Zamrożony bark rehabilitacja

Zamrożony bark- na czym polega schorzenie 

 

Nazwa „zamrożony bark” została nadana przez Codemana w 1934 roku, zaś w 1945 r. Neviaser określił schorzenia jako „unieruchomienie barku wskutek stanu zapalnego torebki stawowej”. Od tamtej pory stosuje się obydwie nazwy.

Głównym objawem klinicznym jest spadek czynnej i biernej ruchomości, czemu towarzyszy ból. Nasilenie dolegliwości bólowych zależy od stadium zaawansowania choroby.

Rozpoznajemy wtórną i pierwotną postać schorzenia. Co prawda przyczyny pierwotnej postaci zamrożonego barku są nadal nieznane, to istnieje wysoka korelacja między cukrzyca oraz zaburzeniami metabolicznymi. W przypadku wtórej postaci najczęściej za przyczynę wskazuje się przebyte choroby lub urazy (operacje) w obszarze stawu barkowego.

Niezależnie od postaci wyróżnia się trzy fazy schorzenia

rehabilitacja warszawa
Rehabilitacja zamrożonego barku uzależniona jest od wielu czynników m.in. od fazy, w której obecnie znajduje się pacjent

Fazy w przebiegu schorzenia zamrożony bark

 

  • Faza pierwsza- faza zamrażania

Charakteryzuje się ograniczeniem zakresu ruchu ze współistniejącym bólem

  • Faza druga- faza zamrożenia-

główny objaw to ograniczenie ruchu.

  • Faza trzeci – faza odmrażania barku

Ograniczenia w zakresie ruchu zanikają, powraca ruchomość barku.

 

Zamrożony bark- epidemiologia

Częstotliwoć występowania pierwotnej postaci zamrożonego barku szacuje się na 2-5 % . Najczęściej chorują osoby w przedziale 40-70 lat. Warto zwrócić uwagę na fakt, że problem częściej dotyka kobiet.

 

Zamrożony bark- objawy

 

Typowym objawem zamrożonego barku jest ograniczenie ruchomoci czynnej i biernej w stawie panewkowo-ramiennym. Należy zwrócić uwagę, że ruch jest ograniczony we wszystkich kierunkach. W fazie 1 (zamrażania) główym objawem jest ból, który pojawia się nagle, jednakże nie jest on wynikiem urazu i nie wykazuje cech postępujących. Pacjent odczuwa ból nawet w spoczynku, dlatego też wiele osób dotkniętych schorzeniem skarży się na dolegliwości bólowe nawet w nocy.

Pacjent w tej fazie nie jest w stanie wykonać prostych czynności takich jak na przykład sięgnięcie do portfela w kieszeni z tyłu spodni.

Z uwagi na fakt, że tkanki miękkie otaczające staw sa bolesne, może powstawać miogeloza.

W momencie przejścia z fazy 1 do 2 pacjenci odczuwają ustępowanie bólu, niemniej jednak nadal utrzymuje się sztywność zarówno na poziomie czynnym jak i biernym.

 

Zamrożony bark- rehabilitacja

 

Intensywność i rodzaj zabiegów fizjoterapeutycznych dobierany jest od fazy, w której obecnie znajduje się pacjent, przebiegu schorzenia oraz intensywności dolegliwości bólowych. Rehabilitacja polega na zastosowaniu terapii manualnej (np. Pracy na tkankach miękkich lub zastosowaniu zabiegów mobilizacyjnych). Dodatkowo pacjent otrzymuje zestaw ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu.

 

Rehabilitacja bark zamrożony- koszty

Koszt pierwszej wizyty wynosi 160 zł (czas ok 45 minut).

W naszym centrum obowiązują również pakiety promocyjne. Zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870. Chętnie udzielimy wszelkich informacji.

 

Zamrożony bark rehabilitacja w Warszawie gdzie szukać pomocy?

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med oferujemy Państwu kompleksową rehabilitację wraz z odpowiednią fizykoterapią. Zajmujemy się różnymi przypadkami i dolegliwościami w tym również problemami barku. Jesteśmy czynni od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00 dlatego też jesteśmy w stanie zaoferować codziennie w razie potrzeby.

 

 

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med ul. Romera 10/B2

* rehabilitacja * osteopatia * fizjoterapia uroginekologiczna* fizjoterapia dzieci i niemowląt* ortopedia * terapia Orthokine* ortopedia dziecięca * dietetyka * fizykoterapia * diagnostyka USG * fala uderzeniowa * masaż pneumatyczny BOA MAX *

Zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870 www.osteopatia-warszawa.pl