Badanie USG tarczycy

Tarczyca stanowi jeden z najmniejszych narządów naszego ciała. Mimo, że wywiera ogromny wpływ na nasz organizm bywa często niedoceniana. Do najczestszych schorzeń tarczycy zaliczamy m.in. zapalenia lub zaburzenia produkcji hormonów związane z niedoczynnością lun nadczynnościa tarczycy. Zdarza się także że w obrębie tarczycy pojawiają się zmiany nowotworowe.

Jak wygląda badanie USG tarczycy? Jakie objawy powinny nas skłonić do jego wykonania? Zapraszamy do przeczytania wpisu.

Jak przebiega badanie

W przypadku podejrzenia problemów z tarczycą badanie USG jest podstawowym badaniem pozwalającym ocenić jej stan. Jako że tarczyca umiejscowiona jest powierzchownie sonda urządzenia ma łatwy i niezakłócony dostęp do jej obrazowania. Lekarz przeprowadzający badanie USG tarczycy nałoży na okolicę żel, a później specjalną głowicą będzie przesuwał po badanej okolicy w celu zweryfikowania rozmiaru, kształtu, położenia a także struktury tarczycy. Badanie USG jest bezbolesne i bezinwazyjne.

Jest jednocześnie badaniem bardzo dokładnym pozwalającym wychwycić zmiany, których lekarz nie jest w stanie stwierdzić po badaniu palpacyjnym.

Jakie informacje daje badanie USG tarczycy?

Lekarz wykonujący badanie USG tarczycy otrzymuje obraz zawierający min. Informacje na temat:

  • wielkości tarczycy
  • rodzaju miąższy tarczycy
  • jeśli miąższ jest nieprawidłowy to czy problem dotyczy całej tarczycy czy tylko jej fragmentów
  • czy w obszarze tarczycy występują zmiany np. guzki
  • jak fragment tarczycy odbija ultradźwięki ( czy mamy do czynienia z cystami, torbielem tarczycy, czy występują zwapnienia).

Nowoczesny aparat USG, którym dysponuje Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med umożliwia także przeprowadzenie dodatkowych weryfikacji jak np. przepływ krwi w danym fragmencie (Doppler) oraz o jego właściwościach mechanicznych (elastografia).

Najczęstsze nieprawidłowości wykrywane podczas badania USG

  • powiększenie tarczycy czyli wole
  • miąższ hypoechogeniczny lub niejednorodny – zmiany zapalne w tarczycy
  • zmiany ogniskowe

Rak tarczycy – badanie USG

Podstawowym badaniem u każdego pacjenta, u którego podejrzewa się raka tarczycy jest USG. Profilaktycznie każdy niezależnie od wieku czy predyspozycji powinien wykonywać je raz na dwa lata. Istotne jest, że badanie USG pozwala wykryć nawet najmniejsze zmiany w tarczycy, których nie można wyczuć podczas badania palpacyjnego. Jeśli wynik badania będzie budził wątpliwości, konieczne będzie pobranie wycinka do badania histopatologicznego.

Pamiętaj jednak,że nie każdy guz jest nowotworem!

Problemy z tarczycą

Niezależnie od źródła wystąpienia problemów z tarczycą brak właściwego rozpoznania, a co za tym idzie odpowiednio wcześnie wdrożonego leczenia prowadzić może do licznych zaburzenia w funkcjonowaniu tego narządu. Mogę one dotyczyć produkcji hormonalnej, czyli nadczynności lub niedoczynności tarczycy, Występowanie zaburzeń wynika najczęściej z obecności zmian powstałych w obrębie tarczycy lub wspomnianego już zapalenia w rodzaju choroby Hashimoto. Pamiętaj że wczesna diagnoza jest kluczem do efektywnego leczenia.

Nie lekceważ sygnałów, które wysyła Ci własny organizm.

Utrzymująca się chrypka? Powiększone węzły chłonne szyi? Duszności? Problemy z oddychaniem? Kłopoty z przełykaniem pokarmu? To przykłady objawów, które niezwłocznie powinnaś skonsultować z lekarzem. Odpowiednio wczesna reakcja determinuje proces leczenia. Nie odkładaj swojego zdrowia na potem. Wykonaj kontrole badanie USG tarczycy już dziś.

 

badanie USG tarczycy

USG tarczycy w Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med odbywa się we wtorki, czwartki, piątki. 

Zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870 

  • *****

 Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med

* rehabilitacja * osteopatia * ortopedia * ortopedia dziecięca * dietetyka * fizykoterapia * diagnostyka USG * fala uderzeniowa * masaż pneumatyczny BOA MAX * 

.