Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu. Diagnozowanie problemu nietrzymania moczu

Diagnostykę nietrzymania moczu należy rozpocząć od skrupulatnego badania, które pozwoli ocenić, z którym typem schorzenia mamy do czynienia. W tym celu fizjoterapeutka uroginekologiczna zbiera szczegółowy wywiad, w którym pyta m.in. o występowanie tego typu problemów w rodzinie, ilość przebytych ciąż i porodów a także o ewentualne zabiegi operacyjne w obrębie miednicy mniejszej. Ponadto zwraca uwagę na choroby współistniejące. Niezwykle pomocny okazuje się dzienniczek mikcji prowadzony przez pacjentkę przez określony czas. Dzienniczek mikcji to źródło cennych informacji dla fizjoterapeutki.

 

Fizjoterapia w problemach nietrzymania moczu

Już wielokrotnie podkreślaliśmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Wczesna profilaktyka może uchronić Cię przed nieprzyjemną dolegliwościom jaką jest nietrzymanie moczu. Wiele kobiet na całym świecie zmaga się z problemem jednak wciąż większość z nich ukrywa swój problem. To nie jest rozwiązanie. Nieleczone nietrzymanie moczu to problem nie tylko medyczny ale także społeczny. Osoba dotknięta schorzeniem sukcesywnie wycofuje się z życia społecznego a niejednokrotnie i zawodowego. Traci pewność siebie. A przecież nie musi tak być. O problemie warto pomyśleć już na etapie planowania ciąży a później w trakcie jej trwania. Odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz trening dna miednicy zdecydowanie może pomóc w zapobieganiu pojawienia się na późniejszym etapie ciąży lub po porodzie nietrzymaniu moczu.

Wybierając schemat rehabilitacji fizjoterapeutka uroginekologiczna bazuje na ocenie, z którym typem nietrzymania moczu mamy do czynienia. Bada także stan dna miednicy pacjentki. W tym celu stosuje badanie wewnętrzne i/ lub USG.

Niezwykle istotną rolę ogrywa także edukacja pacjentki w zakresie pracy poszczególnych elementów ciała, ich wzajemnego powiązania oraz odpowiedniej motywacji pacjentki do samodzielnej pracy w domu.

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, z którym boryka się wiele kobiet. Z pomocą przychodzi fizjoterapia uroginekologiczna

Fizjoterapia uroginekologiczna przy nietrzymaniu moczu- gdzie szukac pomocy?

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo Med. oferujemy Państwu kompleksową rehabilitacje w tym fizjoterapię uroginekologiczną. Wizyty realizuje doświadczona fizjoterapeuta mgr Joanna Wawdejuk. Zapisy odbywają się telefonicznie pod numerem 506-459-870.

 

Na jakie inne problemu może pomoc rehabilitacja uroginekologiczna?

Zakres schorzeń, z którymi powinnaś zgłosić się do fizjoterapeutki uroginekologicznej jest szeroki. Do przykładowych dolegliwości oprócz wspomnianego nietrzymania moczu zaliczamy także problemy związane z nietrzymaniem gazów i stolca, zaparcia, bolesne miesiączki. Ponadto z porady specjalisty skorzystaj kiedy doświadczasz bolesnego współżycia, masz problemy z oddawaniem moczu (np. częstomocz, nokturia). Dodatkowo jeśli jesteś po jakimkolwiek zabiegu- niezależnie czy było to cesarskie cięcie, operacja onkologiczna czy innego typu ingerencja chirurgiczna niezwłocznie powinnaś skontrolować stan swojej blizny. Fizjoterapeuta uroginekologiczna otoczy również opieką kobiety w ciąży.

Zapraszamy do Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo Med