Blizny pooperacyjne, pourazowe, po cesarskim cięciu..

Rehabilitacja blizny pooperacyjnej, pourazowej

Na czym polega rehabilitacja blizny

Czy zastanawiałaś/eś się kiedykolwiek jaki wpływ na Twój organizm mają blizny powstałe np. po cesarskim cięciu, zabiegu szycia krocza, operacji ortopedycznej, onkologicznej (np. usunięcia macicy) czy laparoskopii? Jak poważne konsekwencji- i nie mówimy tu wyłącznie o ubytkach estetycznych mają zaniedbania na poziomie procesu gojenia się ran? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Blizna to zmiana zbudowana z tkanki łącznej włóknistej, która powstaje w miejscu, w którym wcześniej doszło do przerwania ciągłości skóry np. w wyniku urazu, oparzenia lub po ingerencji chirurgicznej. Blizna odróżnia się od tkanek ją otaczających zarówno pod względem koloru, struktury, elastyczności oraz wytrzymałości.

Problematyki blizny

Niemniej jednak problematyka blizny nie powinna być rozpatrywana wyłącznie w ujęciu estetycznym. Należy pamiętać, że niezależnie od mechanizmu jej powstania (uraz, kontuzja, blizna po cesarskim cięciu, blizna po operacji itp.) blizna nigdy nie pozostaje obojętna dla homeostazy organizmu.

Przede wszystkim aktywne blizny na naszym ciele mogą fałszować obraz proprioceptywny odbierany przez nasz układ nerwowy,. Stan taki powoduje dysfunkcję na poziomie stawów i mięśni. Blizny bowiem odgrywają wpływ na biomechanikę narządu ruchu.

 

Gojenie rany a blizna

Warto w tym miejscu przyjrzeć się jak wygląda proces regeneracji uszkodzonych komórek. Blizna to nie tylko obraz, który widzimy na zewnątrz. Wewnątrz skóry bowiem istnieją tkanki, które w procesie gojenia również się zrastają i tworzą pod skórą nowe, nieregularnie rozmieszczone włókna kolagenu, które niejako wciągają sąsiadujące struktury. To właśnie proces tworzenia nowych połączeń kolagenowych może stanowić poważne powikłanie w procesie powrotu do zdrowia. Należy pamiętać, że tkanka skórna goi się chaotycznie, a w miejscu uprzednio gładkiej skóry powstaje kłębowisko komórek kolagenowych. Bardzo często wykazują one tendencję do wplatania się pomiędzy inne struktury jak np. komórki mięśniowe, powięziowe oraz ścięgniste. Jeśli blizna „wciągnie” powięź czy mięsień wówczas mamy do czynienia ze stanem patologicznym, który wymaga podjęcia właściwej terapii- a w niektórych przypadkach ponownej interwencji chirurgicznej w celu przywrócenia właściwego stanu.

Proces gojenia

Jak już zostało wspomniane rana w procesie gojenia nadbudowuje nowe komórki w miejsce zniszczonych. O ile w zdrowej tkance komórki podzielone są na warstwy, tak w sytuacji blizny w miejscu rany powstaje swojego rodzaju korek. Im głębsza rana tym większe ograniczenie ruchomości będzie powodował wspomniany korek. Ucierpią na tym tkanki leżące poniżej blizny, powięź jak również sama skóra, bowiem wspomniane ograniczenia prowadzą do powstawania licznych przeciążeń w naszym organizmie. W takiej sytuacji tkanki sąsiadujące, chcąc „nadrobić” deficyt ruchomości pracują niejako ze zwiększoną siłą co w konsekwencji doprowadza do dolegliwości bólowych oraz przeciążeń tkanek. Ale to nie wszystkie zagrożenia jakie wynikają z zaniedbań blizn. Na przykład u kobiet po przebytej mastektomii nieleczone blizny bardzo często skutkują ograniczoną ruchomości kończyny górnej. Jeśli blizna zlokalizowana jest w obrębie stawu (np. łokciowego, biodrowego itp.) wówczas niejednokrotnie ogranicza ruchomość w tym stawie. Absolutnie nie należy lekceważyć również blizn powstałych na powłokach brzusznych np. w wyniku operacji laparoskopowej czy po cesarskim cięciu. Blizny te bowiem ograniczają przesuwanie się powłok brzusznych co w konsekwencji sprawia, że powstają obciążenia, które z kolei niejednokrotnie przenoszą się na kręgosłup, dając tym samym nieprawidłowy obraz i dolegliwości bólowe.

Rehabilitacja blizny

Aby blizna po operacji czy przebytym urazie nie była „pamiątką” na całe życie należy o nią odpowiednio zadbać. Pacjenci często pytają „Kiedy należy rozpocząć pracę z powstałą blizną”. Odpowiedź brzmi- od pierwszych dni po jej powstaniu. Bliznę można poddać mobilizacji czyli swojego rodzaju „rozruszaniu” nawet jeśli są szwy. Taka niezwłoczna ingerencja determinuje szybszy powrót do zdrowia. Podczas mobilizacji blizny świeżej bowiem „zmiękczamy” i oddziaływujemy rozluźniająco na bliznę i otaczające ją tkanki. Zabieg ten zapobiega ich sklejaniu i przerastaniu. Oczywiście należy to robić bardzo delikatnie aby nie otworzyć gojącej się rany.

Dodatkowo podczas pracy z blizną osteopata może zastosować szereg technik terapii manualnej, np. techniki powięziowe, balansowanie więzadłowe BLT, suchą igłoterapię (Dry Needling). Ponadto w rehabilitacji można z powodzeniem zastosować masaż głęboki, techniki energii mięśniowej oraz dodatkowo zaaplikować taping. Na wizycie otrzymasz również instruktaż jak pracować z blizną samodzielnie w domu.

Fizjoterapia uroginekologiczna

Zabieg szycia krocza, cesarskie cięcie, laparoskopia, plastyka krocza, operacyjne leczenie nietrzymania moczu, zabiegi podejmowane w związku z wypadaniem narządów, operacje onkologiczne, wszystkie te procedury nie są obojętne dla organizmu kobiety i mogą znacząco wpłynąć na komfort jej życia.

Niejednokrotnie w wyniku podjętych działań chirurgicznych dochodzi do pogorszenia doznań w sferze seksualnej u kobiety, a także dysfunkcji na poziomie układu moczowego i pokarmowego. Najczęściej mamy do czynienia z dyspareunią czyli bólem podczas współżycia lub brak czucia. Z pomocą przychodzi fizjoterapia uroginekologiczna, o której szerzej piszemy tutaj.

Kiedy należy zgłosić się do gabinetu osteopaty z blizną?

Z rehabilitacji należy skorzystać w przypadku blizn po:

  • cesarskim cięciu,
  • zabiegu szycia krocza lub innych zabiegach ginekologicznych (np. leczenie nietrzymania moczu)
  • operacji ortopedycznej ( np. artroskopia)
  • zabiegach na poziomie powłok brzusznych (np. operacji laparoskopowej)
  • operacjach onkologicznych
  • operacyjnym leczeniu narządów wewnętrznych (np. nerek, płuc)
  • operacji kardiochirurgicznej
  • operacji laryngologicznej
  • złamaniu otwartym,
  • mastektomii
  • rozległym oparzeniu

 

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med ul. Romera 10/B2

* rehabilitacja * osteopatia * fizjoterapia uroginekologiczna* fizjoterapia dzieci i niemowląt* ortopedia * terapia Orthokine* ortopedia dziecięca * dietetyka * fizykoterapia * diagnostyka USG * fala uderzeniowa * masaż pneumatyczny BOA MAX *

 .