Rehabilitacja sportowa
Sport ma silny wymiar fizyczny, ekonomiczny i społeczny. Na przestrzeni ostatnich lat sport stał się rozrywka, a także zapleczem zdrowotnym szerokim rzeszy odbiorców. Wykształciły się sporty zawodowe, wyczynowe, rekreacyjne oraz lecznicze. Coraz częściej w aktywności sportowej biorą udział także osoby niepełnosprawne.
Powody podejmowania aktywności sportowej są różne. Jedni decydują się poświęcić temu całe swoje życie w nadziei zyskania sławy, uznania oraz pieniędzy. Są też tacy, którzy traktują sport jako sposób bycia pozwalający na odreagowanie nagromadzonych emocji. Częstym powodem uprawiania sportu jest chęć przywrócenia /poprawy zdrowia. Niezależnie od powodów prowadzenia aktywnego trybu życia każdy powinien mieć świadomość, że sport to także źródło urazów i kontuzji.
Urazy sportowe niosą za sobą nie tylko koszty finansowe ale także wpływają na aspekty organizacyjne. Nawet na pozór drobne urazy są w stanie skutecznie powstrzymać zawodnika przed skutecznym treningiem. Jeśli jednak sportowiec decyduje się na kontunuowanie treningów pomimo urazu, wówczas miejsca ma proces retraumatyzacji, zaś uraz przechodzi w stan przewlekły co z kolei znacznie utrudnia proces powrotu do zdrowia.
Z tego też względu ważną role odgrywa odpowiednio zaplanowane działanie usprawniające.
Na czym polega rehabilitacja sportowa?
Najprościej ujmując jest to umiejętność doboru i zastosowania różnych technik fizjoterapii u osób uprawiających sport w celu uzyskania poprawy oraz przedłużenia jakości kariery w sporcie. Warto w tym miejscu wspomnieć również o niezwykle istotnej roli fizjoterapii sportowej jaką jest prewencja, zapobieganie urazom. Do zadań fizjoterapeuty sportowego należy więc przede wszystkim łagodzenie objawów związanych z doznaną kontuzją, zapobieganie nawrotom, łagodzenie efektów związanych z wyłączeniem gracza z aktywności sportowej. Ponadto rola fizjoterapeuty sportowego jest projektowanie i wdrażanie strategii zapobiegawczych, nadzorowanie rozgrzewki oraz ćwiczeń i ewentualne eliminowanie błędów treningowych. Należy również zwrócić uwagę, że wysoce istotną rolę jest także redukowanie stresu zawodnika np. Poprzez osteopatyczne metody takie jak terapia czaszkowo krzyżowa.
Urazy sportowe
Kontuzje i urazy sportowe najczęściej dotyczą układu mięśniowo-szkieletowego. Najbardziej narażonymi strukturami są więzadła, stawy, mięśnie, ścięgna i inne tkanki miękkie.
Urazy sportowe można podzielić na trzy kategorie:
- Niewielkie urazy ostre
- Poważne urazy ostre
- Urazy spowodowane przeciążeniami
Należy pamiętać, że na pozór drobne urazy typu zwichnięcia, naciągnięcia, stłuczenia stanowią nie tylko źródło dyskomfortu ale również mogą poważnie zakłócić trening a w konsekwencji osiągnięcia sportowca.
Zarządzanie urazami sportowymi
Proces zarządzania urazami obejmuje nie tylko leczenie i rehabilitację powstałych urazów, ale również zapobieganie powstawaniu nowych kontuzji. Fizjoterapia sportowa ma na celu zachowanie bezpieczeństwa uprawiania sportu i niwelowania ryzyka z nim związanego.
Skuteczny program zapobiegania urazom wymaga zrozumienia roli poszczególnych czynników (wewnętrznych, zewnętrznych). Osłabienia i nierównowaga siły mięśniowej, zmniejszona elastyczność, nadruchomość i niestabilność stawów, nieodpowiednia biomechanika i kondycja fizyczna to najczęstsze czynniki predysponujące do powstawania urazów. Rolą fizjoterapeuty jest skorygowanie wyżej wymienionych czynników.
Do najczęstszych dolegliwości, przy których zastosowanie ma rehabilitacja sportowa należą m.in.:
- bóle kręgosłupa, mięśni
- dolegliwości bólowe bioder, kolan, barków, nadgarstków;
- łokieć tenisisty i golfisty;
- zerwania i urazy więzadeł kolan;
- naderwania mięśni;
- skręcenie stawów np. stawu skokowego;
- przeciążenia i przetrenowania organizmu;
- nawracające dolegliwości po wcześniej przebytych urazach;
- „pieczenie” w podudziu
- ból występujący tylko w „określonym” momencie ćwiczeń/biegania
Rehabilitacja dla sportowców Warszawa- gdzie szukać pomocy?
Zespół Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med na co dzień opiekuje się sportowcami w każdym wieku. Do grona naszych pacjentów należą zarówno osoby uprawiające sport zawodowo (włączając w to sport wyczynowy) jak i amatorko. Zajmujemy się także najmłodszymi sportowcami. Oferujemy badania diagnostyczne oraz specjalistyczne konsultacje dla dzieci i młodzieży.
Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med oferuje Państwu kompleksowe pakiety dla sportowców. W ramach naszych usług możecie skorzystać m.in. z:
- porad lekarzy ortopedów i traumatologów
- osteopatycznej medycyny sportowej
- rehabilitacji sportowej
- zajęć z trenerem personalnym
- diagnostyki USG,
- Terapia Orthokine®
- Wiskosuplementacja (Kwas Hialuronowy)
- Operacje kolana
Ponadto oferujemy kompleksową fizjoterapię uroginekologiczną, rehabilitację okołoporodową, fizjoterapię dzieci i niemowląt
Zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870