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med ul. Romera 10/B2

* rehabilitacja * osteopatia * fizjoterapia uroginekologiczna* fizjoterapia dzieci i niemowląt* ortopedia * terapia Orthokine* ortopedia dziecięca * dietetyka * fizykoterapia * diagnostyka USG * fala uderzeniowa * masaż pneumatyczny BOA MAX *

 .