Rehabilitacja stomatologiczna (terapia stawów skroniowo żuchwowych)

Rehabilitacja stomatologiczna (terapia stawów skroniowo żuchwowych)

 

Zaburzenia w obrębie stawów skroniowo –żuchwowych wraz z towarzyszącymi im objawami to problem powszechny, z którym coraz więcej pacjentów zgłasza się do fizjoterapeutów.

Według światowych danych epidemiologicznych, częstotliwość występowania zaburzeń szacuje się na poziomie 60-80%. Problem częściej dotyczy kobiet.

Aparat ruchowy narządu żucia (układ stomatognatyczny) to skomplikowany system, który odpowiada za szereg funkcji i czynności: przeżuwanie, artykulację, połykanie, oddychanie oraz odczuwanie smaku.

Przyczyny zaburzeń w obrębie stawów skroniowo żuchwowych

Jest wiele czynników, które predysponują do powstawania dolegliwości ze strony układu stomatognatycznego. Zaliczamy do  nich m.in.:

  • mikrourazy, które powstają wskutek codziennych czynności takich jak ziewanie, śmianie się, jedzenie. Należy mieć na uwadze fakt, że zaburzenia równowagi mięśniowej mogą prowadzić do artroz stawów skroniowo- żuchwowych a także do degeneracji krążka stawowego
  • wady zgryzu, które powstają na skutek np. usunięcia żaba, innych zabiegów stomatologicznych, paradontozy, zgrzytania zębami
  • urazów powstałych w wyniku silnego uderzenia (np. w bok szczęki, podbródek) lub w przypadku np. urazu kominikacyjnego (whiplash)
  • bruksizm– chroniczne gryzienie i zgrzytanie zębami, którego najczęstszą przyczyną są wady gryzu, zabiegi stomatologiczne oraz stres
  • wady postawy- tak , dokładnie, wady ro postawy to nie tyko problem jakby się mogło wydawać który manifestuje się w kręgosłupie (np. bóle pleców) ale również wpływa na zaburzenia stawów skroniowo żuchwowych.
  • Stany zapalne, np. ZZSK.

Początki dolegliwości ze strony aparatu żucia są utajone i pacjent niejednokrotnie nie zdaje sobie sprawy z istniejącego problemu. Dopiero kiedy wystąpią specyficzne, trudne do zniesienia objawy zaczyna poszukiwać pomocy u lekarzy stomatologów i fizjoterapeutów.  Dolegliwości aparatu stomatognatycznego mogą przybierać różne formy i stopnie nasilenia.  Niemniej jednak każde z nich powodują pogorszenie komfortu i jakości życia pacjenta. Długotrwale utrzymujące się dolegliwości pogarszają stan psychiczny i  fizyczny pacjenta . W dalszej konsekwencji taki nieprawidłowy stan może prowadzić do zaburzenia funkcjonowania innych narządów. Należy mieć na uwadze, że dysfunkcje aparatu żucia mogą dotyczyć nie tylko samych stawów skroniowo –żuchwowych ale również struktur kostnych, mięśni, układu nerwowego. Dlatego też w rehabilitacji pacjenta istotne jest aby postrzegać problem całościowo a nie ograniczać się tylko do wybranego elementu.

fizjoterapia stomatologiczna
Rehabilitacja stomatologiczna jest wskazana w przypadku zaburzeń ze strony narządu żucia

Rehabilitacja stawów skroniowo żuchwowych ( fizjoterapia stomatologiczna)

W leczeniu dolegliwości ze strony układu stomatognatycznego istotna role odgrywa fizjoterapia stomatologiczna. Wizytę u fizjoterapeuty rozpoczyna wnikliwy wywiad, którego celem jest poznanie odpowiedzi na kwestie mogące mieć wpływ na dysfunkcje i warunkujące dalszą rehabilitację.

W gabinecie fizjoterapeuta może zapytać Cię m.in. o to czy w przeszłości doświadczyłeś/aś jakiś urazów w obrębie żuchwy. Istotną kwestią jest także ustalenie nawyków pacjenta tj. czy obgryza paznokcie, pali papierosy, nadmiernie żuje gumę.  Czynnikiem, który predysponuje do powstawania wielu dolegliwości w obrębie narządu żucia jest stres, choroby reumatyczne i ewentualne ograniczenia ruchu żuchwy. O te  kwestie też zostaniesz zapytany/a w trakcie wywiadu. Dalszym etapem jest badanie palpacyjne pacjenta i wreszcie rehabilitacja. Program  fizjoterapii dobiera się indywidualnie w zależności od źródła problemu, stopnia zaawansowania  a także  kondycji pacjenta. Przykładowe techniki , które może zastosować fizjoterapeuta to: mobilizacja, trakcje, ślizg brzuszny, boczny.  Ponadto w terapii stawów skroniowo żuchwowych dobrze sprawdza się praca na tkankach miękkich. Fizjoterapeuta może zastosować masaż funkcyjny oraz  masaż poprzeczny.

 

Fizjoterapia stomatologiczna koszty

Aktualny cennik usług dostępny jest na naszej stronie w zakładce „cennik”. Zapytaj nas o pakiety promocyjne

 

Fizjoterapia stomatologiczna- gdzie szukać pomocy?

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo Med oferujemy Państwu kompleksową rehabilitację i konsultacje specjalistyczne. Mamy w naszej ofercie również fizjoterapię stomatologiczną (terapie stawów skroniowo-żuchwowych)

Rezerwacja wizyt odbywa się pod numerem 506-459-870

 

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med kompleksowa rehabilitacja i porady specjalistów

rehabilitacja  kobiet w ciąży, po porodzie, rehabilitację po urazach i po operacjach, rehabilitację sportową, geriatryczną.

Rehabilitacja dzieci i niemowląt

Osteopatia

Ortopedia i chirurgia

Diagnostyka USG

Fizykoterapia

Informacje o naszych usługach dostępne pod numerem: 506-459-870