Rekonstrukcja więzadła krzyżowego rehabilitacja

Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego- najczęstsze pytania

 

Uszkodzenie więzadeł krzyżowych staje się obecnie coraz powszechniejszym problemem, który najczęściej dotyczy osób aktywnych fizycznie- niezależnie od tego czy uprawiają sport zawodowo czy hobbystycznie.

Na szeroką skalę problemu wpływ ma wiele czynników. Najczęstszą przyczyną stanowi sam charakter podejmowanej aktywności sportowej. Do uszkodzeń więzadła krzyżowego najczęściej dochodzi podczas gry w piłkę nożna, koszykówkę, siatkówkę lub podczas jazdy na nartach. W trakcie wyżej wymienionych aktywności bardzo często dochodzi do gwałtownych zmian kierunku biegu, przyspieszeń oraz nagłych zahamowani.

Nie bez znaczenia pozostają również błędy treningowe: brak odpowiedniej rozgrzewki, przygotowania, niewłaściwa nawierzchnia oraz źle dobrane obuwie itp.

 

Na uszkodzenia najbardziej narażone są więzadła krzyżowe, zwłaszcza krzyżowe przednie (ACL), które stanowi aż 90% wszystkich uszkodzeń więzadeł. Uszkodzenie te powoduje dużą dysfunkcję stawu oraz jego niestabilność.

W przypadku zerwania więzadeł krzyżowych najczęściej stosowaną metodą leczenia jest operacyjna rekonstrukcja ( najczęściej artroskopowa).

Pacjenci, którzy doznali urazu więzadła krzyżowego bardzo często pytają o postępowanie pourazowe oraz jak wygląda sama rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła.

 

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

 

1. Kiedy należy rozpocząć rehabilitację po rekonstrukcji więzadła?

Najlepsze efekty przynosi rehabilitacja wdrożona od razu po operacji. Nie ma przeciwwskazań aby pierwsza faza rehabilitacji odbyła się jeszcze w szpitalu- po upływie 12 godzin od operacji. Po wyjściu ze szpitala rehabilitację możesz kontynuować w gabinecie fizjoterapeutycznym lub korzystając z rehabilitacji domowej.

 

2. Czy można rozpocząć rehabilitację w momencie jeśli operowane kolano boli?

Jak najbardziej można, a wręcz należy. Ani ból ani założone szwy nie są przeciwwskazaniem do rozpoczęcia rehabilitacji. Pamiętaj, że do podstawowych celów rehabilitacji należy m.in. opanowanie stanu zapalnego, uśmierzenie bólu, przywracanie zakresu ruchu w stawie, przywrócenie właściwych cech motorycznych, jak również ponowne opanowanie wzorców ruchowych.

 

3. Jak długo trwa rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła?

Na to pytanie niestety nie można wskazać jednoznacznej odpowiedzi. Nie ma jednego wspólnego schematu powstawania urazu, identycznego przebiegu operacji rekonstrukcji ani uniwersalnego programu rehabilitacji po rekonstrukcji. Każdy pacjent i każdy przypadek jest inny.

 

4. Jak wygląda program rehabilitacji po rekonstrukcji ACL?

Jak już zostało wspomniane powyżej nie istnieje jeden uniwersalny program rehabilitacji idealny dla wszystkich pacjentów. Niemniej jednak w rehabilitacji po rekonstrukcji więzadła krzyżowego z powodzeniem wykorzystuje się techniki osteopatyczne oraz terapię manualną. Należą do nich m.in. balansowanie więzadłowe BLT, rozluźnianie mięśniowo powięziowe, masaż funkcyjny, techniki energii mięśniowej MET, stretching, stosowanie tapingu terapeutycznego, ćwiczenia propriocepcji.

 

5. Czy można zginać kolano od razu po operacji?

Jak najbardziej jest to wskazane. Pracę nad pełnym wyprostem i zgięciem należy rozpocząć od pierwszej dobry po zabiegu rekonstrukcji. Należy jednak pamiętać, aby nie podejmować ćwiczeń bez konsultacji z fizjoterapeutą!

 

6. Po jakim czasie od operacji rekonstrukcji więzadła mogę wrócić do sportu?

Wszystko zależy od rodzaju dyscypliny sportowej oraz stopnia zaangażowania zawodnika (amatorsko, zawodowo). Najczęściej powrót do aktywności następuję między 10 a 14 tygodniem od zabiegu rekonstrukcji więzadła.

 

Rehabilitacja kolana w Warszawie- gdzie szukac pomocy

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo Med oferuje Państwu kompleksową rehabilitacja oraz porady ortopedów i chirurgów.

Adres: Romera 10 lok B2 Warszawa- Ursynów/ Rezerwacja wizyt: 506-459-980.

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med ul. Romera 10/B2

* rehabilitacja * osteopatia * fizjoterapia uroginekologiczna* fizjoterapia dzieci i niemowląt* ortopedia * terapia Orthokine* ortopedia dziecięca * dietetyka * fizykoterapia * diagnostyka USG * fala uderzeniowa * masaż pneumatyczny BOA MAX *

Zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-87

.