Zamrożony bark- rehabilitacja, objawy, przyczyny

Zamrożony bark: przyczyny, objawy, rehabilitacja

 

Odczuwasz dolegliwości bólowe okolicy barku, mimo iż nie doznałeś/ aś żadnego urazu? Czujesz niemożność przy wykonywaniu prostych czynności jak ubranie się, uczesanie włosów czy sięganie do tylnej kieszeni? Ostry ból towarzyszy Ci również w nocy? Być może cierpisz na tzw. zamrożony bark ( zrostowe zapalenie torebki stawowej stawu ramienno-łopatkowego).

Jakie są jego dokładne objawy, przyczyny oraz sposoby rehabilitacji- zapraszamy do lektury naszego wpisu.

 

Dolegliwości bólowe w okolicy barku stanowią jedną z najczęstszych dolegliwości, z jaką pacjenci zgłaszają się do Centrum Rehabilitacji I Osteopatii Osteo-Med.

Przyczyn problemów z barkiem jest wiele. Mogą one dotyczyć samego kompleksu barkowego na przykład w wyniku urazów, (np. złamania elementów kostnych, naderwania bądź zerwania ścięgien/więzadeł/mięśni, zwichnięcia lub skręcenia w obrębie stawów). Ponadto nie bez znaczenia pozostają zmiany pourazowe, zapalne i zwyrodnieniowe.

Dzisiejszy wpis poświęciliśmy schorzeniu, które nosi nazwę zamrożony bark, czyli stan zapalny torebki stawu ramienno-łopatkowego.

 

Schorzenie to charakteryzuje się spontanicznym pojawieniem się dolegliwości bólowych, które nie są związane z żadnym urazem. Zamrożony bark dotyczy najczęściej kobiet z grupy wiekowej 45 +. Czynnikiem ryzyka jest również cukrzyca, niedoczynność tarczycy, a także przyjmowanie leków na nadciśnienie oraz choroby autoimmunologiczne.

Do kolejnych przyczyn występowania zamrożonego barku należą przebyte urazy barku (m.in. złamania, zwichnięcia, urazy pierścieni rotatorów, pochewek maziowych itp.), przykurcz tkanek miękkich oraz choroba zwyrodnieniowa.

Ponadto jako przyczynę uznaje się także wysoki poziom toksyn we krwi, odkładanie złogów wapiennych w ścięgnach i kaletce podbarkowej, wady postawy, zmiany hormonalne.

 

Należy mieć na uwadze, ze zamrożony bark to bardzo poważny problem, który skutecznie wyłącza osobę cierpiącą z normalnej aktywności. Pierwszym alarmującym objawem jest niemożność wykonywania prostych czynności takich jak ubranie się czy uczesanie. Do innych objawów zamrożonego barku należy:

 

– przeszywający ból stawu barkowego, niejednokrotnie z zauważalnym obrzękiem;

– ból nasila się także podczas snu, w wyniku nabrzmiewania uszkodzonych struktur barku;

  • zwiększone napięcie mięśnia nadgrzebieniowego;
  • niemożność wykonywania określonych ruchów ( np. uniesienia ramienia powyżej kąta 60O);
  • ból promieniujący do ramienia lub szyi;
  • uczucie tarcia lub trzeszczenie podczas ruchów stawu barkowego.

 

Zamrożony bark występuje w trzech fazach:

  • faza zamrażania (bólu)- faza ostra, która charakteryzuje się bardzo silnymi dolegliwościami bólowymi, które nasilają się w nocy oraz podczas leżenia na zajętym boku.
  • Faza zamrożenia (sztywnienia), podczas której bol utrzymuje się na stałym poziomie. Występuje ograniczenie ruchomości (sztywność) oraz trudności z wykonywaniem podstawowych czynności ruchowych.
  • Faza rozmrażania (zdrowienia)

 

Rehabilitacja i leczenie zamrożonego barku

 

Problemów z bolącym barkiem nie należy bagatelizować. Zaniedbania mogą mieć bowiem poważne konsekwencje jeśli chodzi o sprawność barku. W wyniku dolegliwości bólowych chory stara się ograniczyć aktywności, w wyniku czego pojawiają się zaniki mięśniowe. Należy pamiętać, że przy zamrożonym barku ograniczenia dotyczą nie tylko stawu ramiennego ale również zmianom ulega cała kinematyka łopatki.

Najlepsze efekty przynosi odpowiednia rehabilitacja podjęta niezwłocznie po zauważeniu pierwszych symptomów choroby, zanim dojdzie do zaawansowanej fazy I czyli zamrażania barku. Osteopatyczne techniki oraz terapia manualna pomoże nie tylko zmniejszyć dolegliwości bólowe, ale również przyspieszy powrót do normalnego funkcjonowania.

Program rehabilitacyjny obejmuje nie tylko wspomniany staw ramienny ale również koncentruje się na przywróceniu właściwego ślizgu łopatki po klatce piersiowej. Wspomniany efekt terapeutyczny osiągany jest za pomocą odpowiednich ćwiczeń oraz poprzez techniki rozluźniania tkanek.

Wokół barku mogą występować również napięcia, wynikające zwykle ze „sklejeń” powięzi, które zaburzają swobodne przesuwanie się mięśni w trakcie ruchu względem siebie. W rehabilitacji niejednokrotnie pomocna okazuje się tzw. sucha igłoterapia oraz taping.

Bark zamrożony rehabilitacja w warszawie- gdzie szukać pomocy

Odczuwasz dolegliwości bólowe barku? Czujesz niemożność przy wykonywaniu prostych czynności? Nie czekaj i umów się na wizytę do specjalistów z Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med. Adres: Romera 10 lok. B2. Jesteśmy czynni od poniedziałku do piątku od 8.00-20.00

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med ul. Romera 10/B2

* rehabilitacja * osteopatia * fizjoterapia uroginekologiczna* fizjoterapia dzieci i niemowląt* ortopedia * terapia Orthokine* ortopedia dziecięca * dietetyka * fizykoterapia * diagnostyka USG * fala uderzeniowa * masaż pneumatyczny BOA MAX *

Zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-87

 

.