Zespół cieśni nadgarstka operacja

Zespół cieśni nadgarstka

Czym jest schorzenie? Jakie są jego przyczyny? Jak manifestuje się choroba? Czy konieczna jest operacja w przypadku zespołu cieśni nadgarstka? W dzisiejszym wpisie znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania.

Zespół cieśni nadgarstka to jedna z najczęściej występującą chorobą rąk. Szacuje się, że dotyczy od 1 do 14 % populacji dorosłych.  Zespół cieśni nadgarstka manifestuje się szeregiem objawów klinicznych, do których należy m.in. osłabienie ręki, pogorszenie jej sprawności, obniżenie czucia, drętwienia i mrowienia.

Zespół cieśni nadgarstka- przyczyny

 

Na zespół cieśni nadgarstka składa się szereg przyczyn, wśród których należy wymienić:

  • stany zapalne w obrębie pochewki ścięgien, które wchodzą w skład kanału nadgarstka (np. w wyniku  przeciążeń spowodowanych pracą lub określoną aktywnością fizyczną).
  • uraz np. złamania kości nadgarstka
  • współistniejąca dyskopatia szyjna
  • współistniejące schorzenia, do których zaliczamy m.in. boreliozę, HIV, cukrzycę, sarkoidazę, amyloidazę, niedobory witamin

Z problemem cieśni nadgarstka bardzo często borykają się kobiety w ciąży

 

Jakie są objawy towarzyszące zespołowi cieśni nadgarstka

Do najczęstszych objawów zespołu cieśni nadgarstka należą:

  • drętwienia,
  • mrowienia
  • ból palców zwłaszcza wskazującego i kciuka
  • nadwrażliwość na chłód
  • ból nasilający się w nocy
  • ból promieniujący do ręki i karku
  • osłabienie mięśni dłoni.

Czynniki ryzyka zwiększające podatność na zespół cieśni nadgarstka

 

Do głównych czynników ryzyka sprzyjających rozwojowi zespołu cieśni nadgarstka zaliczamy:

  • palenie tytoniu
  • miejscowy stan zapalny
  • urazy
  • niektóre choroby ogólnoustrojowe
  • wykonywanie pracy, która wymaga powtarzających się ruchów w nadgarstku
  • podwyższone BMI
  • wiek powyżej 40 roku życia
  • zespół cieśni nadgarstka częściej dotyczy kobiet.

Zespół cieśni nadgarstka często dotyczy kobiet w ciąży.

Diagnostyka zespołu cieśni nadgarstka

Kluczowe znaczenie odgrywa precyzyjny wywiad z pacjentem, podczas którego ortopeda pyta o charakter dolegliwości. Dodatkowym badaniem jest USG, które pozwala określić stan nerwu ośrodkowego. W zależności od stopnia jego pogrubienia ortopeda może zdiagnozowac zespół cieśni nadgarstka lub tez go wykluczyć i na tej podstawie zaplanować odpowiednie leczenie: operacyjne bądź rehabilitację.

Czasami zdarza się, że operacja jest jedynym rozwiązaniem w przypadku zespołu cieśni nadgarstka. Zabiegi przeprowadza dr Witkowski

Zespół cieśni nadgarstka- czy operacja jest konieczna?

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka może polegać na poddaniu się określonym zabiegom rehabilitacyjnym (np. neuromobilizację) wraz z odpowiednią procedurą z zakresu fizykoterapii (np. pole magnetyczne, laser wysokoenergetyczny). Istotną rolę odgrywa także zmiana przyzwyczajeń powodujących niepożądany stan (np. odpowiednie dostosowanie miejsca pracy, używanie ergonomicznych podkładek pod mysz itp.)

Ortopeda, jeśli uzna to za stosowane może także zalecić zakup dedykowanej ortezy stabilizującej.

Jeśli mimo opisanych wyżej procedur ból nie ustąpi  należy rozważyć leczenie operacyjne. Decyzję co do formy leczenia podejmuje ortopeda podczas konsultacji, na której przeprowadza również badanie USG nadgarstka.

Jak przebiega rehabilitacja  przypadku zespołu cieśni 

 

Rehabilitacja dobierana jest indywidualnie w zależności od stopnia zaawansowania problemu. Może obejmować fizykoterapię np. laseroterapię, pole magnetyczne, ultradźwięki. Fizjoterapeuta może także wykonać masaż funkcyjny np. mięśni przedramienia wraz z rozciąganiem grupy zginaczy przedramienia, neuromobilizacje nerwu pośrodkowego czy też relaksację poizometryczną zginaczy przedramienia. Wskazany w rehabilitacji może okazać się także stretching  oraz aplikacja elastycznych taśm – taping. Ważnym elementem rehabilitacji prze zespole cieśni nadgarstka jest także zmiana dotychczasowych nawyków, dlatego też podczas wizyty fizjoterapeuta poinformuje Cię w jaki sposób dostosować miejsce pracy i zadbać o odpowiednią ergonomię.  Co ważne fizjoterapeuta zaleci również ćwiczenia do samodzielnego wykonywania w domu.

Należy również pamiętać, że rehabilitacja jest konieczna również po przeprowadzonej operacji.

Rehabilitacja zespół cieśni nadgarstka – gdzie szukać pomocy?

 

Problem zespołu cieśni nadgarstka dotyczy Ciebie? Zapraszamy do skorzystania z wizyty w Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med! Nasz zespół chętnie Ci pomoże. Rezerwacji wizyty możesz dokonać pod numerem 506-459-870.

Zespół cieśni nadgarstka operacja Warszawa- gdzie znajdę pomoc?

 

Kwalifikujesz się do operacji z powodu zespołu cieśni nadgarstka? Zapraszamy na konsultacje do dr Sebastiana Witkowskiego, ortopedy, chirurga ręki.

Przed przystąpieniem do operacji nadgarstka konieczna jest wizyta kwalifikacyjna, podczas której chirurg przeprowadza wywiad, bada pacjenta, wykonuje USG i w razie potrzeby zleca dodatkowe badania. Podczas wizyty dr Witkowski wytłumaczy cel oraz przebieg operacji, a także wyjaśni procedurę pooperacyjną. Na wizycie dowiesz się jakie dodatkowe badania musisz wykonać aby przystąpić do operacji ( badania krwi itp). Zachęcamy do sporządzenia listy pytań, na wszystkie lekarz z chęcią odpowie.

Rezerwacji wizyt do dr Witkowskiego możecie dokonywać Państwo pod numerem 506-459-870.

 

Centrum Rehabilitacji i. Osteopatii Osteo-Med

Romera 10 lok B2.

* rehabilitacja * osteopatia * fizjoterapia * ortopedia * ortopedia dziecięca * diagnostyka USG * fizykoterapia * fala uderzeniowa * masaż pneumatyczny BOA * dietetyka*