Integracja Sensoryczna

Co to jest Integracja Sensoryczna (SI)?

Integracja Sensoryczna to rodzaj specjalnej terapii sensorycznej, która polega na odbieraniu bodźców zmysłowych. Dzięki niej można ćwiczyć oraz wspomagać właściwy rozwój dziecka. Wspomniana metoda powstała w latach 70 – tych w USA. Autorką była psycholog kliniczny, terapeutka zajęciowa a także pracownik naukowy Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, Ann Jean Ayres. Metoda jest powszechnie znana i stosowana w krajach na całym świecie. Jest stale udoskonalana i aktualizowana w oparciu o najnowsze odkrycia z dziedziny neuroanatomii i neurofizjologii.

Na czym polega i do kogo jest skierowana terapia SI?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia na czym polega integracja sensoryczna należy zwrócić uwagę na naszą fizjologię. Otóż proces powstawania integracji sensorycznej rozpoczyna się okresie płodowym. Najintensywniejszy przebieg przypada w pierwszych 3 latach życia dziecka i trwa do około 7 roku życia. Dzięki integracji sensorycznej możemy w sposób właściwy odbierać a także interpretować bodźce zmysłowe.

Jeżeli w naszym organizmie wszystkie napływające z zewnątrz informacje są odbierane i przetwarzane poprawnie , wówczas proces integracji sensorycznej przebiega bez zakłóceń. Dzięki temu widzimy świat jako przyjazne środowisko. Potrafimy reagować na określone sytuacje adekwatnie, oceniamy je w sposób właściwy. To dzięki temu jeśli np.jakaś potrawa brzydko pachnie – rezygnujemy z jej spożycia, gdy dotykamy gorącego przedmiotu- natychmiast odsuwamy rękę, gdy w tle gra zbyt głośno telewizor- ściszamy go, itp.

Problem pojawia się w sytuacji kiedy nasz mózg ma problemy z trafnym odbiorem i przetwarzaniem informacji napływających z zewnątrz. Delikatny dotyk- boli, świat wokół dziecko widzi jest nazbyt intensywnie, jako środowisko nieprzyjemne, nieprzyjazne. W takich sytuacjach pojawiają się problemy w funkcjonowaniu oraz zachowaniu dziecka. 

Zaburzenia integracji sensorycznej nie są problemem przejściowym, który samoistnie przejdzie. Wręcz przeciwnie, zlekceważony problem przybiera na sile i generuje coraz to większe trudności w funkcjonowaniu w społeczeństwie. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą wykwalifikowani terapeuci, którzy po zapoznaniu się z problemem dziecka przygotowują dla niego odpowiedni program ćwiczeń. Terapia odbywa się w formie zabawy a jej celem jest poprawienie integracji pomiędzy zmysłami w obrębie układu nerwowego.

Jakie są objawy zaburzeń integracji sensorycznej?

Dysfunkcje integracji sensorycznej najczęściej manifestują się:

  • opóźnionym rozwojem mowy;
  • niewłaściwym poziomem aktywności ruchowej;
  • osłabioną koordynacją ruchową;
  • niewłaściwym poziomem uwagi;
  • nieprawidłową wrażliwością na bodźce- obniżoną bądź wzmożoną
  • niską samooceną
  • nadpobudliwością emocjonalną
  • trudności w codziennych czynnościach samoobsługowych ( np. ubieranie się)
  • problemy z nauką-problematyczne czytanie, malowanie, pisanie
  • zaburzenia interakcji z innymi dziećmi,

Wyżej wymienione objawy to jedynie przykłady zaburzeń integracji sensorycznej. Ostateczne potwierdzenie musi zostać podparte odpowiednimi badaniami i diagnozą SI. Pozwala to na właściwe ustalenie programu terapii.

Należy mieć na uwadze, że pierwsze objawy zaburzeń rodzic może zaobserwować już u niemowlaka np. nadmierna płaczliwość, niepokój, problemy ze ssaniem pokarmu. Oczywiście powyższe mogą być również objawem innych problemów niemniej jednak każdą nieprawidłowość należy konsultować ze specjalistą. U dziecka rocznego dysfunkcje integracji sensorycznej mogą manifestować się jako nietolerancja podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych np. mycia głowy, obcinania paznokci, kremowania.

rehabilitacja dziecięca na ursynowie
Program zajęć z integracji sensorycznej terapeuta dobiera indywidualnie do każdego pacjenta. 

Zaburzenia integracji sensorycznej gdzie szukać pomocy?

Rodzic w codziennym kontakcie ze swoją pociechą powinien bacznie obserwować jego zachowanie a ewentualne podejrzenie nieprawidłowości konsultować ze specjalistą integracji sensorycznej. W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo Med oferujemy Państwu konsultacje z doświadczonym terapeutą SI. Na przebieg wizyty składa się wywiad z rodzicami, kwestionariusz do uzupełnienia, obserwacja dziecka przez terapeutę oraz odpowiednie testy dobrane odpowiednio do wieku dziecka. Sama terapia integracji sensorycznej nie ma schematycznego przebiegu. Nie powinno to dziwić bowiem każdy pacjent jest inny, stopień nasilenia jego dysfunkcji także przebiega w sposób odmienny, dlatego też do każdego problemu należy podejść indywidualnie. Należy mieć na uwadze fakt, że zaburzenia sensomotoryczne wymagają ścisłej współpracy na linii opiekun-terapeuta. Tylko takie, wielopłaszczyznowe podejście do problemu jest gwarantem sukcesu

 

Terapia integracji sensorycznej- cena

Aktualny cennik dostępny jest na naszej stronie. Zapytaj nas o pakiety promocyjne.

 

W jaki sposób mogę umówić dziecko na zajęcia z integracji sensorycznej?

Nasze Centrum czynne jest od poniedziałku do piątku do 8.00-20.00. Zapisy przyjmujemy pod numerem 506-459-870. Zapraszamy do kontaktu.