Płaskostopie rehabilitacja

Płaskostopie

 Płaskostopie, to deformacja stopy polegająca na obniżeniu się albo całkowitym zaniku sklepienia. Stopa o prawidłowej budowie wygięta jest w łuk, przez co nie dotyka całą swoją powierzchnią podłoża. Prawidło ukształtowana stopa powinna stykać się z podłożem w trzech punktach: piętą, głową pierwsza kości śródstopia oraz głową piątą kości śródstopia.

Stopy odpowiadają za prawidłowe utrzymanie postawy, amortyzują ciało podczas chodzenia oraz zapewniają stabilną pozycję stojącą.

 

W deformacji płaskostopia wyróżnia się dwa typy zniekształcenia:

płaskostopie podłużne – jest to deformacja stopy charakteryzująca się obniżeniem sklepienia znajdującego się po wewnętrznej stronie stopy. Najczęściej defekt występuje przez długotrwałe obciążanie stóp, niewłaściwy rozkład ciężaru na stopę, zły sposób chodzenia lub przez źle dobrane obuwie.

płaskostopie poprzeczne – jest to deformacja polegająca na obniżeniu się łuku poprzecznego, które spełnia rolę amortyzatora stóp w czasie chodzenia i biegania. Z czasem więzadła, odpowiadające za stabilność sklepienia naciągają się, co skutkuje tym, że główki kości śródstopia obniżają się i stopa przylega do podłoża. Zazwyczaj płaskostopie poprzeczne występuje u osób z nadwagą oraz osób noszących zbyt ciasne obuwie na obcasie. Symptomy, na które warto zwrócić uwagę to: ból w okolicy poduszek palców, odciski na śródstopiu i podeszwie stopy.

 

Płaskostopie wpływa na sprawność człowieka, skutkuje zwiększonym zmęczeniem nóg oraz może być przyczyną innych bolesnych deformacji stopy. Nieleczone płaskostopie może rzutować na problemy w obrębie kolan, bioder, kręgosłupa. Płaskostopie może powodować ból w śródstopiu, łydce, oraz do stanów zapalnych wiązadeł i stawów.

 Płaskostopie, to deformacja stopy polegająca na obniżeniu się albo całkowitym zaniku sklepienia.

Przyczyny występowania płaskostopia

  • praca w pozycji stojącej
  • nadwaga
  • chodzenie na obcasach
  • zbyt duże obciążanie stóp
  • zmiany hormonalne
  • uraz
  • nieprawidłowości dziedziczne w obrębie budowy stopy
  • unieruchomienie stopy przez długi czas

 

Profilaktyka płaskostopia

 

Jak dobrze wiemy łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, dlatego wskażemy jak zminimalizować ryzyko deformacji stopy u dzieci i dorosłych.

u dzieci:

  • nie powinno się zakładać dzieciom za ciasnego obuwia, skarpetek, śpioszków, ponieważ wtedy ruchy dziecka są skrępowane, nie ma ono szansy na swobodne poruszanie stopami, a to właśnie te ruchy mają wpływ na prawidłowy rozwój mięśni stopy
  • zaleca się zabawę z dzieckiem polegającą na delikatnym łaskotaniu podbicia stopy, dzięki czemu wywołujemy u dziecka odruch zgięcia palców, który ćwiczy oraz wzmacnia mięśnie stóp
  • należy kontrolować masę ciała dziecka, tak aby nie doprowadzać do nadwagi. Otyłość sprawia, że stopa jest zbyt mocno obciążona, co może prowadzić do płaskostopia, lub innych deformacji stopy
  • dobrze dobierać obuwie do rozmiaru stopy. Ponadto należy również monitorować sytuację kiedy dziecko wyrośnie z obecnego obuwia.
rehabilitacja dzieci i niemowląt warszawa
Nieprawidłowości w obrębie stóp dziecka warto niezwłocznie skonsultować z fizjoterapeutą dziecięcym. Płaskostopie rehabilitacja.

u dorosłych:

  • nie doprowadzać do nadmiernej masy ciała
  • dbać o odpowiednio dobrane obuwie do stopy
  • stosować zestaw ćwiczeń, w ustaleniu którego pomoże fizjoterapeuta.

Zachęcamy również do przeczytania naszego wpisu poświęconego wadom postawy u dzieci.

Płaskostopie rehabilitacja

Leczenie płaskostopia opiera się na rehabilitacji, podczas której fizjoterapeuta zaleca wykonywanie ćwiczeń dobranych pod kontem indywidualnych potrzeb pacjenta. Zadania wyznaczone przez fizjoterapeutę polegają na ćwiczeniu mięśni stóp oraz pracy nad prawidłowym wzorcem postawy ciała i prawidłowym wzorcem chodu. Gdy zmiany są zbyt zaawansowane, może być konieczność zabiegu operacyjnego, dlatego tak ważne jest, aby nie bagatelizować dolegliwości, pierwszych symptomów i jak najszybciej rozpocząć rehabilitację.

Rehabilitację dzieci i niemowląt prowadzimy w oparciu o nowoczesne, uznawane na całym świecie- a co najważniejsze bezpieczne metody fizjoterapii: osteopatię, metodę Bobath, integrację sensoryczną

 

Rehabilitacja płaskostopie- cena

Aktualny cennik dostępny jest na naszej stronie.

W naszym centrum obowiązują również pakiety promocyjne. Zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870. Chętnie udzielimy wszelkich informacji.

 

Rehabilitacja w przypadku płaskostopia w Warszawie gdzie szukać pomocy?

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med oferujemy Państwu kompleksową rehabilitację wraz z odpowiednią fizykoterapią. Zajmujemy się różnymi przypadkami i dolegliwościami w tym również problemami dotyczącymi okolicy stóp. Jesteśmy czynni od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00 dlatego też jesteśmy w stanie zaoferować codziennie w razie potrzeby.

Nasze centrum mieści się przy ul. Romera 10, kl. D domofon 106 Warszawa Ursynów Tel. +48 506 459 870

 

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med ul. Romera 10/B2

* rehabilitacja * osteopatia * fizjoterapia uroginekologiczna* fizjoterapia dzieci i niemowląt* ortopedia * terapia Orthokine* ortopedia dziecięca * dietetyka * fizykoterapia * diagnostyka USG * fala uderzeniowa * masaż pneumatyczny BOA MAX *

Zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870 www.osteopatia-warszawa.pl