USG nadgarstka

USG nadgarstka

USG jest to potoczna nazwa badania ultrasonograficznego. Polega na zastosowaniu ultradźwięków do badania i obrazowania tkanek w medycynie.

Ultrasonografia jest bezinwazyjną metodą diagnostyki obrazowej, pozwalająca na uzyskanie przekroju narządów wewnętrznych, stawów oraz wszelakiego rodzaju zwyrodnień.

Nadgarstek jest jednym z najbardziej narażonych stawów, na uszkodzenia mechaniczne. Zapewne większość z nas miała do czynienia z urazem nadgarstka. Nie tylko w dzieciństwie, ale również w życiu dorosłym. Do uszkodzeń kości i tkanek miękkich najczęściej dochodzi podczas uprawiania sportu lub zwykłego upadku.

Jednym z częściej występujących schorzeń w obrębie nadgarstka jest zespół cieśni nadgarstka. 

W jakim celu ortopeda wykonuje badanie USG nadgarstka

Badanie USG pozwala na bardzo dokładne zdiagnozowanie powstałego problemu. Charakter tkanek nadgarstka i ich wrażliwość na fale ultrasonograficzne, pozwala na dokładne zobrazowanie kości, więzadeł i ścięgien. Dlatego też badanie idealnie sprawdzi się przy urazach mechanicznych, stanach zapalnych oraz różnego rodzaju schorzeń.

USG nadgarstka jest jednym z pierwszych badań zlecanych przez lekarza.

Wskazań do przeprowadzenia badania jest bardzo dużo. Mogą to być silne bóle, zaburzenia ruchomości, zaczerwienienie i opuchlizna, niestabilność stawu, czy zespół cieśni nadgarstka. W ostatnim przypadku, badanie USG jest szczególnie ważne, ponieważ pozwala w postawieniu prawidłowej diagnozy oraz natychmiastowym wprowadzeniu odpowiedniego leczenia

Jak należy przygotować się do badania USG nadgarstka?

Zarówno badanie jak i sama konsultacja ortopedyczna nie wymagają specjalnego przygotowania. Warto jednak zabrać ze sobą dotychczasowa dokumentację medyczna o ile pacjent takowa posiada.

 

USG nadgarstka w Warszawie- gdzie szukać pomocy?

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med oferujemy Państwu kompleksową rehabilitację, porady lekarzy ortopedów- chirurgów wraz z kompleksową diagnostyka USG