USG jamy brzusznej Warszawa

W jakim celu wykonuje się USG jamy brzusznej?

Badanie USG jamy brzusznej zalecane jest minimum co trzy lata jako element profilaktyki. Twierdzi się jednak, że optymalna częstotliwość wykonywania badania to jeden raz w tygodniu. Badanie  pozwala wykryć nawet niewielkie nieprawidłowości. To niezwykle ważne aby wyłapać te sygnały zanim pojawią się inne objawy choroby.

Jakie narządy badamy podczas USG jamy brzusznej?

Podczas badania lekarz ocenia stan organów takich jak:

  • pęcherzyk żółciowy
  • drogi żółciowe
  • wątrobę
  • trzustkę
  • śledzionę
  • aortę i inne duże naczynia
  • pęcherz
  • gruczoł krokowy
  • przydatki i macicę.

Wskazania do wykonania USG Jamy brzusznej

Oprócz zalecanej profilaktyki badanie USG należy wykonać w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych w obrębie jamy brzusznej. USG jamy brzusznej wykonuje się także w przypadku podejrzenia kamicy żółciowej, chorób wątroby, trzustki, śledziony, nadnerczy, dróg żółciowych,pęcherzyka moczowego oraz prostaty u mężczyzn. Dolegliwości bólowe w okolic jamy brzusznej to jednak nie jedyny sygnał, dla którego pacjent powinien wykonać USG. Na takie badanie powinien zgłosić się każdy, kto zaobserwował poszerzenie obwodu brzucha bez wzrostu wagi, a także przy wyczuwalnych guzkach i zgrubieniach. Bezwzględnie badanie należy wykonać u pacjenta, któremu doskwierają biegunki, wymioty, a także kłopoty w wydalaniem stolca i moczu. USG jamy brzusznej podobnie jak przy wcześniejszych przypadkach jest bezbolesne, bezinwazyjne, bezpieczne i nie wymaga specjalnych przygotowań.

Przygotowanie do planowego badania USG jamy brzusznej:

Przed przystąpieniem do badania pacjent powinien być  na czczo: bez jedzenia ani picia płynów. Jeżeli badanie odbywa się po południu pacjent powinien powstrzymać się od jedzenia i picia na  ok.6-8 godzin przed umówioną wizytą.  Dotyczy również  palenia papierosów i żucia gumy lub np. cukierka w dniu badania. Wskazana jest regulacja wypróżnień. Dodatkowo na 3 dni przed badaniem wskazana jest dieta bez wzdymających pokarmów: np. kapusty, grochu, fasoli, jabłek, winogron i innych owoców pestkowych, ani napojów gazowanych).

Do rozważenia zastosowanie środków typu Espumisan.

Koszt wizyty

Badanie USG jamy brzusznej kosztuje 130 zł. Czas trwania to ok. 10- 15 minut.

USG jamy brzusznej w Warszawie- gdzie wykonać badanie?

USG jamy brzusznej możecie wykonać Państwo w Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med przy ulicy Romera 10 w Warszawie.

Badanie przeprowadza lek. Marek Tomaszewski. W celu umówienia wizyty na badanie zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870.

.