Dysplazja stawu biodrowego

Dysplazja stawu biodrowego- na czym polega wada?

To wada rozwojowa stawu biodrowego, w której obserwuje się nieprawidłowe, patologiczne relacje pomiędzy głową kości udowej a panewką stawu biodrowego. Dysplazja powstaje na skutek zaburzenia rozwoju w okresie płodowym, okołoporodowym oraz noworodkowym i niemowlęcym. Wada może przyjmować różne formy, od dysplazji samej panewki, przez podwinięcie aż do całkowitego zwichnięcia głowy kości udowej z panewki.

Przyczyny rozwoju dysplazji stawu biodrowego

W zaburzonym rozwoju stawu biodrowego biorą udział czynniki:

  •  mechaniczne
  •  hormonalne
  •  genetyczne

Czynniki ryzyka rozwojowej dysplazji stawu biodrowego

  • położenie miednicowe
  • płeć żeńska
  • dodani wywiad rodzinny
  • deformacja kończyn dolnych
  • efekty ciasnoty wewnątrzmacicznej

USG stawów biodrowych u niemowląt

  Badanie USG zrewolucjonizowane dotychczasowe możliwości oceny stawu biodrowego zwłaszcza w grupie noworodków. USG stało się rutynowo używanym narzędziem w badaniach przesiewowych dysplazji stawu biodrowego. Podczas badania USG możliwe jest uwidocznienie struktur chrzęstnych stawu: głowy, szyjki, krętarza większego kości udowej oraz elementów chrzęstnych tworzących część stropu panewki.

rehabilitacja stawów biodrowych
Dysplazja stawu biodrowego to schorzenie, które wymaga rehabilitacji.

Objawy dysplazji stawów biodrowych u niemowląt

W przebiegu dysplazji stawu biodrowego dochodzi do:

  • przesuwania się kości udowej poza staw, czyli niestabilności biodra. W pierwszych tygodniach życia dziecka wyczuwalne jest przeskakiwanie w stawie biodrowym w trakcie odwodzenia i przywodzenia nóżek;
  • ograniczenia odwodzenia nóżek w biodrach – po okresie noworodkowym odchylanie nóżek na boki jest znacznie utrudnione.

Dysplazja stawu biodrowego rehabilitacja

Celem rehabilitacji rozwojowej dysplazji jest uzyskanie koncentrycznej repozycji lub inaczej koncentrycznego ( tak aby środek głowy znajdował się w środku panewki) ustawienia głowy kości udowej w panewce stawu biodrowego. Program leczenia uzależniony jest od stopnia zaawansowania dysplazji stawu biodrowego oraz wieku dziecka. Program leczenia wraz z rehabilitacją ustala lekarz ortopeda wraz z fizjoterapeutą dziecięcym.  

Rehabilitacja dzieci i niemowląt w Warszawie- gdzie szukać pomocy?

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med zajmujemy się kompleksową rehabilitacją dzieci już od momentu narodzi aż do momentu wejścia w dorosłe życie. Rehabilitację dzieci i niemowląt prowadzimy w oparciu o nowoczesne, uznawane na całym świecie- a co najważniejsze bezpieczne metody fizjoterapii. Realizuje także konsultacje ortopedyczne wraz z badaniem USG stawów biodrowych. Nasi specjaliści są absolwentami licznych szkoleń i kursów poświęconych rehabilitacji dzieci i niemowląt. Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med Ul. Romera 10 lok B2 Tel: 506-459-870

Rehabilitacja dzieci- cena

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego trwa  ok 40 min i kosztuje 160 zł. Badanie ortopedyczne z USG stawów biodrowych to koszt 220 zł. Zapytaj nas o pakiety promocyjne. .