Łokieć tenisisty rehabilitacja, przyczyny, objawy

Łokieć tenisisty rehabilitacja, przyczyny, objawy

 

Nazwa popularnego schorzenia- łokieć tenisisty może być nieco myląca. Mogłoby się bowiem wydawać, że uraz dotyczy głównie fanatyków tenisa. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości problem z tzw. łokciem tenisisty w niewielkim stopniu dotyczy wspomnianych sportowców i zazwyczaj pojawia się u osób zupełnie z nim nie związanych.

 

Skąd zatem nazwa łokieć tenisisty?

Uraz należy do grupy entezopatii (przyczepów mięśni prostowników nadgarstka w okolicy łokcia) i jest o charakterze przeciążeniowym. Do schorzenia najczęściej dochodzi w wyniku powtarzanego skurczu mięśni przedramienia- szczególnie prostowników nadgarstka i palców. To właśnie tych struktur najczęściej używają tenisiści podczas uderzeń rakietą w pozycji backhand’u. Wielokrotne wykonywanie pozycji backhand’u w niewłaściwej konfiguracji sprzyja urazom w obrębie łokcia.

Niemniej jednak łokieć tenisisty może doskwierać również malarzom, kucharzom, hydraulikom, rzeźbiarzom, stomatologom oraz pracownikom biurowym (dużo pisania).

 

Jaki jest mechanizm powstawania wspomnianego uszkodzenia prostownika nadgarstka?

 

Jak już zostało wspomniane łokieć tenisisty powstaje na skutek przeciążenia. Patomechanizm jego powstawania stanowi częste używanie prostowników nadgarstka, co w konsekwencji prowadzi do rozrywania pojedynczych włókien mięśniowych w okolicy przyczepu ścięgna mięśnia do kości. Powyższe zmiany patologiczne prowadzają do powstawania stanu zapalnego co wiąże się z silnym bólem. Nieleczony łokieć tenisisty może powodować chroniczny ból, który uniemożliwia wykonywanie podstawowych aktywności fizycznych jak np. podnoszenie przedmiotów.

Łokieć tenisisty – rehabilitacja

 

Łokieć tenisisty to kontuzja, której można się nabawić stosunkowo łatwo. Biorąc pod uwagę skomplikowaną budowę i biomechanikę stawu łokciowego należy pamiętać, że kontuzja „sama nie przejdzie”. Konieczna jest w tym miejscu odpowiednio dobrana rehabilitacja. Program rehabilitacji łokcia tenisisty dobierany jest indywidualnie w zależności od rodzaju uszkodzenia. Osteopata stosuje szereg technik terapii manualnej (np. terapia tkanek miękkich, głęboki masaż poprzeczny, techniki energii mięśniowej). Dodatkowo do rehabilitacji łokcia tenisisty można włączyć tzw. suchą igłoteterapię oraz taping. 

rehabilitacja warszawa
Podczas rehabilitacji łokcia tenisisty fizjoterapeuta może zastosować Dry Needling

Łokieć tenisisty fala uderzeniowa

Bardzo dobre efekty przy leczeniu łokcia tenisisty daje także zastosowanie fali uderzeniowej. 

Zabieg definiowany jest jako fala gwałtownego wzrostu ciśnienia w bardzo krótkim czasie oraz o stopniu jego spadku z fazą nieznacznie ujemnego ciśnienia. Fale uderzeniową stosuje się w miejsca zajęte chorobowo będące przyczyną przewlekłego bólu. Impuls ciśnienia o wysokiej amplitudzie generowany jest zewnątrzustrojowo, a jego energia zogniskowana jest na docelowym obszarze ciała.

Szerzej na temat zabiegu pisaliśmy tutaj

 

fala uderzeniowa warszawa
Fala uderzeniowa często wykorzystywana u pacjentów borykających się z problemem łokcia tenisisty

Rehabilitacja łokieć tenisisty w Warszawie- gdzie szukać pomocy

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med w Warszawie przy ul. Romera 10 oferujemy Państwu kompleksową rehabilitację oraz porady lekarzy ortopedów.  Jesteśmy czynni od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00. W celu umówienia wizyty na badanie zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870.

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med ul. Romera 10/B2

* rehabilitacja * osteopatia * fizjoterapia uroginekologiczna* fizjoterapia dzieci i niemowląt* ortopedia * terapia Orthokine* ortopedia dziecięca * dietetyka * fizykoterapia * diagnostyka USG * fala uderzeniowa * masaż pneumatyczny BOA MAX *

Zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-87

 .