Wykorzystanie elektroterapii w rehabilitacji polega na objawowym leczeniu schorzeń m. in. układu ruchu i neurologicznych za pomocą różnego rodzaju prądów leczniczych. Podczas terapii w zależności od wskazań fizjoterapeuta wykorzystuj prąd stały, modulowane prądy średniej częstotliwości oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości.
Rodzaj prądu i jego dawka jest dobierana w zależności od leczonego schorzenia, a także wrażliwości pacjenta. Czas trwania zabiegu waha się w granicach 5−20 minut.
Rodzaje prądów:
Prądy stałe (galwaniczne)
prądem stałym nazywamy prąd elektryczny, który nie zmienia kierunku oraz wartości natężenia w czasie. Prąd stały po podłączeniu do zamkniętego obwodu powoduje ruch wolnych elektronów lub jonów w kierunku innych biegunów. Podczas zabiegu z wykorzystaniem prądów galwanicznych tkanki poddawane są wpływowi przepływającego stałego prądu elektrycznego. Powodują zwiększoną pobudliwość nerwów i zwiększenie ukrwienie w okolicy poddawanej zabiegowi. Wykazuje dodatkowo działanie przeciwbólowe.
Wskazania do stosowania prądów galwanicznych:
- nerwobóle
- choroba zwyrodnieniowa
- porażenie nerwu obwodowego
- stany pourazowe układu kostnego
Przeciwwskazania do prądów galwanicznych
- gorączka
- rozrusznik
- ciąża
- nowotwór
- metalowe elementu na drodze przepływu
- ropne stany zapalne
Fizykoterapia prądy stały przerywany (pseudogalwaniczny)
Prąd stały z krótkotrwałymi przerwami w trakcie przepływu. Stosowany jest do tych samych celów co prąd stały i charakteryzuje się podobnymi właściwościami fizycznymi.
Prądy TENS
Inaczej: przezskórna elektryczna stymulacja nerwów. Wykorzystywana w leczeniu schorzeń manifestujących się bólem. Prady TENS to prądy o silnej i wysokiej częstotliwości, które działają silnie przeciwbólowo. Ich przeciwbólowe działanie polega na wygaszaniu bólu przez stymulację nerwów.
Wskazania do stosowania prądów TENS
- ostre i chroniczne zespoły bólowe mięśni
- bóle kręgosłupa, bóle stawów
- nerwobóle
- zaburzenia zrostu kostnego
- stymulacje mięśni szkieletowych
Przeciwwskazania do terapii z wykorzystaniem prądów TENS:
- gorączka
- rozrusznik
- ciąża
- nowotwór
- metalowe elementu na drodze przepływu
- ropne stany zapalne
- epilepsja.
Prądy Kotz`a – nazywane także rosyjską stymulacją
Rodzaj prądów impulsowych charakteryzujących się średnią częstotliwością. Prądy Kotz`a stosuje się najczęściej do elektrostymulacji mięśni zdrowych w celu poprawy ich siły oraz wytrzymałości. Bardzo często wykorzystuje się je w rehabilitacji, np. po przebytej artroskopii, po długim unieruchomieniu. Czas trwania zabiegu dobierany jest indywidualnie do potrzeb pacjenta, jego stanu zdrowia oraz etapu rehabilitacji.
Prądy Traberta (Ultra Reiz)
Terapię z wykorzystaniem prądów Traberta fizjoterapeuta może przeprowadzać miejscowo, umieszczając elektrody na miejsca bolesne lub wzdłuż nerwów obwodowych, lub segmentalnie układając dwie elektrody w linii środkowej ciała na kręgosłupie. Wykazują działanie przeciwbólowe, poprawiają krążenie, obniżają napięcie mięśniowe.
Wskazania do terapii z wykorzystaniem prądów:
- choroby zwyrodnieniowe stawów
- zespoły bólowe kręgosłupa,
- nerwobóle,
- bóle mięśniowe,
- stany ze wzmożonym napięciem mięśniowym,
- stany pourazowych narządu ruchu
- zaburzenia krążenia obwodowego.
Koszt zabiegu z wykorzystaniem prądów leczniczych wynosi 20 zł za okolicę.
W celu dokonania rezerwacji zapraszamy o kontakt pod numerem 506-459-870..