Fizjoterapia uroginekologiczna-nietrzymanie moczu

Fizjoterapia uroginekologiczna-nietrzymanie moczu. Kompleksowe leczenie schorzeń uroginekologicznych

 

Obniżenie narządów miednicy mniejszej oraz nietrzymanie moczu- te problemy dotyczą nawet co trzeciej pacjentki.

Nietrzymanie moczu

Według definicji schorzenie polega na niekontrolowanym wycieku z pęcherza, niezależnie od przyczyny.

Jedna z klasyfikacji wyróżnia następujące typu nietrzymania moczu:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu
  • nietrzymanie naglące
  • postać mieszaną.

Należy zwrócić uwagę, że nietrzymanie moczu jest problemem zarówno medycznym, jak i społecznym i ekonomicznym. Co istotne, mimo wyraźnego osłabienia komfortu życia i funkcjonowania zdecydowanie mniej niż połowa kobiet zgłasza swoje problemy lekarzowi czy też fizjoterapeucie uroginekologicznemu. W konsekwencji osoby te wycofują się z życia zawodowego i społecznego co w konsekwencji negatywnie odbija się na jakości ich życia.

 

Na czym polegają poszczególne typu nietrzymania moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje najczęściej i według niektórych autorów stanowi 50-88% wszystkich typów nietrzymania moczu. Problem manifestuje się wyciekiem moczu podczas nagłego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, które pojawia się na przykład podczas kichania, schylania się, dźwigania ciężarów.

Do osłabienia mięśni dna miednicy oraz zmian w układzie powięziowo mięśniowym najczęściej dochodzi u kobiet na skutek porodów, urazów, zabiegów operacyjnych dokonywanych w tej okolicy. Do kolejnych przyczyn zaliczamy obniżenie narządów miednicy małej a także zaburzenia hormonalne.

 

Nietrzymanie moczu typu naglącego

Wśród najczęstszych przyczyn takiego stanu wyróżniamy uszkodzenia:

– OUN (np. w przypadku demencji choroby Parkinsona)

– rdzenia kręgowego na poziomie S2-S4, z powodu którego nie ma możliwości odruchowego opróżniania się.

–  rdzenia kręgowego powyżej ośrodka mikcji.

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, z którym boryka się wiele kobiet. Na szczęście z pomocą przychodzi fizjoterapia uroginekologiczna

Fizjoterapia uroginekologiczna na problemy z nietrzymaniem moczu  

Program rehabilitacja w przypadku nietrzymania moczu dobierany jest indywidualnie do pacjentki. Podczas wizyty fizjoterapeutka uroginekologiczna przeanalizuje ruchomość kręgosłupa, stawów i w razie wykrycia nieprawidłowości przystąpi do wdrożenia programu mającego na celu zapewnienie mobilność w stawach. Podczas rehabilitacji fizjoterapeuta zwraca także uwagę na wszelkie aspekty związane z miedniczą. Bardzo pomocne jest również badanie wewnętrzne. W razie potrzeby fizjoterapeutka uroginekologiczna dokona stosownej oceny za pomocą aparatury USG.

 

Pamiętajcie jednak, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Z tego też względu ważne jest abyś przed ciążą oraz w jej trakcie była pod stałą opieką fizjoterapeutki uroginekologiczniej. Odpowiedno przeprowadzona rehabilitacja, trening dna miednicy, regularne wykonywanie zleconych ćwiczeń poprawia koordynację oraz odpowiednio wzmacnia mięśnie i zwiercz cewki moczowej.

 

Fizjoterapia uroginekologiczna przy nietrzymaniu moczu- gdzie szukac pomocy?

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo Med. oferujemy Państwu kompleksową rehabilitacje w tym fizjoterapię uroginekologiczną. Wizyty realizuje doświadczona fizjoterapeuta mgr Joanna Wawdejuk. Zapisy odbywają się telefonicznie pod numerem 506-459-870.

 

Na jakie inne problemu może pomoc rehabilitacja uroginekologiczna?

Zakres schorzeń, z którymi powinnaś zgłosić się do fizjoterapeutki uroginekologicznej jest szeroki. Do przykładowych dolegliwości oprócz wspomnianego nietrzymania moczu zaliczamy także problemy związane z nietrzymaniem gazów i stolca, zaparcia, bolesne miesiączki. Ponadto z porady specjalisty skorzystaj kiedy doświadczasz bolesnego współżycia, masz problemy z oddawaniem moczu (np. częstomocz, nokturia). Dodatkowo jeśli jesteś po jakimkolwiek zabiegu- niezależnie czy było to cesarskie cięcie, operacja onkologiczna czy innego typu ingerencja chirurgiczna niezwłocznie powinnaś skontrolować stan swojej blizny. Fizjoterapeuta uroginekologiczna otoczy również opieką kobiety w ciąży.