Przepuklina krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowym

Przepuklina krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowym

Przepuklina krążka międzykręgowego (potoczne „wypadnięcie dysku”) to bolesny problem, który potrafi unieruchomić nawet najsilniejszego i najodporniejszego osobnika. Jednocześnie to najczęstsza choroba kręgosłupa lędźwiowego. Szczyt zachorowań przypada na  wiek między 30 a 50 rokiem życia.  Chorobowość w ciągu całego życia wynosi 3,5 % dla osób poniżej 35. roku życia, Wzrasta do ponad 20% dla osób mieszczących się w przedziale wiekowym 45-55.
Stosując klasyfikację zmian zwyrodnieniowych krążka międzykręgowego wg Pfirmanna możemy wyróżnić  5 stopni zaawansowania zmian, gdzie stopień najwyższy, piąty, charakteryzuje się zapadnięciem krążka.

Przyczyny występowania zwyrodnienia krążka między kręgowego

Na początku należy zwrócić uwagę na fakt, że krążek międzykręgowy w odcinku lędźwiowym traci własne ukrwienie już w bardzo wczesnym okresie życia- w dzieciństwie i od tego momentu zaczyna podlegać procesom degeneracji. Dalsze, dorosłe życie również niesie za sobą szereg zagrożeń, do których należy zaliczyć m.in. stres, który wysoce predysponuje do zwiększonego ryzyka zmian zwyrodnieniowych krążka i związanych z nim bólów w obszarze pleców. Ponadto kluczową rolę odgrywa także niewłaściwa ergonomia pracy.  Dotyczy to zarówno pracy fizycznej jak i biurowej.
Ryzyko urazów kręgosłupa jest także wysokie w przypadku sportowców, zwłaszcza praktykujących sporty kontaktowe takie jak np futbol amerykański. Znaczne siły rotacyjne np w golfie czy baseballu, mogą również sprzyjać rozwojowi przepuklin krążka międzykręgowego.
Problem przepukliny krążka międzykręgowego to bolesna sprawa, która należy odpowiednio leczyć. W zależności od rodzaju i stopnia uszkodzenia chirurgicznie lub za pomocą rehabilitacji. Szczególnie należy mieć na uwadze, że sytuacja choroba może doprowadzić do deficytów neurologicznych, które z zdecydowanym stopniu ograniczają ruchomość pacjenta, a w przypadku sportowców mogą nawet przerwać karierę sportową.

Przepuklina krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowym

Degeneracja krążka międzykręgowego odbywa się na kilku etapach. Pęknięcie w pierścieniu włóknistym sprzyja protruzji lub sekwestracji jądra miażdżystego. To z kolei może generować ucisk nerwów rdzeniowych z objawami neurologicznymi.  Co do zasady rozwój przepukliny krążka międzykręgowego poprzedzony jest zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie pierścienia włóknistego. Nie mniej jednak,  w praktyce klinicznej można także zaobserwować przypadki urazowej przepukliny krążka międzykręgowego, np w przypadku wymienionych wyżej sportów kontaktowych lub na skutek wypadku komunikacyjnego.

Przepuklina krążka międzykręgowego leczenie

Problem, potocznie określany „wypadnięciem dysku” można leczyć zarówno w formie zachowawczej jak i operacyjnej. Strategia leczenia jest uzależniona indywidualnie i zależy od wielu czynników.
ORTOPEDA warszawa
pot.” Wypadnięty dysk” to problem, który dotyczy wielu pacjentów.  Z pomocą przychodzi rehabilitacja 

Rehabilitacja „wypadniętego dysku”

W zależności od stanu pacjenta fizjoterapeuta stosuje odpowiednie techniki terapii manualnej ( rehabilitacji). Należy mieć na uwadze, że nie każdą przepuklinę krążka międzykręgowego można wyleczyć tymi samymi technikami dlatego też do każdego pacjenta należy podejść indywidualnie. Przykładem metod, które sprawdzają się w tego typu problemach są szeroko pojęte techniki terapii manualnej np. terapia tkanek miękkich, neuromobilizacje. Istotne jest aby pacjent wiedział jakie ćwiczenia powinien wykonywać w procesie powrotu do zdrowia a jakie są przeciwwskazane.  Taką wiedzę przekazuje fizjoterapeuta podczas wizyty w gabinecie. Wspomagająco można wdrożyć do terapii zabiegi z  zakresu fizykoterapii np. laseroterapię, prądy TENS, pole magnetyczne itp.

Operacja kręgosłupa

Ta strategia leczenia zarezerwowana jest do najcięższych przypadków. Proces powrotu do formy po takiej operacji wymaga czasu i odpowiedniej rehabilitacji pooperacyjnej dlatego też w myśl złotej zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Jeśli więc zauważasz problemy z kręgosłupem nie czekaj aż samo przejdzie. Nie ograniczaj swojego leczenia do zażycia tabletek przeciwbólowych, które jedynie maskują objaw nie lecząc źródła. Przyjdź do fizjoterapeuty, który specjalizuje się w rehabilitacji kręgosłupa i skorzystaj z bezpiecznej i bezinwazyjnej terapii manualnej. Pamiętaj, że lepiej raz na jakiś czas odwiedzić gabinet zaufanego fizjoterapeuty niż doprowadzić do takiej eskalacji problemu, kiedy to ratunkiem będzie długotrwała rehabilitacja lub co gorsze, operacja i związane z nią ograniczenia.

Rehabilitacja kręgosłupa w Warszawie- gdzie szukać pomocy?

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo Med Oferujemy Państwu kompleksową rehabilitację i porady specjalistów dla całej rodziny. Mamy wieloletnie doświadczenie w szeroko pojętej rehabilitacji, w tym rehabilitacji kręgosłupa. Dysponujemy także nowoczesnym sprzętem do fizykoterapii dlatego też wspomagająco możemy wdrożyć odpowiednią terapię np. laserem czy polem magnetycznym.

Jak przebiega rehabilitacja kręgosłupa?

Na pierwszą wizytę pacjent proszony jest o przybycie 10 minut wcześniej w celu dopełnienia formalności w recepcji- założenie karty. Następnie zostaje poproszony do gabinetu gdzie fizjoterapeuta przeprowadza wywiad medyczny i odpowiednie badanie. Następnie przystępuję do rehabilitacji i przekazuje zalecenia co do dalszego postępowania: zleca ćwiczenia do wykonania, planuje (w razie potrzeby) dalszą rehabilitację. Jeśli pacjent posiada wykonane wcześniej badania np. rezonans kręgosłupa to proszony jest o ich zabranie na wizytę. Na pierwszą wizytę w przypadku rehabilitacji kręgosłupa rezerwujemy 45-60 min.

Rehabilitacja kręgosłupa cena

Aktualny cennik dostępny jest na naszej stronie. Zapytaj nas o pakiety promocyjne.
Jak mogę umówić wizytę na rehabilitację kręgosłupa?
Nasze Centrum czynne jest od poniedziałku do piątku do 8.00-20.00. Zapisy przyjmujemy pod numerem 506-459-870.
Więcej informacji na temat naszych usług oraz rezerwacja wizyt dostępne pod numerem 506-459-870. Zapraszamy do kontaktu.
* rehabilitacja * osteopatia * fizjoterapia dziecięca*
fizjoterapia uroginekologiczna *ortopedia * ortopedia dziecięca
 diagnostyka USG * fizykoterapia * fala uderzeniowa