Dysplazja stawu biodrowego- na czym polega wada?
To wada rozwojowa stawu biodrowego, w której obserwuje się nieprawidłowe, patologiczne relacje pomiędzy głową kości udowej a panewką stawu biodrowego. Dysplazja powstaje na skutek zaburzenia rozwoju w okresie płodowym, okołoporodowym oraz noworodkowym i niemowlęcym. Wada może przyjmować różne formy, od dysplazji samej panewki, przez podwinięcie aż do całkowitego zwichnięcia głowy kości udowej z panewki.
Przyczyny rozwoju dysplazji stawu biodrowego
W zaburzonym rozwoju stawu biodrowego biorą udział czynniki:
- mechaniczne
- hormonalne
- genetyczne
Czynniki ryzyka rozwojowej dysplazji stawu biodrowego
- położenie miednicowe
- płeć żeńska
- dodani wywiad rodzinny
- deformacja kończyn dolnych
- efekty ciasnoty wewnątrzmacicznej
USG stawów biodrowych u niemowląt
Badanie USG zrewolucjonizowane dotychczasowe możliwości oceny stawu biodrowego zwłaszcza w grupie noworodków. USG stało się rutynowo używanym narzędziem w badaniach przesiewowych dysplazji stawu biodrowego. Podczas badania USG możliwe jest uwidocznienie struktur chrzęstnych stawu: głowy, szyjki, krętarza większego kości udowej oraz elementów chrzęstnych tworzących część stropu panewki.
Objawy dysplazji stawów biodrowych u niemowląt
W przebiegu dysplazji stawu biodrowego dochodzi do:
- przesuwania się kości udowej poza staw, czyli niestabilności biodra. W pierwszych tygodniach życia dziecka wyczuwalne jest przeskakiwanie w stawie biodrowym w trakcie odwodzenia i przywodzenia nóżek;
- ograniczenia odwodzenia nóżek w biodrach – po okresie noworodkowym odchylanie nóżek na boki jest znacznie utrudnione.
Dysplazja stawu biodrowego rehabilitacja
Celem rehabilitacji rozwojowej dysplazji jest uzyskanie koncentrycznej repozycji lub inaczej koncentrycznego ( tak aby środek głowy znajdował się w środku panewki) ustawienia głowy kości udowej w panewce stawu biodrowego. Program leczenia uzależniony jest od stopnia zaawansowania dysplazji stawu biodrowego oraz wieku dziecka. Program leczenia wraz z rehabilitacją ustala lekarz ortopeda wraz z fizjoterapeutą dziecięcym.
Rehabilitacja dzieci i niemowląt w Warszawie- gdzie szukać pomocy?
W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med zajmujemy się kompleksową rehabilitacją dzieci już od momentu narodzi aż do momentu wejścia w dorosłe życie. Rehabilitację dzieci i niemowląt prowadzimy w oparciu o nowoczesne, uznawane na całym świecie- a co najważniejsze bezpieczne metody fizjoterapii. Realizuje także konsultacje ortopedyczne wraz z badaniem USG stawów biodrowych. Nasi specjaliści są absolwentami licznych szkoleń i kursów poświęconych rehabilitacji dzieci i niemowląt. Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med Ul. Romera 10 lok B2 Tel: 506-459-870
Rehabilitacja dzieci- cena
Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego trwa ok 40 min i kosztuje 160 zł. Badanie ortopedyczne z USG stawów biodrowych to koszt 220 zł. Zapytaj nas o pakiety promocyjne. .