Urazy odcinka szyjnego typu whiplash: rehabilitacja
Whiplash- urazy o charakterze smagnięcia biczem np. urazy komunikacyjne
Niewątpliwie wraz z rozwojem komunikacji zwiększa się ryzyko kolizji i wypadków. Podczas wypadku komunikacyjnego możemy doznać szereg urazów oraz uszkodzeń np. złamania kończyn, uszkodzenia kręgosłupa, zwichnięcia, stłuczenia, otarcia. Wspomniane urazy stanowią coraz częstszym problemem diagnostyczny i rehabilitacyjny.
Poniższy wpis poświęciliśmy problematyce uszkodzeń odcinka szyjnego kręgosłupa. Urazy te określane są mianem „ whiplash” lub „zespół smagnięcia biczem”.
Jaki jest mechanizm powstawania zespołu smagnięcia biczem?
Do powyższego urazu odcinka szyjnego dochodzi w wyniku bardzo szybkiego, bezwładnego ruchu głową, który przypomina ruch smagnięcia biczem.
Jak już zostało wspomniane do tego typu urazów najczęściej dochodzi w wyniku wypadków komunikacyjnych, kiedy to na odcinek szyjny kręgosłupa oddziaływują duże przeciążenia zgięciowo-wyprostne, których mechanizm powstawania wiąże się z gwałtownymi zmianami przyspieszenia.
Podczas urazu na tułów pasażera oddziałuje bardzo silne szarpnięcie w jednym kierunku, podczas gdy głowa odgina się w kierunku przeciwnym do ruchu tułowia. Podczas drugiej fazie wypadku, już po wygaśnięciu wspomnianych sił, dochodzi do ponownego szarpnięcia głowy- tym razem w kierunku przeciwnym. W rezultacie dochodzi do urazu zgięciowego lub wyprostnego w zależności od ruchów głowy.
Należy jednak pamiętać, że z podobnym mechanizmem mamy do czynienia również podczas skoków do zbyt płytkiej wody lub po skorzystaniu z przejażdżek kolejkami w wesołych miasteczkach. W takich sytuacjach również dochodzi do pojawienia się nienaturalnego, gwałtownego bezwładnego ruch zgięciowo-wyprostnego głowy, co determinuje powstanie urazu odcinka szyjnego kręgosłupa.
Objawy uszkodzenia odcinka szyjnego kręgosłupa typu whiplash
Uraz odcinka szyjnego typu smagnięcie biczem obejmuje szereg dolegliwości, do których należą m.in.
- dolegliwości bólowe szyi-głównie karku oraz głowy;
- niejednokrotnie zaobserwować można również odruchowe ograniczenia ruchomości w odcinku szyjnym;
- Aż 40 % poszkodowanych skarży się na bóle głowy, zawroty głowy oraz zaburzenia widzenia trwające nawet do pół roku;
- Bardzo często pacjenci zgłaszają dolegliwości bólowe w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego.
Uszkodzenie odcinka szyjnego typu whiplash- rehabilitacja
Program rehabilitacji dobierany jest indywidualnie do każdego pacjenta w zależności od stopnia urazu. Zespół smagnięcia biczem może być określany wg. czterostopniowej skali. Stopień najniższy charakteryzuje się brakiem objawów i dolegliwości bólowych , które w zależności od stopnia intensywności pojawiają się w przypadku urazu typu I lub II. Najwyższy, IV stopień urazu oprócz dolegliwości bólowych karku oraz układu mięśniowo-szkieletowego obejmuje również złamania oraz przemieszczenia elementów kostnych.
Z uwagi na powyższe osteopata dobiera program rehabilitacji w oparciu o szczegółowy wywiad z pacjentem oraz odpowiednie badanie. Rehabilitacja po urazie odcinka szyjnego typu whiplash może obejmować delikatne mobilizację, terapię manualną tkanek miękkich, techniki terapii czaszkowo-krzyżowej, BLT, techniki powięziowe, taping, suche igłowanie, ćwiczenia koncentryczne, ekscentryczne oraz izmoteryczne.
Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med ul. Romera 10/B2
* rehabilitacja * osteopatia * fizjoterapia uroginekologiczna* fizjoterapia dzieci i niemowląt* ortopedia * terapia Orthokine* ortopedia dziecięca * dietetyka * fizykoterapia * diagnostyka USG * fala uderzeniowa * masaż pneumatyczny BOA MAX *
.