Nowotwór piersi

Nowotwór piersi

Czy wiesz, że co roku notuje się ponad 14 tysięcy zachorowań  na raka piersi u kobiet w Polsce? Wiele kobiet umiera najczęściej poprzez zbyt późne wykrycie choroby. A przecież wystarczy tak niewiele: comiesięczne samobadanie regularnie wykonywane badanie USG/ mammografia.  O problemie szerzej pisaliśmy w naszym wcześniejszym poście.

 

Dzisiejszy wpis chcieliśmy poświęcić prawidłowemu samobadaniu. Poniżej przedstawiamy Wam schemat wykonywania samobadania w pozycji leżącej.

1.) Przyjmij pozycje leżącą jak na rysunkach poniżej.

profilaktyka raka piersi

samobadanie piersi schemat

2.) Poniższe rysunki obrazują sposób wykonana samobadania, ułożenie dłoni i palców, ruch i nacisk w poszczególnych pozycjach

profilaktyka raka piersi

3. Badanie wykonuje się kolistymi ruchami palców środkowych.  Nad każdym takim miniobszarem należy wykonać trzy okrążenia, nasilając stopniowo nacisk: od słabego, mającego na celu wykrycie zmiany położonej powierzchownie, przez umiarkowany mający na celu stwierdzenie zmiany położonej w warstwie pośredniej, do mocnego docierającego do warstw gruczołu piersiowego położonych przy ścianie klatki piersiowej.

 

nowotwór piersi USg

 

Samobadanie piersi- o czym należy jeszcze pamiętać? 

Samobadanie piersi powinnaś wykonywać co miesiąc. Pamiętaj, że nie każda wykryta zmiana: guzek, stwardnienie, zmiana koloru skóry – jest rakiem, często są to np. łagodne zmiany zapalne! Niemniej jednak wykryte zmiany skonsultuj niezwłocznie z lekarzem.  Pamiętaj, tylko szybkie przystąpienie do diagnozowania i leczenia wykrytych zmian zwiększa szanse na całkowite wyleczenie nowotworu.

Co jeszcze możesz zrobić w kierunku profilaktyki raka piersi?

 

Oprócz systematycznego samobadania piersi powinnaś również regularnie wykonywać USG piersi/ mammografię. Zdaniem specjalistów badanie USG piersi powinno być wykonywane średnio raz w roku. Niemniej jednak kobiet z grupy ryzyka powinny wykonywać je częściej. Badanie USG piersi jest bezbolesne, bezinwazyjne i nie wymaga żadnych przygotowań. Szerzej o procedurze badania USG piersi pisaliśmy na naszej stronie w zakładce USG.

Profilaktyka raka piersi z Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med. W dniach 10-31.10.2018 zapraszamy na badanie USG piersi w niższej cenie 100 zł. 

Badanie USG odbywa się Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med przy ul. Romera 10/ B2 Warszawa

Tel. 506-459-870 

.